Mužská antikoncepcia: vazektómia intímne radovánky nepokazí

415
Vazektómia
MUDr. Josef Stolz

Muži dávajú v mnohých situáciách prednosť ženám, a týka sa to aj antikoncepcie. Veď hormonálnu tabletku pre nás ešte nevynašli, bránia sa páni. Jedno čisto mužské riešenie sa však ponúka, aj keď pre niekoho je už samotné slovo vazektómia vrcholne nepríjemné.

Pre iných zasa môže byť vítanou alternatívou k prezervatívom alebo ženskej antikoncepcii. Hlavnou príčinou rozporuplných pocitov ohľadom mužskej sterilizácie je jediná otázka: je to navždy?

Vazektómia označuje chirurgické preťatie semenovodov, teda trubice spájajúcej nadsemenník s močovou trubicou. Tým sa zabráni ejakulácii a docieli sa mužova sterilizácia. Zákrok neovplyvňuje sexuálny život, muž je naďalej schopný mať pohlavný styk a nijako neutrpí ani jeho „citlivosť“. Napriek predsudkom totiž vazektómia neznižuje mužský sexuálny výkon ani hladinu testosterónu. Od prvých pokusov o mužskú antikoncepciu našťastie medicína pokročila znateľne vpred. Nie je preto už nevyhnutné opakovať postupy prírodných afrických národov, ktoré narezávali močovú trubicu za mieškom a otvor upchávali lístím.

Vazektómia sa pokladá za najspoľahlivejšiu formu mužskej antikoncepcie.

„Dnes sa vazektómia vykonáva v lokálnej anestézii, pacient počas zákroku bolesť necíti. Operatér malým rezom na miešku odhalí semenovody, ktoré na dvoch miestach podviaže a prestrihne. Oba ich konce uzavrie, zvyčajne stehom a koaguláciou, a vráti do mieška. Celá operácia trvá približne pol hodiny, vykonáva sa ambulantne a vo väčšine prípadov nevyžaduje následnú hospitalizáciu,“ vysvetľuje MUDr. Josef Stolz, MBA, primár Urologickej kliniky UroKlinikum Praha. Rovnaký čas trvá komplexné urologické vyšetrenie pred samotným zákrokom. Existuje totiž aj variant zákroku bez skalpela. Ten je oproti klasickej vazektómii šetrnejší, navyše odpadá nevyhnutnosť šiť kožu mieška a neskôr vyberať stehy.Vazektómia

Kam miznú spermie?

Po vazektómii je muž ešte určitý čas plodný. V priemere je potrebných ešte niekoľko desiatok ejakulácií, aby bol ejakulát úplne bez spermií. V rozmedzí 5 až 7 týždňov od zákroku je logicky potrebné overiť jeho výsledok; na potvrdenie absencie živých spermií preto odborníci odporúčajú vykonať tzv. spermiogram. Dovtedy je pri pohlavnom styku nevyhnutná iná forma antikoncepcie. Tvorba spermií v semenníkoch síce pokračuje aj naďalej, je však v rovnováhe s ich biodegradáciou, teda biologickým odbúravaním. Nijako sa nemení ani veľkosť semenníkov.

Vazektómia je v každom prípade lacnejšia, bezpečnejšia a menej komplikovaná ako napríklad podviazanie ženských vaječníkov.

Vazektómia sa pokladá za najspoľahlivejšiu formu mužskej antikoncepcie, iba v Spojených štátoch amerických ju ročne podstúpi zhruba pol milióna mužov. Každoročne sa zvyšuje aj počet slovenských záujemcov. Odborníci ju však neodporúčajú mužom, ktorí by ešte niekedy v budúcnosti chceli mať deti. Ide síce o vratný zákrok, avšak tzv. reanastomóza je oveľa komplikovanejšia a jej úspešnosť sa pohybuje od 50 do 70 percent. Prerušené semenovody sú už totiž zdeformované a stenčené. Lekári preto odporúčajú nechať si spermie pre istotu odobrať a zmraziť v spermobanke. Ďalšia potenciálna možnosť je odobrať spermie priamo zo semenníkov a vykonať umelé oplodnenie partnerky tzv. IVF metódou, teda oplodnením in vitro.

Po operácii

V Česku zdravotné poisťovne operáciu nehradia, jej cena sa pohybuje v rozmedzí 10 až 15 tisíc korún. Cena vrátane predoperačnej a pooperačnej starostlivosti sa však odvíja podľa ponuky jednotlivých pracovísk, ktoré vazektómiu vykonávajú. „Pacient by mal aspoň 24 hodín po zákroku dodržiavať relatívne oddychový režim. Prechodne sa môžu objaviť mierne ťahavé či tlakové bolesti v miešku. V takom prípade možno užiť analgetikum, napríklad Ibalgin 400 mg s veľmi dobrým efektom. Ak má muž ,kancelárske´ zamestnanie, nie je preňho problém ísť nasledujúci deň do práce. Namáhavú prácu však odporúčam na deň až dva odložiť. Vazektómia je v každom prípade lacnejšia, bezpečnejšia a menej komplikovaná ako napríklad podviazanie ženských vaječníkov, čo je jedna z metód trvalej ženskej antikoncepcie,“ dopĺňa primár Stolz.

Text: A.V., foto: SIDE-EFFECT