Citroën C4 Cactus: Zmena určenia

348
Citroen C4 Cactus

Keď prišiel model C4 Cactus na scénu, prezentoval sa ako crossover. Francúzski stratégovia teraz zaraďujú výrazne prepracovaný model medzi kompaktné vozidlá.

V portfóliu značky Citroën teda nastala zmena – v ponuke už nie je päťdverový hatchback C4, ale vyššie spomenutý model. Novinka využíva rovnakú platformu, čo znamená hodnotu rázvoru 2595 mm – to nie je veľa. Vo vnútri vládne šetrnejšia DNA základu, teda využitie obdobnej architektúry s tvrdými plastmi, kvôli nákladovým úsporám sú namiesto vnútorných kľučiek na dverách pútka. Konštruktéri osadili do kabíny sedadlá Advanced Comfort. Predné pozície síce neponúkajú očakávané bočné vedenie v zákrutách, ale vďaka konštrukcii a rozmerom sú výrazne komfortné. Vpredu je miesta nadostač, za volantom si nájde každá konfekcia postavy dobrú polohu, vzadu je miesta tak akurát. Rozmiestnenie prístrojov a ovládačov vôkol vodiča možno ohodnotiť ako vyhovujúce, treba si však pri nastavovaní funkcií zvyknúť na „listovanie“ v menu, avšak s rýchlou odozvou. Batožinový priestor dosahuje kapacitu 348 litrov, po sklopení zadného deleného sedadla získate maximum 1170 litrov (ložná plocha nie je rovná).

Citroen C4 Cactus

S trojvalcom

Pod prednou kapotou pracoval prepĺňaný benzínový trojvalec 1.2 PureTech 110, čo znamená, že v maxime dosahuje 81 kW (110 k)/5500 ot./min, k tomu pridáva krútiaci moment 205 Nm/1750 ot./min. V pohonnom reťazci mu sekundovala 6-stupňová manuálna prevodovka, s radením ktorej sme nemali problémy. S pohotovostnou hmotnosťou si kultivovane pracujúci agregát poradí celkom dobre, premenené na schopnosti pri šprinte z miesta – Cactus zvládne „stovku“ za 10,3 s. Svižný pohyb v mestskej premávke mu svedčí, informácie o otáčkach však nedostanete, pretože otáčkomer v tomto vozidle absentuje. Systém stop/štart vypnete preklikaním sa cez menu, čo je dosť nepraktické.Citroen C4 Cactus

Podvozok dostal modernú technológiu odpruženia s tlmičmi s progresívnymi hydraulickými dorazmi, čo prináša posádke na nekvalitnejších cestách vyšší komfort jazdy. V kombinácii s pohodlnými sedadlami sa C4 Cactus prezentuje ako automobil zameraný na komfortnú prevádzku. Svetlá výška 155 mm z „predlohy crossovera“ zostala, teda bez väčších obáv zaparkujete aj cez obrubník.

Citroen C4 Cactus

Zrátané a podčiarknuté

Kto hľadá vozidlo s nevšedným štýlom (a vie mu odpustiť niektoré nedokonalosti), Citroën C4 Cactus mu vie túto vlastnosť sprostredkovať. Pohonná jednotka 1.2 PureTech poskytuje ekonomickú (kombinovaná spotreba asi 6,1 l/100 km) aj dynamickú prevádzku, k pohodliu jazdy prispievajú sedadlá a komfortne naladený podvozok. Vo vyššej výbave Shine (v ponuke stupne Feel a Shine) dostanete veľmi dobre vybavené vozidlo, za čo zaplatíte akciových 15 990 eur.

Text: Peter Stano, foto: Citroën