Nechajte vysávače pracovať za vás

305
Vysávač

Kto z nás by sa nechcel každý deň po práci vracať do krásneho čistého bytu? Dnes už takáto predstava nie je vôbec nereálna.

Existuje množstvo domácich pomocníkov, čo vám dokážu s upratovaním pomôcť. V našom prehľade si môžete vybrať z najlepších robotických vysávačov na trhu, s ktorými budete mať doma vždy poriadok.

iRobot Roomba i7+: S automatickým vyprázdňovaním

iRobot dokáže vyriešiť vysávanie naozaj komplexne. Tak, aby ste sa nemuseli o nič starať, len prišli do čistého. Vysáva bez asistencie človeka dlhší čas, napríklad mesiac. iRobot Roomba i7+ totiž dokáže nielen povysávať, ale aj spoľahlivo vyprázdniť svoj vnútorný zásobník a nabiť si batériu. A navyše je tu pokročilá IT výbava, ktorá umožní presne určiť, v ktorej miestnosti si prajete povysávať. Popri vysávaní totiž aj mapuje priestor a vy mu neskôr môžete povedať, aby povysával napr. len kuchyňu, ale už nie prepojenú izbu či spálňu. iRobot Roomba i7+ takto ušiel konkurencii o poriadny kus dopredu. Okrem samotného robota v tvare kruhu dostávate v prípade verzie i7+ aj dokovaciu stanicu CleanBase. Táto umožňuje jednak nabíjanie robota, ale zároveň slúži aj na vysýpanie smetí, ktoré robot medzičasom povysával do svojho vnútorného zásobníka (objem 0,6 litra). A toto môže vykonať 30-krát bez toho, aby ste museli niečo urobiť. Keď sa naplní veľké vrecko na nečistoty v dokovacej stanici, dostanete o tom informáciu aj v mobilnej aplikácii a vymeníte ho. A aj toto je dobre vyriešené – vrecko vymeníte bez toho, aby ste sa špiny dotkli. Vrecko sa totiž po vytiahnutí z dokovacej stanice automaticky uzavrie. Po výmene robot vysáva ďalej. Vo vnútri robota je vymeniteľná batéria, ktorá vydrží na 75 minút vysávania. Keď kapacita batérie poklesne, robot sa sám dostane do dokovacej stanice a dobije sa. Vysávač pripojíte aj k mobilnej aplikácii. V nej dokáže vysávač vytvoriť mapy vysávaného priestoru. Na to Roomba i7+ používa technológiu Imprint Smart Mapping a funguje to tak, že v aplikácii uvidíte skutočnú mapu vysávaného priestoru. Stane sa tak po niekoľkých vysávaniach. Ak máte vzájomne prepojené priestory, vytvoria sa virtuálne hranice medzi miestnosťami. Tie máte možnosť ešte posúvať a pridávať. Takto určíte, čo z toho je kuchyňa, čo chodba a čo obývačka či spálňa. Práve toto vám neskôr umožní nechať povysávať len konkrétnu časť alebo jej vysávanie naplánovať. iRobot Roomba i7+ je v súčasnosti najlepší robotický vysávač. Jeho hlavnou výhodou je autonómna prevádzka a tiež možnosť presne určiť, kde sa má vysávať. A konečne komunikuje v ľudskom jazyku so zrozumiteľnými názvami miestností. Má tiež zvýšenú intenzitu vysávania a prepracovaný navigačný systém.

iRobotRoomba-i7-1
Cena: Roomba i7+: 1200 EUR
Cena: Roomba i7: 1000 EUR
Zapožičal: iRobot

Xiaomi Mi Robot Vacuum: Šikovný pomocník do domácnosti

Xiaomi Mi Robot Vacuum láka najmä svojou cenou a značkou. Čínsky výrobca Xiaomi je dobre známy výborným pomerom cena/výkon a na Slovensku oficiálne predáva aj jeho robotický vysávač. Zariadenie dizajnom neprekvapí. Má kruhový tvar s rozmermi 345 × 345 mm a výškou 96 mm. Vysávač váži 3,8 kg a testovali sme ho v trojizbovom byte s rozlohou 60 m2. Používanie a inštalácia robotického vysávača sú jednoduché. Zariadenie stačí vybrať z balenia, nabíjaciu stanicu pripojiť do elektrickej siete a vysávač zapnúť. Ďalším stlačením napájacieho tlačidla aktivujete samotné vysávanie. Xiaomi Mi Robot Vacuum využíva laserový snímač na sledovanie okolia v 360° a je vybavený technológiami pre čo najúčinnejšie čistenie. Hlavná výhoda robotického vysávača Xiaomi spočíva v tom, že dokáže samostatne vysávať, keď nie ste doma. Po návrate z práce teda prídete do čistého bytu či domu. Niektoré priestory si však budete musieť z času na čas očistiť manuálne – robot má napr. obmedzený prístup k rohom a tiež nedokáže zavrieť dvere a povysávať za nimi. Na toto treba myslieť. Robotický vysávač od Xiaomi je možné spárovať s mobilnou aplikáciou Mi Home. Následne môžete pomocou aplikácie na diaľku aktivovať vysávanie, návrat do dokovacej stanice a tiež sa prepínať medzi režimami vysávania (rýchly, tichý, vyvážený). Takisto je možné nastaviť rozvrh automatického vysávania a aplikácia vás bude o procese informovať. Je to praktické.

Mi Robot Vacuum_06
Mi Robot Vacuum
Cena: 329 EUR
Zapožičal: mi-store.sk

Samsung POWERbot VR7000: Vysáva aj pri hranách stien

Samsung POWERbot VR7000 je zameraný na vysoký sací výkon, pričom si udržiava tenký dizajn. Má výšku len 97 mm, a tak sa pohodlne zmestí pod kreslo alebo posteľ. To zvyšuje šancu, že povysáva aj naozaj ťažko dostupné priestory. A má aj napojenie na Wi-Fi. POWERbot VR7000 zaistí upratovanie sacou silou až 20 wattov a snaží sa dostať úplne všade. Jeho funkcia Edge Clean Master umožňuje čistiť plochu tesne pri stene, pričom účinne povysáva plochu už vo vzdialenosti 1,5 cm od steny. V prednej časti je 288 mm široká kefa, ktorá ľahko povysáva prach a vlasy. Keď sa vysávač dostane k stene a rozpozná ju, na hornej časti sa rozsvieti nápis EDGE a následne sa spustí lamela, aby sa povysávalo čo najviac prachu. Rohy vysáva tento robot opakovane. Zaujímavý je aj systém samočistiacej kefy, ktorý znižuje množstvo prachu a hlavne vlasov zachytených v štetinách kefy. Nečistoty sa zbierajú do stredu kefy a nože ich rozrezávajú. Preto sa tu zachytáva len málo nečistôt a kefa sa dá tiež ľahko vyčistiť. Model POWERbot VR7000 je vybavený inteligentnými funkciami Visionary Mapping Plus a FullView Sensor 2.0. Tieto mapujú a do pamäte vysávača ukladajú obrysy miestnosti, aby tak nevynechal niektoré plochy. Vysávač pri práci sleduje prekážky a malé predmety, už do nich nenaráža, a pritom dokáže upratať aj okolo nich. Technológia Power Control automaticky upravuje saciu silu podľa toho, aký povrch sa práve vysáva. Ak sa dostane z drevenej podlahy na koberec, ihneď budete počuť, ako sa zvýšia otáčky motora a vysávač vysáva intenzívnejšie. Výduch z vysávača je umiestnený tak, že prúd vzduchu smeruje hore a nerozviruje prach okolo seba. Batéria vydrží na povysávanie priestorov do veľkosti 320 m2. Vysávač sa nabíja v dokovacej stanici. POWERbot VR7000 je však možné ovládať aj diaľkovo prostredníctvom mobilnej aplikácie – môžete si napríklad naplánovať vysávanie, zadať povel na intenzívne vysávanie na konkrétnom mieste a pod. V aplikácii si tiež pozriete históriu, ktoré priestory boli kedy vysávané. Zo smartfónu alebo iného mobilného zariadenia môžete vysávač spustiť alebo zastaviť. POWERBot VS7000 oceníte vtedy, ak sa na podlahu často dostávajú vlasy alebo je v dome domáce zvieratko. Jeho veľkou výhodou je jednoduchosť vysypávania prachu a tiež rezací systém na vlasy.

Samsung POWERbot VR7000
Samsung POWERbot VR7000
Cena testovaného kusu: 809 EUR (VR20M707CWD)
Zapožičal: Samsung

Electrolux PUREi9: Vysávajte odkiaľkoľvek

Electrolux PUREi9 má zaujímavý trojuholníkový tvar, pribudla úplne nová kamera na mapovanie priestoru a nezľakne sa ani náhodne položených prekážok. Práve kamera je akčným členom technológie 3D Vision. S ňou vysávač presne mapuje miestnosť a vytvára si optimálnu cestu ešte pred začiatkom vysávania. Analyzuje sa priestor okolo, nad aj pod vysávačom a ten tak nebehá po miestnosti chaoticky a rovnako sa nepustí pod posteľ, kde by sa mohol zaseknúť. Keďže má naozaj poriadny sací výkon, pri práci ho počuť. Najjednoduchší spôsob, ako to vyriešiť, je naplánovať pre PUREi9 prácu vtedy, keď nie ste doma a na to je ideálna mobilná aplikácia. Umožňuje jednoducho nastaviť deň aj hodinu, kedy sa má vysávať. Vďaka svojmu trojuholníkovému tvaru sa dostane aj do rohov. Vonkajšia kefa PowerBrush sa uplatní hlavne pri vysávaní pozdĺž stien. Dá sa ľahko vymeniť, čo bude treba časom urobiť. Hlavná rotačná kefa je umiestnená tesne pri hrane vysávača, a to prispieva k lepšej účinnosti pri vysávaní pri stenách. Celkovo vysáva premyslene a dôkladne. Súčasťou dodávky je aj dokovacia stanica, ku ktorej sa PUREi9 vráti vtedy, keď ukončí vysávanie alebo vtedy, keď kapacita jeho batérie poklesne. Po nabití sa PUREi9 vráti späť na miesto, kde skončil. Vysávač nespadne zo schodov, vďaka pomerne veľkým kolieskam prejde aj cez prahy miestností (do výšky 22 mm). Vyprázdnenie zásobníka je jednoduché, stačí potlačiť tlačidlo v hornej časti a zásobník sa vysunie. Tento kontajner sa dá vysypať bez toho, aby ste sa museli rukou dotknúť špiny. V hornej časti zásobníka sa nachádza filter, ktorý je dobre vyprášiť a umyť vodou. Po 6 mesiacoch by sa mal meniť. K vysávaču je aj mobilná aplikácia určená pre iOS aj Android zariadenia. Na spárovanie mobilu a vysávača toho veľa netreba – ako prvý krok potrebujete načítať cez kameru v mobile čiarový kód z vysávača, čím sa vytvorí vlastná Wi-Fi medzi oboma zariadeniami. Následne si vyberiete domácu Wi-Fi sieť, ku ktorej bude pripojený vysávač a cez telefón zadáte heslo. Odvtedy už môžete vysávač ovládať – napr. spustiť alebo zastaviť vysávanie, naprogramovať ho, ale aj aktualizovať softvér vo vysávači. Úspešné spojenie signalizuje aj rozsvietený symbol Wi-Fi.

Electrolux PUREi9
Electrolux PUREi9
Cena: 899 EUR
Zapožičal: Electrolux

Text: Roman Kadlec, Ondrej Macko, foto: archív značiek