Bývanie v štýle eko

252
Home
Dvojmiestnu pohovku Midge Sofa od Ryana Franka vyrobili z podlahových dosiek.

Urobme krok k harmonickému životu aj pri vytváraní svojho domova a podporme zelený dizajn, ktorý je šetrný k životnému prostrediu.

Riešenie odpadu, úspora vody a energie či zlepšenie kvality vzduchu sú len niektoré z kľúčových prvkov ekologického dizajnu. K budovaniu zeleného domova patrí aj uprednostňovanie trvalo udržateľných materiálov s ekologickou certifikáciou. Znamená to, že sú produkované úsporným spôsobom chrániacim druhovú rozmanitosť a pôdu, sú upravované bez pomoci toxických látok, alebo sa na ich výrobu použili recyklované materiály.

Home
Pri výrobe rámu postele z kolekcie DELAKTIG použili aj recyklovaný hliník.

Od textilu k nábytku

Už v apríli sa dostávajú na trh odpadkové koše z najnovšej kolekcie Brabantie. Holandský výrobca, ktorý v tomto roku oslavuje 100. narodeniny, opäť prináša produkty vyhovujúce trvalo udržateľnému životnému štýlu. Modely Bo Touch Bin Hi 60L a 2 x 30L vyrobili z prvotriednych recyklovaných materiálov. Štýlové koše umožňujúce triediť odpad sa otvárajú ľahkým dotykom. Štyri nohy im dodávajú dokonalú výšku a eleganciu.

Home
Skladacia knihovnička Nature Bamboo z bambusu poslúži aj ako polička na ukladanie rôznych drobností.

Ekologický dizajn je srdcom tvorby známeho juhoafrického dizajnéra Ryana Franka. V úsilí o trvalú udržateľnosť založil štúdio noThrow design, ktoré okrem návrhov interiérov vytvára aj nábytok z prírodných a recyklovaných materiálov. Pod názvom FREE download collection dokonca ponúka návody na výrobu jednoduchého nábytku do interiéru a exteriéru.

Recyklovaný materiál môže byť nielen ekologický, ale aj jedinečne využitý. Nový život kartónovej lepenke dodávajú dizajnéri českého Kartoons studia. Štýlový nábytok, svietidlá a rôzne doplnky zaujmú aj dôvtipnými detailmi.

Dizajn &  ekológia

Home
Kontrast prírody na geometrickom ihrisku. Koberec EDEN z organickej vlny je zafarbený farbivami rastlinného pôvodu.

Pri zariaďovaní sa nemusíme zbaviť pohodlia, aby sme boli šetrní k životnému prostrediu. Komfort znamená aj možnosť prispôsobiť si nábytok svojmu životnému štýlu, ktorý sa mení. Takúto flexibilitu umožňuje kolekcia DELAKTIG, ktorá vznikla v spolupráci švédskeho výrobcu IKEA a renomovaného britského dizajnéra Toma Dixona.

„Keď už sériu nábytku DELAKTIG doma nechcete, nevyhadzujte ju,“ vraví Tom Dixon. „Môže sa z nej stať niečo iné, niečo nové. Alebo ju odložte deťom, keď sa budú sťahovať.“ Kolekcia obsahuje nábytok na sedenie a najnovšie aj posteľ s hliníkovým rámom, ktorý si možno prispôsobiť podľa potreby.

Švédsky výrobca pripravuje na trh aj lahôdku prispievajúcu k čistejšiemu ovzdušiu v domácnosti, a to záves GUNRID s minerálnou povrchovou úpravou, ktorá v kontakte so svetlom rozkladá nečistoty vo vzduchu. Využíva jedinečnú technológiu fungujúcu na podobnom princípe ako fotosyntéza.

Home
Dóza z akáciového dreva na korenie a soľ od dánskeho výrobcu Bloomingville

V úsilí prispieť k zelenšej budúcnosti svetoví producenti Bloomingville, Esprit či  H&M použili vo svojich najnovších kolekciách prírodné materiály ako drevo, mramor či bavlna.  O krok bližšie k zodpovednému zaobchádzaniu so životným prostredím je aj portugalská porcelánka Vista Alegre, ktorá predstavila aktuálnu kolekciu Amazonia. Časť z príjmov tejto kolekcie bude použitá na pestovanie stromov v mestách, vidieckych oblastiach a dedinách.  Ekológiu premeniť na každodenný životný štýl umožňuje tiež francúzsky výrobca Toulemonde Bochart, ktorý  prezentoval unikátne koberce vyrobené z vlny pochádzajúcej z ekologicky zodpovedných fariem a plantáží.

Text: Dagmar Murgašová, foto: www.ryanfrank.net, Ikea, Bloomingville, Toulemonde Bochart, Bellarose