Zdieľanie na vzostupe: Zdieľajte byty, autá alebo bicykle

216
Zdieľanie
Vďaka zdieľaniu sa prepájajú ľudia v susedstve, v meste alebo na druhej strane zemegule.

V roku 2010 označil magazín Time zdieľanie a spoluspotrebiteľstvo za jeden z desiatich nápadov, ktoré zmenia svet. O deväť rokov neskôr môžeme túto premenu vidieť v praxi: Ľudia zdieľajú svoje byty, autá, bicykle, počítače, hudbu, náradie alebo trebárs chladničky.

Vznikli mobilné aplikácie a internetové platformy, vďaka ktorým je možné zapojiť sa do zdieľania či už ponukou alebo dopytom. Fenomén zdieľania zasiahol aj Českú republiku. Je pomerne bežné naplánovať si výlet, na ktorý prídeme požičaným autom, namiesto v hoteli prespíme v zdieľanom byte a na prepravu využijeme napríklad ponuku zdieľaných kolobežiek alebo bicyklov.

Zdieľanie
Mobilné aplikácie a internet umožnili rozvoj zdieľanej ekonomiky, vďaka nim je možné zdieľať čokoľvek s kýmkoľvek

Zdieľaná ekonomika sa rýchlo rozvinula v súvislosti s rozšírením internetu a mobilných aplikácií. Vďaka nim je veľmi jednoduché prepojiť sa prakticky s kýmkoľvek a dohovoriť sa na prenájme, zdieľaní alebo výmene majetku. Myšlienka zdieľania nie je nič nové a poznáme ju všetci z vlastnej rodiny, kde jej členovia zdieľajú veľa vecí spoločne, bežným spôsobom fungovania je aj v kmeňových usporiadaniach. Vďaka rozvoju moderných technológií sa zdieľanie stalo bežným typom prepojenia ľudí po celom svete, a pretože je väčšinou spoplatnené a jeho cieľom je zarobiť peniaze, hovoríme o zdieľanej ekonomike.

Zdieľanie
Cez službu Airbnb si môžete prenajať izbu, celý byt alebo napríklad súkromný ostrov. Služba ponúka krátkodobé ubytovanie takmer po celom svete.

Dva spojené fenomény: minimalizmus a zdieľanie

Fenomén zdieľania kráča ruka v ruke aj s ďalším trendom, ktorým je minimalizmus. Minimalizmus je reakcia na dnešnú konzumnú spoločnosť a tiež na materiálne túžby vlastniť čo najviac vecí. Vyznávači minimalizmu veria, že odpútaním sa od predmetov vytvoríme priestor na náš duchovný a psychický rozvoj. Zdieľanie vecí je jednou z ciest, ako sa od materiálneho sveta čiastočne oslobodiť a nebyť otrokom vecí. Možnosť predmet využívať, a pritom ho nevlastniť, je tiež výhodná z ekonomického i ekologického hľadiska.

Zdieľanie
Služby Uber, Taxify alebo Liftago sú alternatívou taxislužby. Prepájajú tých, ktorí vlastnia auto s tými, ktorí sa chcú zviezť.

Airbnb: Služba, ktorá zmenila spôsob cestovania

Na prenájom vlastného bytu cez Airbnb potrebujete súhlas susedov a bol stanovený počet dní v roku, v ktorých je možné týmto spôsobom byt prenajímať.

Služba Airbnb vstúpila na trh v roku 2009 a zmenila spôsob, akým ľudia cestujú a ako si hľadajú ubytovanie. Na začiatku bol dobrý nápad, vytrvalosť a odhodlanosť zakladateľov. Nápad na zdieľané bývanie vznikol v San Franciscu v roku 2007 a zrodil sa v hlavách dvoch kamarátov: Briana Cheskyho a Joa Gebbia. V San Franciscu práve prebiehala významná konferencia a kapacity hotelov nestačili, preto Cheska a Gebbia vytvorili jednoduché webové stránky, na ktorých počas konferencie ponúkali možnosť zdieľaného ubytovania. Hostia sa do provizórneho domáceho hotela skutočne prihlásili a myšlienka na zdieľané bývanie sa postupne zmenila na startupové podnikanie. Služba je atraktívna z mnohých dôvodov – ceny ubytovania sú mnohonásobne nižšie ako v hoteloch, môžete si prenajať izbu alebo celý byt a na prenájom sú ponúkané aj netradičné miesta: lode, súkromné ​​ostrovy, zámky alebo celé panstvá. Ponuku zdieľaného ubytovania využilo do roku 2018 vyše 40 miliónov ľudí po celom svete a každý deň ich počet rastie. Nadšenie ľudí využívajúcich túto službu však nezdieľajú majitelia hotelov a rastie aj počet nespokojných susedov či obyvateľov veľkých miest, kde je Airbnb obľúbeným druhom ubytovania. Vo viacerých krajinách túto službu regulujú alebo ju dokonca úplne zakázali.

Zdieľanie
Chcete spoznávať mesto na bicykli alebo na ňom dôjsť do práce? Vďaka zdieľaným bicyklom to nie je problém. Túto službu ponúka väčšina európskych metropol, stačí sa zaregistrovať.

Ďalšou možnosťou zdieľaného ubytovania je CouchSurfing – ide o najväčšiu bezplatnú službu v rámci zdieľaného ubytovania. Funguje tiež ako sociálna sieť, lebo je založená na stretnutí – majitelia nehnuteľnosti a ich hostia si často vymieňajú zážitky pri spoločnej večeri alebo sa spolu vydajú na výlet.

Zdieľanie prechádzajúce legislatívnou sieťou

Zákony a legislatívne pravidlá krajín často nie sú na zdieľanie pripravené, preto postupne môže dochádzať k ich regulácii, ako sa to stalo napríklad pri službe Uber, ktorá prepája majiteľov áut so záujemcami o prepravu. V niektorých krajinách ju už zakázali a v ďalších sa okolo jej fungovania vedú búrlivé diskusie, vyvolané predovšetkým zamestnancami a prevádzkovateľmi taxislužby. Obmedzení sa v mnohých krajinách dočkala aj spomínaná služba Airbnb. Kritici upozorňujú, že Airbnb zvyšuje ceny nehnuteľností a aj ceny prenájmov do astronomických výšok. Pre väčšinu hostiteľov je totiž výhodnejšie prenajímať byt cez túto platformu, ako mať stáleho nájomníka. Napríklad v Berlíne najprv túto službu pod hrozbou vysokých pokút zakázali, po diskusii ju síce povolili, ale vznikla séria opatrení, ktoré majú túto službu regulovať: Na prenájom vlastného bytu cez Airbnb potrebujete súhlas susedov a bol stanovený počet dní v roku, v ktorých je možné týmto spôsobom byt prenajímať. Podobné pravidlo zaviedli aj na Islande alebo v Paríži.

Zdieľanie
Pracujete z domu, ale nemáte dobrú pracovnú morálku? Potom môžete zdieľať s ostatnými kanceláriu a platiť si iba miesto pri stole. Aj toto je druh podnikania v rámci zdieľanej ekonomiky.

Text: Linda Vojancová, foto: Pixabay.com