Ahoj, jar alebo Kvety, kam sa len pozrieš!

376
Kvety

Pomaly, ľahučko vykukujú zelené lístky, farebné kvety pučia, stromy sa obaľujú do mnohých odtieňov bielej a ružovej. Príroda dokáže vykúzliť tie najdokonalejšie kulisy.

Kam všade sa vybrať za kvetmi v meste alebo naopak, ako dostať čo najviac prírody domov?

Park, botanická záhrada

Skúste vo svojom okolí nájsť botanickú záhradu, skleník alebo arborétum (vhodné miesta sú napríklad v Prahe, Průhoniciach, Liberci a Olomouci). Mnohé z nich organizujú tematické prehliadky, programy pre deti, ale príjemné je tiež len tak sa túlať osamote, využiť pokojný čas na relax a rozjímanie, objavovať rozkvitajúcu prírodu.

Náruč jarnej kytice si môžete priniesť z farmárskeho trhoviska alebo originálneho kvetinárstva.

Náruč jarnej kytice si môžete priniesť z farmárskeho trhoviska alebo originálneho kvetinárstva.

Kvety (takmer) všetkými zmyslami

Čuch

Privoňať si ku kvetine je azda tá najprirodzenejšia vec, ktorá vám napadne! Hyacint na okennom parapete a orgován v pracovni? Tieto omamné a pritom ľahké vône vám dodajú energiu a dobrú náladu na celý deň.

Kvetinovú vôňu však možno do domu dostať aj inak. Skúste zvoliť ucelený kozmetický rad – mydlo, telové mlieko, parfum s obľúbenou vôňou, a pokračovať môžete osviežovačmi vzduchu, voňavou vodou do žehličky, sviečkami, vôňou do kúpeľa a do šatníkovej skrine.

Kvety

Chuť

Ochutnať ďalšie listy, lupene či kvety a rozšíriť tak paletu chutí na tanieri? Vysnívaná predstava nielen pre vegánov a vegetariánov…

Že sú mnohé kvety jedlé, sa dozviete napríklad na seminároch Jany Vlkovej (kytkykjidlu.cz), ktoré sú koncipované tak, že záujemcovia o výpravu sa zídu za mestom, poprechádzajú sa v čistej prírode a dozvedia sa, ako jednotlivé (jedlé) rastliny rozoznať, ako ich zbierať a spracúvať (napríklad sušiť a pod.) Pre ďalšiu inšpiráciu nazrite do výpravných a pritom praktických kníh Kvety na jedenie alebo Púpavy na jedenie, vďaka ktorým sa dozviete, kde a ako kvety zbierať a čo všetko sa z nich či s nimi dá uvariť.

Kvety
Ochutnať ďalšie listy, lupene či kvety a rozšíriť tak paletu chutí na tanieri?

Zrak a hmat

Kvety a rastliny priveďte do svojho interiéru pomocou obrazov, odevov (ďalší dobrý dôvod na kúpu nových šiat so vzorom plným energie), bytových textílií, riadu a ostatných drobných doplnkov.

Taniere nemusia byť len jednofarebné, vyberte drobný dezén (napríklad minimalistický kvet lipy). Opakujúci sa motív využijete v celej sade riadu, ale tiež napríklad na prestieraní, behúňoch alebo obliečkach na vankúše.

Kvety
Šatka so vzorom plným energie

Jar je tiež bohatá na oslavy (ukončenie štúdia, svadby a pod.), a na takéto príležitosti sa hodia originálne baliace papiere. S ročným obdobím tak môže korešpondovať aj pestrý obal tajomného obsahu.

Na darčeky pre všetky zelené prsty záhradníkov vytvoríte zjednocujúce darčekové balenie, kam možno zahrnúť vázy, črepníky, obaly na črepníky či drobné náradie, ako je vysádzacia lopatka. Aj ochranné rukavice môžu mať kvetovaný vzor.

Výpravných kníh (tzv. coffee table books) nie je nikdy dosť, či už sa týkajú úprav záhrad, rôznych prístupov k údržbe zelene alebo sú inšpiráciou pre izbové rastliny. Takže sa pre bohatú jarnú inšpiráciu môžete vybrať práve do kníhkupectva.

Či už zvolíte kvety živé alebo v podobe úžitkového umenia, jar s nimi vás bude baviť!

Kvety
Originálne baliace papiere

Sluch

Naozaj zvončeky zvonia? Môžeme kvety počuť? V tradičnom chápaní tohto zmyslu zrejme nie, ale možno práve kvety prispejú k celkovému upokojeniu a nájdeniu nedostatkového ticha.

Kvety
Kvety a rastliny priveďte do svojho interiéru aj pomocou tapety.

Text: Veronika Zavřelová, foto: archív značky Lípa, booktherapy.cz, pixabay.com