CES 2019 – ukážka produktov pre celý rok

194
CES

Na tejto výstave vidíte veci, ktoré sa na trhu objavia možno niekedy na jeseň. A práve preto sa oplatí chodiť na druhú stranu sveta. V našej reportáži z Las Vegas vám priblížime najdôležitejšie udalosti, ktoré sa na výstave odohrali a najzaujímavejšie produkty, ktoré sme na nej videli.

LG: Produkt výstavy s „wow“ efektom

LG ukázalo zrolovateľný televízor SIGNATURE OLED TV R, ktorý ako jeden z mála produktov spôsobil na výstave tzv. „wow“ efekt. Právom je označovaný aj za produkt celej výstavy. Má síce rozlíšenie len 4K, ale diaľkový ovládač má nové tlačidlo, ktorým sa displej naozaj zroluje. Myšlienka je založená na tom, že televízor je typicky v prevádzke len 4 hodiny počas dňa. Ostatnú časť v podstate zavadzia, a tak je lepšie ho schovať – doslova zrolovať do základne. Zrolovateľný ohybný OLED televízor mení pravidlá hry a môže sa používať v troch režimoch: Full View, Line View a Zero View. Vo Full View je to televízor ako každý iný s plne viditeľným displejom. Line View umožňuje, aby bol displej vysunutý asi na tretinu. Na vysunutej časti displeja máte zobrazené hodiny, správy, systém na ovládanie hudby, predpoveď počasia, prezeranie fotiek a pod. Pri Zero View je celá obrazovka skrytá v základni. Aj vtedy je však možné prehrávať hudbu, v základni je 4.2-kanálový 100 W audio systém s podporou Dolby Atmos. Základňa je pritom z brúseného hliníka. Pripomeňme, že obrazový procesor je Alpha 9 druhej generácie.

Potvrdzujeme, že televízory boli vystavené v stánku spoločnosti LG a neprestajne sa rolovali do základne a zo základne počas celého dňa, pričom neboli zaznamenané žiadne problémy. Tieto televízory by mali prísť na americký trh v apríli a na Slovensku by mali byť v predaji koncom tohto roka. Cena by sa mala pohybovať od 8000 eur vyššie, v závislosti od veľkosti obrazovky.

LG-SIGNATURE-OLED-TV-R-02
Televízor LG Signature OLED TV R bol hlavným lákadlom celej výstavy CES.

LG ukázalo aj mobilný telefón LG V40 ThinQ s vynikajúcimi možnosťami pri tvorbe videa. Tento telefón bol síce predstavený už skôr, avšak až na výstave CES sme mali reálnu možnosť si ho obzrieť podrobnejšie. ThinQ u LG znamená zabudovanie hlasového ovládania zariadenia a táto firma to má momentálne v mnohých produktoch – v chladničke, práčke, vysávači, audio prehrávačoch a, samozrejme, v televízoroch.

Pri predstavení inteligentnej domácnosti sme s úžasom sledovali produkt, ktorý sa len tak nevidí – domáca príprava vlastného piva z kapsúl. To je LG HomeBrew. Funguje podobne, ako to poznáme pri príprave kávy, len vo výsledku je pivo naozaj s penou a celý proces trvá pár dní. Nie je to teda hneď, chemické procesy potrebujú čas. Na výber máte päť možností: americká IPA, indické Pale Ale, plnohodnotný anglický Stout, belgický Wheat a dokonca je tu aj pivo plzenského typu. Zariadenie môže produkovať až päť litrov piva prémiovej kvality, a to približne za dva týždne v závislosti od typu vybraného piva.

LG-HomeBrew-004
Automatická domáca pivárnička na kapsule.

Byton: Konkurencia pre Teslu stále narastá

Byton M-Byte je elektromobil s dojazdom až 520 km a s podporou autonómnej jazdy 3. úrovne. Voči Tesle je jeho hlavnou prednosťou cena, tá bude štartovať na úrovni 45-tisíc dolárov. Vozidlo tiež zaujme zabudovaným rozpoznávaním tváre vodiča a spolujazdca, hlasovým ovládaním pomocou asistentky Amazon Alexa a využívaním strojového učenia.

BytonEVPlatforma
Hlavné parametre elektromobilu Byton M-Byte.

Futuristicky pôsobí aj interiér vozidla. Palubnú dosku pokrýva až 48-palcový zakrivený displej, ktorý je rozdelený do troch sekcií. Tento displej nie je dotykový, len zobrazuje informácie. Ovládanie zabezpečuje 7-palcový tablet integrovaný priamo vo volante. K dispozícii je tiež 8-palcová dotyková plocha medzi sedadlom vodiča a spolujazdca.

Byton_M
Pohľad na palubnú dosku modelu Byton M-type.

Byton medzičasom vyrobil aj prototyp druhej generácie s názvom K-Byte. Ten vyzerá ešte futuristickejšie a dostane sa do sériovej výroby v roku 2021.

Byton_K
Novo predstavený model Byton K-Byte.

Acer: Notebooky, ktoré pútajú pozornosť

Plne funkčný notebook Acer Swift 7 patrí medzi najtenšie a najľahšie notebooky na svete. Ponúka 14-palcový displej s Full HD rozlíšením a pomerom obrazovky k telu na úrovni až 92 %. Rámiky okolo displeja sú minimalistické, a to po všetkých štyroch stranách – výrobca musel kvôli tomu presunúť webovú kameru do oblasti klávesnice. Kameru je teraz možné jednoducho vyklopiť jej zatlačením.

AcerSwift7
Acer Swift 7 konečne v našich rukách, a to s rekordne nízkou hmotnosťou.

Pozornosť pútali aj nové herné notebooky. Acer Predator Triton 900 ponúka procesor Intel Core i7 so 6 jadrami, 32 GB RAM a najnovšiu grafickú kartu od NVIDIA – GeForce RTX 2080 v Max-Q dizajne. Vo výbave je aj 17-palcový 4K displej s podporou technológie G-SYNC, ktorý je vďaka špeciálnym pántom otočný. Triton 900 sa bude predávať za 4199 eur, k dispozícii bude v marci.

Acer Predator Triton 500 je praktický a kompaktný herný notebook s množstvom výkonu. Jeho základom je nová grafická karta NVIDIA GeForce RTX od 2060 až do 2080 Max-Q, procesor Intel Core i7 8. generácie a až 32 GB RAM. Notebook je na trhu od februára s cenou od 1999 eur.

AcerPredatorHelios500
S týmto notebookom si užijete výkon, a pritom sa dá ľahko prenášať.

NVIDIA: Veľké novinky pre hráčov

NVIDIA oficiálne predstavila novú grafickú kartu GeForce RTX 2060, ktorá je cenovo najdostupnejším riešením s podporou novej technológie ray tracing. Zároveň ponúka výrazný medzigeneračný nárast výkonu a atakuje aj GeForce GTX 1070 Ti. Papierové predpoklady teda hovoria jasne v prospech novinky.

Druhé dôležité oznámenie sa týkalo uvedenia grafických kariet radu RTX pre notebooky. Už dnes by malo byť na celom svete v predaji viac ako 40 nových notebookov, ktoré v sebe obsahujú grafickú kartu RTX vo verzii od 2060 do 2080. K dispozícii totiž teraz bude oveľa viac notebookov s najvýkonnejšou RTX kartou, ako tomu bolo v prípade mobilných zariadení s GTX 1080.

Jensen Huang práve ukazuje nové rodinné striebro – grafiku NVIDIA RTX 2060.

NVIDIA tiež prekvapila všetkých hráčov, keď oznámila, že FreeSync monitory budú kompatibilné s funkciou G-SYNC. Tá bola doteraz dostupná iba pre vybrané monitory, ktoré v sebe obsahovali špeciálny čip od NVIDIA. NVIDIA tiež zverejnila zoznam 12 FreeSync monitorov, ktoré sú s G-SYNC plne kompatibilné.

Intel: Nové procesory aj budúcnosť počítačov

Intel na výstave CES rozšíril portfólio procesorov Intel Core 9. generácie. Úvodná trojica bola predstavená v októbri 2018, v Las Vegas sme videli 7 nových modelov.

Nové modely majú označenie Intel Core i5-9400, Core i9-9900KF, Core i7-9700KF, Core i5-9600KF, Core i5-9400F, Core i3-9350KF a Core i3-8100F. Do pozornosti dávame najmä písmeno F v názve procesorov, ktoré označuje absenciu zabudovaného grafického čipu od Intelu. V praxi to znamená, že takýto procesor si kúpite najmä vtedy, keď už máte k dispozícii samostatnú grafickú kartu.

Intel predstavil procesory Core 9. generácie.

Intel tiež ukázal prvý procesor Ice Lake, ktorý je vyrábaný 10 nm výrobným procesom a využíva novú architektúru Sunny Cove. Tento čip zaujme tým, že má v sebe zabudovanú podporu pre Thunderbolt 3, Wi-Fi 6 a tiež aj technológiu DL Boost na zrýchlenie strojového učenia. Prvé počítače s novými procesormi sa objavia na trhu koncom roka a majú byť ešte tenšie a ľahšie ako doteraz. Procesory budú tiež dostupné aj pre stolné počítače.

AMD: 7 nm procesory aj grafická karta

AMD predstavilo procesory aj grafickú kartu a spoločným prvkom oboch noviniek je 7 nm výrobný proces.

AMD Radeon VII je prvá 7 nm grafická karta, ktorá je už v predaji. Cenu pre náš trh sme v čase prípravy článku nepoznali, v Amerike sa však predáva za 699 dolárov. Novinka je priamou konkurenciou pre GeForce RTX 2080 a ponúka 25 % nárast výkonu v porovnaní s predchádzajúcou generáciou. Karta obsahuje 60 výpočtových jednotiek, 3840 stream procesorov s taktom až 1,8 GHz a 16 GB HBM2 pamäte s priepustnosťou 1 TB/s. Pamäť má 4096-bitové rozhranie.

AMD je späť a dokázalo to aj grafickou kartou vyrábanou 7 nm procesom.

7 nm budú aj nové procesory Ryzen 3. generácie, ktoré sa dostanú na trh v polovici aktuálneho roka. AMD neoznámilo množstvo detailov, nakoľko ich ešte stále testuje. Vieme však, že nové procesory budú podporovať rozhranie PCI Express 4.0 s priepustnosťou až 16 GT/s. Výrobca v Las Vegas ukázal 8-jadrový prototyp so 16 vláknami a sľubuje najmä značne nižšiu spotrebu v porovnaní s konkurenčnými procesormi od Intelu pri dosiahnutí totožného výkonu.

Panasonic: S fulframe foťákom a OLED televízormi

Spoločnosť Panasonic ukázala televízor GZ2000 s novým OLED displejom kategórie Professional Edition a s rozlíšením 4K. Panasonic do vývoja opäť zaradil špecialistov z Hollywoodu a pripravil televízor, ktorý sa vyznačuje vynikajúcou farebnou vernosťou a výrazne zdokonaleným jasom.

Ako prvý televízor na svete podporuje GZ2000 kombináciu technológií HDR10+, Dolby Vision HDR a zároveň nový fotografický formát HLG Photo. Ďalším prvenstvom sú vstavané, dohora mieriace reproduktory s podporou Dolby Atmos. V tomto prípade na televízore spolupracovali odborníci značky Technics. Prirodzene, tento televízor už podporuje hlasové ovládanie. GZ2000 je k dispozícii v dvoch uhlopriečkach: 65 a 55 palcov. Nový OLED panel je vylepšený po stránke obrazovej kvality. Týka sa to predovšetkým jasu a kontrastu, vo výsledku sa dosiahol vyšší dynamický rozsah obrazu. Panasonic GZ2000 si výborne poradí aj so zložitými scénami s rýchlymi zmenami jasu a kontrastu, typickými pre akčné filmy alebo športové prenosy.

Panasonic TV
Novopredstavený OLED televízor Panasonic GZ2000

Ako ďalší produkt ukázal Panasonic na tlačovke dve funkcie nových full frame bezzrkadloviek LUMIX S. Tieto sú k dispozícii od konca marca 2019. LUMIX S ponúkne nový režim HLG Photo, v ktorom je možné výrazne rozšíriť dynamický rozsah snímok. Výsledkom je špičkové farebné podanie a tonalita, ktoré sa blížia vnímaniu ľudského oka, s bohatou kresbou v jasoch aj v tieňoch. Majiteľ tohto fotoaparátu si tak vychutná svoje fotky v maximálnej kvalite na novom televízore GZ2000 v rozlíšení 4K po pripojení cez HDMI kábel. Ďalšou novou vlastnosťou tohto fotoaparátu je režim High Resolution, ktorý sa hodí na krajinárske, makro alebo umelecké fotografie. Práve tu totiž chcete vidieť aj najmenšie detaily pri skutočne extrémnych výrezoch. Fotoaparát v ňom využíva technológiu stabilizácie obrazu snímačom, kedy urobí sekvenciu ôsmich záberov, medzi ktorými sa snímač vždy nepatrne posunie.

Panasonic S1R
FullFrame bezzrkadlovka Lumix S naplno využije nový televízor od Panasonic.

Samsung: V znamení umelej inteligencie, internetu vecí a 5G

Pre Samsung bola výstava CES hlavne o umelej inteligencii a asistentovi Bixby. Služba Bixby totiž predstavovala spočiatku len inteligentnejší spôsob, ako používať telefón Galaxy. Dnes sa vyvíja do škálovateľnej otvorenej platformy umelej inteligencie. Spoločnosť tak oznámila, že inteligentné funkcie Bixby budú začlenené do QLED televízorov a inteligentných prístrojov, ako sú chladničky, umývačky, ale taktiež klimatizácie, mobilné prístroje či reproduktory s AI. Okrem toho preniká Bixby aj do nových robotických platforiem a do digitálneho kokpitu v automobile.

Samsung následne predstavil novú generáciu chladničky Family Hub s vylepšenou podporou umelej inteligencie a internetu vecí (IoT). Jej súčasťou je nový Family Board, čo je zdieľaná obrazovka na vzájomnú komunikáciu v rodine. Cez telefón teraz aj v obchode ľahko zistíte, či potrebujete dokúpiť vajíčka alebo si môžete automaticky pridávať položky do nákupného zoznamu, a to aj na základne kontroly dátumu spotreby potravín, ktoré máte v chladničke.

Samsung Family board
Displej Family Board na novej chladničke

Hlavné predstavenie na tlačovke patrilo televízorom. Už dva dni pred otvorením výstavy usporiadal Samsung špeciálnu tlačovku, na ktorej ukázal displeje s technológiou Micro LED v nových veľkostiach, tvaroch aj konfiguráciách. Videli sme 75-palcový displej do domácnosti a tiež až 219-palcovú obrazovú stenu The Wall. Pomocou Micro LED môžete vytvoriť skoro ľubovoľnú veľkosť uhlopriečky televízora, dá sa meniť výsledné rozlíšenie, ale aj pomer šírka/výška. Modularita technológie Micro LED umožní aj displeje s netradičnými pomermi strán 9×3, 1×7 alebo 5×1, presne podľa vašich priestorových, estetických aj funkčných požiadaviek.

Samsung tiež predstavil svoj doposiaľ najväčší televízor QLED 8K, ktorého uhlopriečka meria rekordných 98 palcov. Ide o doposiaľ najinteligentnejší a najvyspelejší televízor značky Samsung. Firma tak rozšírila svoj sortiment televízorov pre rok 2019 a teraz existujú modely s uhlopriečkami 65, 75, 82 a 85 palcov. Rad televízorov s rozlíšením 8K pre rok 2019 s vstavaným čipom Quantum Processor 8K prináša viaceré vylepšenia. Ak sledujete obsah prostredníctvom streamovacej služby, set-top boxu, HDMI, USB alebo z mobilného zrkadlenia obrazovky, umelá inteligencia dokáže rozpoznať tento obsah a prevzorkovať ho na kvalitu 8K.

Samsung QLED8K
Zatiaľ najväčší a najinteligentnejší televízor od Samsungu – 98-palcový QLED s rozlíšením 8K.

Samsung predstavil aj konštrukčne zaujímavý monitor pod názvom Space Monitor, ktorý ťaží zo svojho nevšedného, a pritom elegantného dizajnu. Umožňuje zamerať sa na to, čo je na obrazovke a šetrí priestor na pracovnom stole. Jeho integrované rameno, ktoré je možné pomocou zverákového úchytu prichytiť priamo k doske stola, ponúka riešenie na úsporu miesta a je možné ho jednoducho sklopiť dozadu či dopredu. Space Monitor obsahuje buď 27-palcový displej s rozlíšením QHD, alebo 32-palcový model v rozlíšení 4K UHD. V jednoduchosti je krása, tu to platí plnohodnotne.

Samsung Space Monitor gif main_7
Monitor, ktorý šetrí miesto na pracovnom stole.

Lenovo: Notebooky z každého segmentu a niečo naviac

Lenovo ukázalo v Las Vegas veľa nových produktov a urobilo tak priamo v svojom stánku v prvý deň otvorenia výstavy pre verejnosť. Išlo najmä o notebooky zo všetkých segmentov, avšak videli sme aj novinky z inteligentnej domácnosti, ktoré sa na Slovensku zatiaľ oficiálne nepredávajú.

Novinkami medzi notebookmi, ktoré sú určené bežným používateľom, sú modely Yoga C730 a Yoga S940. Označenie Yoga sa teraz používa na pomenovanie všetkých počítačov pre bežných používateľov. Yoga S940 poteší výbornou mobilitou a funkciami umelej inteligencie. Tie dokážu filtrovať okolitý šum počas videohovoru alebo chrániť vaše súkromie počas vašej neprítomnosti. Samozrejmosťou je špičková výbava, ktorá je hodná notebookov pre rok 2019 – teda najnovšie procesory Intel Core i7. Na Slovensku sa bude predávať od 1699 eur, predpokladaný príchod na trh je v júni 2019.

Lenovo Yoga S940 IR log-in
Lenovo Yoga S940 je zameraný aj na ochranu vášho súkromia.

Nová Yoga C730 zaujme najmä použitým AMOLED displejom s rozlíšením až 4K. Aj v jej prípade sú k dispozícii procesory Intel Core i7 8. generácie. Na trh príde v apríli, cenu zatiaľ nepoznáme.

Rodinu Yoga zariadení dopĺňa aj model Yoga A940. Ide o All-in-One počítač s prémiovým vyhotovením, ktorý je určený profesionálnym kreatívcom a dizajnérom. Jeho základom je 27-palcový 4K IPS dotykový displej s technológiou Dolby Vision. Obrazovku je možné polohovať, a to až do 25-stupňového režimu kreslenia. Nielen v rámci tejto činnosti využijete priložené dotykové pero.

Lenovo Yoga A940
Yoga A940 je počítač typu „všetko v jednom“ vrátane bezdrôtovej nabíjačky a zaujme korunkou na ľavom boku.

V segmente podnikových notebookov sú novinkami modely ThinkPad X1 Carbon 7. generácie a X1 Yoga 4. generácie. ThinkPad X1 Carbon 7. generácie má hrúbku 14,95 mm a hmotnosť 1,11 kg. Jeho základom je 14-palcový displej, ktorý je dostupný v 4K Dolby Vision konfigurácii s maximálnym jasom 500 nitov alebo vo Full HD verzii s jasom 400 nitov. Notebook tiež vyniká skutočne viditeľným horným krytom z uhlíkových vláken, dvoma výškovými a dvoma basovými reproduktormi a štyrmi hĺbkovými mikrofónmi. Výdrž na jedno nabitie je až 15 hodín, k dispozícii je LTE pripojenie.ThinkPad X1 Yoga 4. generácie má hmotnosť 1,3 kg a hrúbku 15,2 mm. Lenovo znížilo okraje okolo displeja, čo zmenšilo celkovú plochu o 17 %. Aj v tomto prípade je k dispozícii pokročilý reproduktorový systém a hĺbkové mikrofóny. Oba notebooky prídu na trh v júni, cenu ešte nepoznáme.

Nové herné notebooky Legion Y740 a Y540 zaujmú najmä novými grafickými kartami GeForce RTX a Lenovo sľubuje lepšiu výdrž batérie, až 6 hodín. Legion Y740 aj Y540 ponúkajú grafické karty GeForce RTX až do verzie 2080 Max-Q. Najvýkonnejší notebook je 17-palcová verzia modelu Y740, 15-palcové modely využívajú grafickú kartu do RTX 2070 Max-Q. Poháňa ich 8. generácia procesora Intel Core i7 a až 32 GB operačná pamäť.

Lenovo Legion Y740
Herný notebook Y740, ktorý cez deň pôsobí ako typický pracovný nástroj, no večer sa mení na hráča.

Zo segmentu inteligentnej domácnosti nás zaujal digitálny budík Lenovo Smart Clock. Ten má v sebe zabudovaného Google Asistenta a ponúka 4-palcový dotykový IPS displej. Zariadenie má zvýšiť kvalitu spánku, umožniť rýchly prístup k informáciám alebo k vášmu kalendáru a funguje aj na prehrávanie hudby. Budík tiež ponúka tlačidlo na vypnutie zabudovaného mikrofónu a USB port na nabíjanie telefónu. Vo výbave budíka je 6 W reproduktor a viacero praktických funkcií. Na Slovensku sa nebude oficiálne predávať. Je to dané tým, že Google Asistent nepodporuje náš trh a nevie po slovensky. V Amerike bude jeho cena 80 dolárov.

Lenovo Smart Clock
Toto by sme si priali aj na Slovensku – budík s Androidom, ktorý zároveň nabije váš smartfón.

Royole: Prvý komerčne dostupný skladateľný smartfón

Na veľtrhu CES 2019 v Las Vegas sme si vyskúšali aj prvý smartfón so skladateľným displejom na svete. Nazýva sa Royole FlexPai a na vybraných trhoch je reálne v predaji. Nič to však nemení na fakte, že zariadenie pôsobí skôr ako fungujúci koncept, než ako plnohodnotný smartfón budúcnosti, ktorý by sme chceli každý deň používať.

Základom telefónu je 7,8-palcový ohybný AMOLED displej. V rozloženom stave sa smartfón premení na tablet, v zloženom stave získate dvojicu obrazoviek – jednu s pomerom strán 16:9, druhú s pomerom strán 18:9. Telefón je Dual SIM, každej obrazovke môžete v režime smartfónu priradiť vlastné telefónne číslo. Obrazovka je ohybná, nevyužíva žiadne sklo, a preto sa nikdy nerozbije. Ohýbanie telefónu je jednoduché a pohodlné. Z nášho pohľadu je však najväčším problémom dnešných ohybných telefónov ohybnosť celej konštrukcie. A hoci Royole prezentoval v svojom stánku viacero flexibilných displejov, ktoré sú prispôsobené na ohýbanie, samotné šasi pôsobí zatiaľ ťažkopádne.

Royole FlexPai
FelxPai od Royole je naozaj mobil so skladateľným displejom, ale jeho každodenné používanie si zatiaľ nedokážeme predstaviť.

Royole FlexPai sa predáva za 1300 dolárov pre 128 GB verziu. Poháňa ho procesor Snapdragon 855, vo výbave je 6/8 GB RAM a 128/256 GB úložisko. Telefón má 16 Mpx a 20 Mpx fotoaparát a 3970 mAh batériu. Sme zvedaví na reálnu výdrž na jedno nabitie. Do pozornosti dávame aj hmotnosť telefónu, ktorá je 320 gramov.

Microsoft: Fakt krásny hardvér

Na záver sme navštívili aj špeciálnu výstavku spoločnosti Microsoft. Zaujal nás All-in-One počítač Surface Studio 2 ako konkurencia voči už spomenutému Lenovo A940. Je to fakt krásna vec, špeciálne pre návrhárov, architektov, možno umelcov, keďže sa dá pohodlne nastaviť displej a celok je mimoriadne elegantný. Efektné je aj ovládanie pomocou kolieska Surface Dial, prípadne písanie na displej dotykovým perom. No a hrať hry na takomto výkonnom hardvéri je radosť. Posúďte výbavu: Intel Core i7-7820HQ, 2 TB SSD disk, grafická kata NVIDIA 1070 s 8 GB GDDR5 a 28-palcový displej 4500 × 3000 bodov. Už len keby sa dal Surface 2 kúpiť v slovenských predajniach a cena nebola 3500 USD bez dane.

Microsoft Surface
Takto si predstavujeme ideálne pracovné miesto s Microsoft Surface 2

Text: Roman Kadlec, Ondrej Macko, Xénia Rybáková, foto: CES, archívy firiem