Phuket – čas upratovania neskončil

247
Phuket
Plávajúcu dedinku Koh Panye začali stavať pred 200 rokmi priamo na vode. Má vlastnú školu, políciu i nemocnicu.

Trochu ako gýč: ležíte pod palmou na pláži so zlatým pieskom a slamkou popíjate mlieko z kokosového orecha.

Pred vami azúrové Andamské more, v ktorého priezračnej teplučkej vode sa dá čľapkať donekonečna. Phuket toto ponúka plnými priehrštiami.

Tento najväčší thajský ostrov patril ešte pred pol storočím k pokojným miestam Thajského kráľovstva. Obyvateľov živila najmä práca v cínových baniach, pestovanie kaučukovníkov a rybárstvo. V 60. rokoch minulého storočia objavili jeho dlhočizné pláže so zlatým pieskom americkí vojaci, ktorí si tam chodili oddýchnuť po bojoch vo Vietname. Našli to, čo dodnes oceňujú milióny turistov. Okrem pláží a peknej prírody aj prívetivosť a pohostinnosť miestnych, chutné jedlo či skvelé masáže.

Phuket
Masáž rovno na pláži

Po cunami vojaci

Lenže turizmus priniesol aj negatívne veci. Najmä ilegálnu výstavbu všetkých možných druhov nočných go-go barov či ping-pong show a s tým spojenú štátom síce oficiálne zakázanú, ale inak tolerovanú prostitúciu, drogy… Neresti, ktorých sa môžete voľne zúčastniť napríklad na Soi Bangla, najvychýrenejšej zábavnej ulici pri pláži Patong, naozaj nepoznajú hranice.

Phuket
James Bondov ostrov v zátoke Phang Nga – tu sa točila záverečná bitka bondovky Golden Gun 1.

Práve to sú však lákadlá pre ľudí z celého sveta. Tisícky ich tam prišli tráviť aj Vianoce roku 2004. Z pokojného rána, keď našťastie mnohí práve raňajkovali alebo ešte dospávali bujarý večer, sa vykľulo peklo. Vodná hladina najprv nevídane ustúpila do mora, aby sa o pár minút vrátila v podobe obrovských niekoľkometrových vĺn. Cunami, ktoré spôsobilo zemetrasenie v Tichom oceáne, pripravili na Phukete o život viac ako pol stovky ľudí, zničili hotely, plážové biznisy a pripravili o živobytie celé rodiny.

Sotva sa ostrov spamätal z ničivých škôd cunami, prišla ďalšia pohroma. V októbri 2014, po tom, čo v krajine po puči prevzala moc armádna junta, sa na phuketské pláže dovalili stovky vojakov. Nemilosrdne začali búrať bary, stánky, bufety, masážne salóny, ale aj luxusné reštaurácie a nočné bary. Dali tiež odviezť všetky ležadlá a slnečníky. Vojenskí generáli túto „operáciu“ zdôvodnili bojom proti taxikárskej a drogovej mafii, v ktorej údajne figurovali aj skorumpovaní miestni úradníci. Hoci odvtedy prešlo takmer päť rokov, väčšina zbúranísk, medzitým pokrytá množstvom odpadkov a buriny, tvorí naďalej kulisu tých najkrajších pláží, ako je napríklad Surin Beach.

Phuket
Západ slnka na pláži Surin

Vedia sa vynájsť

Pláže na ostrove bez ležadiel a slnečníkov si mnohí hostia pochvaľujú.

Thajčania sú však pracovití ľudia. Nečakajú, čo pri plážach zase pod dozorom nejakej inej, akože „čestnejšej“ mafie vyrastie. Vybavili si povolenia na prevádzkovanie tzv. piknik kuchýň. Tie však musia každý večer zbaliť a aspoň formálne odviezť. Zoznámite sa v nich zvyčajne s celými rodinami. Starí rodičia sa točia okolo sporáka, rodičia pripravujú skvelé čerstvé šťavy a deti sotva prídu zo školy, aspoň obsluhujú. Všetko robia s úsmevom. Pri odchode sa nezabudnú niekoľkokrát ukloniť a poďakovať „kob-kun mak“.

Podvečer obehne pojazdné kuchyne dievčina so skútrom a všade jej do košíkov nakladú škatuľky s jedlom, čo zostalo. To rozvezie po okolí starým a chorým ľuďom. Aj to patrí k thajským zvyklostiam. O každého sa treba postarať, lebo nejaký štátny sociálny systém veru nefunguje.

Phuket
Phuket je aj obľúbenou golfovou destináciou. K najkrajším ihriskám patrí Blue Canyon a Red Mountains.

Pláže na ostrove bez ležadiel a slnečníkov si mnohí hostia pochvaľujú. Vyzerajú prírodnejšie, slobodnejšie. A šikovní Thajčania sa opäť vynašli. Vymysleli nafukovačky z hodvábu, ktoré sa vzduchom naplnia samé. Stačí otvor nastaviť smerom k vetru a o pár minút sa už pohodlne vyvaľujete v tieni vysokých paliem.

Text a foto: Jana Janků