Rozkvitnutá kuchyňa: Otvorte dvere farebnej jari

426
Jar
Zelené konáriky a steblá trávy môžete využiť aj pri zdobení slávnostnej tabule. Súpravy riadu skvele dopĺňajú strieborné príbory.

Jar je pre mnohých ľudí najkrajším ročným obdobím, kedy sa všetko prebúdza, kvitne, hrá farbami a je ozdobené slnečnými lúčmi a spevom vtákov. Jarnú sviežosť, farebnosť a energiu si môžete užiť aj vo svojej kuchyni.

Pomocou jarných farieb, kvetov zdobiacich riad alebo živých kvetov pozvite toto krásne ročné obdobie do svojho domu. Kuchyňa je skvelým miestom, ktoré môže rozkvitnúť. Jarnej výzdobe by mal však predchádzať jeden menej obľúbený krok, ktorým je jarné upratovanie. Jarná výzdoba kuchyne sa môže niesť iba v jemných detailoch, ale ak ste veľkými fanúšikmi jari, môžete ňou naplniť všetky miestnosti v byte.

Jar
Jarné kvety môžu slúžiť ako skvelá jarná dekorácia, dajte ich do vázy alebo priamo na jedálenský stôl. Alebo sa nimi nechajte len inšpirovať.

Nebojte sa pastelových farieb

Jar
Drobné modré kvietky zdobia kolekciu Casablanca od dánskej značky Ib Laursen, ktorá je inšpirovaná jarou.

Jarnú atmosféru v kuchyni vytvoríte pomocou farieb, ktoré sú s jarou spojené. Patrí k nim hráškovo zelená, žltá, tóny ružovej a fialovej alebo biela farba, ktorú prinášajú prví poslovia jari – snežienky. Ak stavíte na pastelové farby, nemôžete urobiť chybu a budete prekvapení, ako sa kuchyňa rozžiari. Prestieranie v žiarivých jarných farbách, sviežo zelené závesy, obrusy so žltými bodkami či obrúsky s rozkvitnutými kvetmi… Drobné jarné akcenty môžu vašu jarnú výzdobu začať. Ak ste skutočnými milovníkmi jari a jarnej nálady, môžete jarnými farbami namaľovať aj nábytok, napríklad stoličky pri jedálenskom stole, veď nikde nie je napísané, že jarné obdobie sa týka len prírody. Jarnú energiu si môžete užívať po celý rok, a ak vytapetujete alebo vymaľujete všetky miestnosti vzormi s kvietkami, budete sa cítiť ako v rozkvitnutom sade. Aby jar skutočne prišla, môžete ju pozvať dnu pomocou jarného venčeka na vstupných dverách. Ten môže byť vyrobený z prútikov a ozdobený napríklad farebnými vajíčkami alebo kvetmi.

Jarná lúka v kuchyni

Živé kvety v interiéri vyžarujú zvláštne čaro, pohľad na ne nás vždy poteší, vôňa prenikne do izieb a farby oživia priestor. S jarou sú spojené tulipány rôznych farieb, od pastelových až po žiarivé. Ďalším kvetom, ohlasujúcim jar, je narcis. Žiarivo žlté kvety v kombinácii so zelenými listami sú sviežou dekoráciou, ktorá navyše skvele vonia. Pravú jarnú atmosféru prinesú do interiéru rozkvitnuté konáriky, napríklad čerešní. Krásnu jarnú dekoráciu vytvoríte aj pomocou hmoty, do ktorej je možné napichať kvety rastlín, alebo sklenenou guľou naplnenou vodou, v ktorej budú kvety plávať.

Jar
Nová kolekcia Villeroy a Boch je plná drobných kvietkov, ktoré prinesú sviežosť na každý stôl.
Jar
Milujete jar? Do rozkvitnutých kvetov sa môžete obliecť a užívať si ich aj pri príprave pokrmov.

Pre všetkých domácich záhradníkov

Čerstvé bylinky prenesú chuť jari na taniere a navyše sú prekrásnou voňavou dekoráciou. Vytvorte si v kuchyni malú záhradku, z ktorej môžete čerpať vždy, keď budete chystať jarné menu. Bazalka, medovka, tymian, mäta alebo napríklad pažítka nájdu v kuchyni široké využitie. V rámci jarnej dekorácie ich zasaďte do rôznofarebných črepníkov, ktoré môžete ešte ozdobiť napríklad mašličkou. Dekoratívnu aj gurmánsku funkciu majú niektoré jedlé kvety, ktoré nemusia byť iba vo váze, ale môžu sa stať klenotom, ktorý ozdobí pokrmy. Na dozdobenie môžete použiť napríklad kvety sirôtky, fialky, kvitnúcu horčicu alebo rukolu.

Jedálenská tabuľa plná energie

Jar sa môže ľahko stať hlavnou inšpiráciou pri zdobení slávnostnej tabule, ku ktorej pozvete svojich hostí. Prím by opäť mali zohrávať farby a tiež kvety či iné prírodniny, ktorými môžete dozdobiť stôl a taniere, alebo napríklad pomocou jarnej trávy môžete zviazať do roličky jarné menu. Nové kolekcie inšpirované jarou sa objavujú tiež v obchodoch s dizajnovým riadom a doplnkami. Samozrejme, hlavné sú farby, s jarou sa automaticky spája zelená, ktorá je aj farbou života. Ak nalejete víno alebo iný nápoj do zelených pohárov, určite neurobíte v rámci jarného looku slávnostnej večere chybu. Jar môžete privítať aj s novou kolekciou jedálenských servisov, ktoré sú ozdobené drobnými kvietkami. Skvelo sa k nim hodia strieborné príbory.

Jar
Tulipány sú jarné kvety, ktoré prevoňajú a osviežia každý kút v byte. Na jedálenskom stole sa vynímajú obzvlášť skvele.

Text: Linda Vojancová, foto: Bella Rose, kolekcia Lilly a Rose, Pixabay.com, Potten a Pannen