Aristokratický módny doplnok: klobúk

978
Klobúk
Klobúky sa opäť vracajú do módy a pôvodne pánske klobúky často zdobia ženské hlavy – ide len o odvahu a chuť kombinovať.

Klobúk je elegantná pokrývka hlavy, ktorú v poslednom čase presadzuje predovšetkým európska šľachta. Manželka princa Williama, Kate Middleton, sa stala módnou ikonou – je vždy elegantná, dokonale zladená a záverečným doplnkom jej outfitov je klobúk, ktorý nesmie nikdy chýbať.

Klobúk je v rámci dámskeho kráľovského outfitu nevyhnutnosťou pri každej formálnej udalosti. A všetci priaznivci kráľovskej rodiny čakajú, s akou ozdobou hlavy sa kráľovná Alžbeta alebo vojvodkyňa Kate objaví. Klobúky však nepatria len na hlavy kráľovien, sú skvelým doplnkom pre každého, kto sa nebojí pohrať sa s módou.

Klobúk
Na slávnostné príležitosti sa hodia ozdobné klobúky, trebárs tie so sieťkou cez tvár.

História klobúkov

Fascinátor je ozdobou hlavy, ktorého hlavnou úlohou je, ako napovedá názov, pritiahnuť pozornosť.

Prvá zmienka o klobúku pochádza z tébskej hrobky zhruba 3200 rokov pred naším letopočtom. Maľba vyobrazuje muža, ktorý má na hlave slamený klobúk. Klobúky boli súčasťou pracovných odevov, chránili pred ostrým slniečkom či pred dažďom, postupne sa však stávali aj módnym doplnkom alebo vizitkou príslušnosti k určitej sociálnej alebo náboženskej skupine a boli tiež povinnou súčasťou niektorých uniforiem. Veľký boom prinieslo 16. a 17. storočie, v tomto období boli klobúky veľmi žiadané a zároveň s dopytom sa rozvíjali aj možnosti výroby. V minulosti bola pokrývka hlavy povinným doplnkom každej ženy a bolo prakticky nemysliteľné vyjsť na ulicu len s rozpustenými vlasmi. Klobúky sa vyrábali zo slamy, plsti, kože alebo napríklad zo zamatu, vďaka použitému materiálu začali hlavy zdobiť klobúčiky, sombrera, cylindre, baretky, koketné klobúčiky, slamené klobúky, klobúky s aplikáciami… Móda získala nový kreatívny doplnok. V súčasnosti je skôr doplnkom slávnostných outfitov, čoraz častejšie je však možné vidieť klobúky opäť v uliciach, a to na hlavách žien i mužov. Elegantná súčasť šatníka sa po krátkej pauze zase vracia do hry.

Klobúk
Pinč je klobúk, ktorý si obľúbil celý rad umelcov a art look získate aj jeho nosením.

Cloché, fedora či tvrdý klobúk

Typov klobúkov existuje naozaj veľa a vďaka priazni módnych návrhárov, ktorých tento módny doplnok veľmi baví, vznikajú stále ďalšie. Ako sa v jednotlivých druhoch klobúkov vyznať? Elegantným klobúkom, ktorý zrejme poznáte z čiernobielych filmov, je tzv. cloché (po francúzsky zvon). Cloché skutočne pripomína zvon, nemá široký okraj a kopíruje tvár. Dokonca je s ním spojený aj účes, ktorý dámy v tom čase nosili. Boli to krátko strihané vlasy, kratšie mikádo, ktoré vytŕčalo spod klobúka. Spodný okraj klobúka končil koketne tesne nad očami jeho nositeľky. Veľmi populárny bol predovšetkým v 20. a 30. rokoch dvadsiateho storočia. Tento typ klobúka sa vyrába väčšinou z plsti, ktorá sa dá krásne tvarovať a vďaka svojej elegancii sa stále vracia na módne móla.

Ďalšími populárnymi pokrývkami hlavy sú napríklad barety, slávnostné klobúky, cylindre alebo toky.

Ak vás ako prvé, keď sa povie klobúk, napadne vpredu preliačený klobúk so širokou strechou, ktorý nosia najmä muži, potom vedzte, že je to fedora. Tento jednofarebný klobúk, vyrobený väčšinou z plsti, bol populárny predovšetkým v 20. storočí, kedy ho nosili takmer všetci gentlemani. Opäť získal popularitu nielen vďaka filmu Indiana Jones. Teraz však nie je výsadou mužov, ale v rámci nových módnych pravidiel, kde je prekračovanie hraníc žiaduce, ho smelo nosia aj ženy.

Ďalším legendárnym klobúkom je pinč, ktorého najslávnejším nositeľom je bezpochyby Charlie Chaplin, ďalej Laurel a Hardy alebo napríklad postava Mary Poppins, ktorá dokázala, že takýto klobúk pristane aj ženám. Pinč je tvrdý klobúk so zaobleným vrchom, v angličtine sa nazýva bowler hat podľa autorov, modistov Thomasa a Wiliama Bowlerovcov, ktorí ho vytvorili v polovici 19. storočia. Pinč najskôr nosili robotníci, potom aj vyššie triedy a teraz je súčasťou šatníkov milovníkov módy.

Klobúk
V letných mesiacoch je voľbou číslo jeden slamený klobúk, ktorý chráni pred slnečnými lúčmi.

Ďalšími populárnymi pokrývkami hlavy sú napríklad barety, slávnostné klobúky, cylindre alebo toky.

Fascinujúci doplnok

Fascinátor je ozdobou hlavy, ktorého hlavnou úlohou je, ako napovedá názov, pritiahnuť pozornosť. Fascinátory sú výrazné doplnky, umiestnené na ľavej alebo pravej strane hlavy, nikdy nie uprostred, a sú zľahka naklonené dopredu, často zasahujú do tváre. Praktickým pravidlom však je, že by mali prekrývať iba jedno oko.

Najslávnejšou propagátorkou týchto malých klobúčikov a výrazných ozdôb do vlasov je práve vojvodkyňa Kate, na ktorej svadbe bolo možné vidieť veľa krásnych doplnkov, ktoré nahrádzajú klasické klobúky a výrazne upozorňujú na svoju nositeľku. Fascinátory sa najčastejšie vyrábajú z peria, čipky, korálikov, mašlí, lesklých kamienkov alebo sieťok a častokrát sú veľmi extravagantné. Malé klobúčiky sú vyrobené z plsti alebo vlny. Hodia sa na slávnostné udalosti: na plesy, do divadla, na svadby, ale v striedmejšom variante môžu byť aj súčasťou každodenných outfitov. V niektorých prípadoch môžu šokovať, čo dokázala extravagantná speváčka Lady Gaga, keď si jednu z hudobných cien prišla prevziať v šatách zhotovených zo surového mäsa a fascinátor, ktorý bol korunou outfitu, bol z rovnakého materiálu.

Klobúk
Malé klobúčiky sú in, obľúbili si ich totiž dámy na anglickom dvore a robia im skvelú reklamu.

TONAK: České klobúky s dlhou tradíciou

TONAK je tradičná česká firma vyrábajúca klobúky, ktoré sa vyvážajú do celého sveta. Vyrába fezy pre zákazníkov z moslimských krajín, klobúky pre členov kráľovského dvora aj barety pre príslušníkov armády. Továreň založili v Novom Jičíně už v roku 1799 a postupne prenikla na rakúsky i svetový trh.

Text: Linda Vojancová, foto: pixabay.com