Dolomity z iného uhla pohľadu

475
Dolomity diela

Taliansko vnímame predovšetkým ako letnú destináciu s pobytom pri mori, alebo krajinu bohatú na históriu a s ňou spojené pamiatky. No stále máme možnosť aj iných pohľadov, či už na prírodné bohatstvo alebo na modernú architektúru na nečakaných miestach.

Jedna z najkrajších horských krajín na svete sa v roku 2009 dočkala zápisu do zoznamu kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Oblasti severu Talianska kraľujú majestátne Dolomity, ktoré sa dostali do exkluzívnej spoločnosti. Dolomitom pripadli rôzne prívlastky, napríklad, že sú najnemeckejšou časťou Talianska. Je to z veľkej časti pravda, doteraz tu prevažujú nemecké názvy. Zasahujú do krajov Veneto, kam patria aj Benátky, a tiež Trentino-Alto Adige, po nemecky Trentino-Südtirol.

Dolomity
Presklené štítové steny chaty poskytujú nádherný panoramatický výhľad do údolia.

Najvyššie položený park s umeleckými dielami na svete vo výške 2000 – 2200 m n. m.

Aj keď sa mnohým Taliansko spája skôr s prímorskými strediskami alebo s významnými pamiatkami v oblasti architektúry a umenia, oplatí sa zmeniť lokalitu smerom na sever a navštíviť najvyššie položený park s umením v oblasti Latemar aj v letnom či jesennom období. Vo výške 2000 až 2200 nad morom pozornému oku či už lyžiara alebo turistu neujde pohľad na umelecké diela dômyselne rozmiestnené na horizontoch kopcov, ale aj na okolitých stráňach.

Dolomity
Interiér horskej chaty Oberholz s príjemným svetlým interiérom z prírodného dreva v kombinácii so svetlomodrým čalúneným nábytkom vytvoril priestor na oddych a relaxáciu.

Idea parku s umením vzišla z predstavy Beatrice Calamari, novinárky a kurátorky v spolupráci so známym umelcom Marcom Nonesom. Na trojkilometrovej trase môže návštevník objaviť niekoľko opticky pozoruhodných umeleckých inštalácií. Majstrovské diela sú vytvorené medzinárodne známymi umelcami a perfektne dopĺňajú filozofiu dolomitskej atmosféry Latemaru, svetového dedičstva UNESCO. Inštalácie súčasného umenia sú vyrobené výhradne z prírodných materiálov, ako sú drevo a kamene.

Dolomity
Respir Art park s umeleckými dielami prekvapí azda každého turistu alebo lyžiara. Jedna z umeleckých intervencií v prírode, ktorá sa mení s intenzitou svetla. Farebné výplne modifikujú pohľad na okolitú krajinu.

Základnou filozofiou je „nechať majstrovské diela ísť“ do prírody. Je to pozvánka dôvery k zmenám a nekonečnému transformujúcemu sa životu. Poveternostné podmienky nezničia umelecké diela, ale dokončia ich, formujú, premenia ich farby a pridajú nové kontexty. RespirArt vás vedie k príjemnému relaxu, vizuálnemu zážitku a zmenám v lone prírody. Majstrovské dielo symbiózy prírody a umeleckého diela prinúti ľudí opätovne objaviť pocit zázraku a zachytiť ho ako jednorazovú príležitosť na obohatenie svojich zmyslov. Park sa pôsobením prírody neustále vyvíja, každoročne sa dopĺňa o nové diela, ostatné sa zasa menia vplyvom počasia. RespirArt park podporujú mieste firmy aj starostovia. Najrýchlejšie sa k parku dostanete cestou cez Pampeaggo, sedačkovou lanovkou Agnello, ale aj lanovkou cez Predazzo a Obereggen.

Dolomity
Umelec Maoro Lampo osadil v roku 2012 obrovský rám, cez ktorý môžeme vidieť Dolomity každý deň už ako obraz v ráme. Na sledovanie tejto jedinečnej scenérie sú pripravené originálne drevené kreslá.

Oberholz – miesto pre nadčasovú architektúru luxusnej chaty

Nielen umelecké diela sú v tejto oblasti zaujímavé. Z Obereggen sa môžete vyviesť sedačkovou lanovkou na stanicu Oberholz, kde vás prekvapí luxusná nová architektúra horskej chaty, ktorej spoluautorom je Pavol Mikolajčák, mladý slovenský architekt pôsobiaci v Bolzane. Impozantný návrh citlivo reaguje na okolitú prírodu či už osadením architektúry do terénu, alebo odkazom na tvar starých senníkov, ktoré sa stále v tejto oblasti nachádzajú.

Dolomity
Autorom diela „Oko na Dolomity” je Hary Thaler. Nadrozmerná guľa znázorňuje šošovku ľudského oka, do ktorého môžete vstúpiť a cez otvor sledovať majestátne bralá pohoria Dolomitov.

V pôdoryse vidíme zložitý tvar spadnutého kmeňa stromu vychádzajúceho z krajiny, ktorá dosahuje svetlo s jeho vetvami a na ich koncoch sa nachádzajú tri panoramatické okná smerujúce na severozápad. Dvojpodlažný objekt má aj veľkú terasu s panoramatickým výhľadom na krajinu. Na stavbu boli použité výhradne materiály nachádzajúce sa v tomto regióne. Hlavná časť budovy pozostáva z drevených portálov z neupraveného smreku, ktoré zdôrazňujú komplexnú priestorovú geometriu. Celá vonkajšia fasáda pozostáva zo sivého obkladu z červeného smreku, výber dreva slúži ako odkaz na staroveké konštrukcie. Plstené sedáky sú vyrobené z vlny miestnych oviec. Dokonca aj personál má oblečenie v podobnom farebnom a materiálovom spracovaní v kombinácii šedej farby. Na tomto dokonalom diele zanechal svoju výraznú autorskú stopu slovenský architekt Pavol Mikolajčák. Dielo je mimoriadne oceňované v zahraničí a publikované bolo vo všetkých renomovaných architektonických časopisoch.

Dolomity
Typický rukopis architektky Zahy Hadid sa prejvil v prelínaní rôznych uhlov a betónových hmôt vstupnej časti Messnerovho múzea.

MMM Corones Kronplaz museum Reindhoda Messnera od Zahy Hadid

Dolomity
Pohľad na spojovaciu chodbu a schodisko múzea Reinholda Messnera od architektky Zahy Hadid. Veľkorysé okná nám ponúkajú pohľady na majestátne hory.

S oblasťou Južného Tirolska sa spája veľké horolezecké meno, ktorým je Reinhold Messner. Prvý človek, ktorý pokoril 14 himalájskych vrcholov. Velikán zostavil dokonca až šesť svojich múzeí (vrátane svojho zámku), ktoré sú venované novodobému alpinizmu. Múzeum MMM Corones Kronplatz stojí vo výške 20257 (?) m n. m. na vrchole Kronplaz a je akousi korunou celého muzeálneho konceptu. Autorkou famóznej budovy je prvá dáma architektúry Zaha Hadid. Múzeum sa venuje histórii hôr a ponúka aj jedinečné výhľady na veľké horské steny Dolomitov a Álp. Na okraji najkrajšej vyhliadkovej plošiny v južnom Tirolsku smeruje náš pohľad až za hranice Južného Tirolska na všetky svetové strany: od Lienzských Dolomitov na východe až po Ortler na západ, od Marmolady na juhu až po Zillertalské Alpy na severe. Zaha Hadid je známa svojou charakteristickou formou architektúry, ktorá je založená na dynamickosti tvarov a uhlov. Z tohto dôvodu bol na stavbu múzea vybratý betón ako materiál pre vonkajšie a vnútorné obklady, pretože žiadny iný materiál nie je schopný interpretovať toľko foriem a tvarov súčasne ako betón. Najlepšie sa hodí k téme „rock-kameň”, pokiaľ ide o vzhľad aj pocit. Samotná budova je z väčšej časti vybudovaná pod úrovňou zeme s cieľom čo najmenej zasahovať do krajiny a s ambíciou vyhnúť sa ďalšej konštrukcii na vrchole Kronplatzu, ktorému kraľuje veľký zvon Concordia z roku 2000. Svojím tvarom prirodzene zapadá do okolitej horskej krajiny.

Dolomity diela

Miesto stvorené na meditácie a spojenie s prírodou

Hora tiež stojí na prieniku troch juhotirolských kultúr – nemeckej, ladínskej a talianskej. V zime je Kronplatz najobľúbenejším lyžiarskym strediskom v Južnom Tirolsku, ale v lete priťahovalo len málo turistov. Myšlienka pozorovacej platformy sa zrodila ako nápad na oživenie plošiny v teplejších mesiacoch a zabezpečenie udržateľnejšieho využívania vlekov. Reinhold Messner sa dopočul o tejto myšlienke a navrhol kultúrne prehodnotenie spomínanej oblasti postavením múzea ako vytvorenie miesta pokoja, priestoru na spomalenie, meditáciu a spojenie s prírodou, a aj ako protipól k existujúcemu exponovanému športovému priestoru. Múzeum MMM Corones Kronplatz prispelo ku skultúrneniu a prepojeniu histórie alpinizmu, kde nám ukazuje výšky a pády, triumfy a tragédie na najznámejších vrcholoch s reálnym vysokohorským prostredím. V okolí slávnej hory Kronplaz je stále čulý ruch, v zime je plná lyžiarov, snoubordistov aj skialpinistov a v lete turistov. Taktiež je perfektnou štartovacou plochou pre športy ako plachtenie a paraglajding a vďaka Messnerovi sa stala múzejnou horou.

Dolomity múzeum
Dolomity múzeum

Text a foto: Renata Rehorovská