Český knižný trh ponúka mnoho zaujímavých noviniek

280
Books
Michala Jendruchová
Foto: PRÁH

Michala Jendruchová: Tlustá tak akorát

V novom humornom románe bojuje nespokojná Květa s nadváhou a nech robí, čo robí, nedarí sa jej schudnúť. Namiesto vytúženého povolania cukrárky sa na prianie rodičov dala na učiteľstvo. Pochopenie nachádza jedine u babičky, ktorá jej po smrti zanechala knižky receptov s výzvou, aby sa pustila do pečenia a každý deň prichystala jednu dobrotu. Život Květy sa tak razom zmení.

Anya Von Bremzen
Foto: XYZ

Anya Von Bremzen: Kukuřice, komunismus a kaviár

Anya Von Bremzen vyrastala v moskovskom byte, kde osemnásť rodín zdieľalo jednu kuchyňu. Neskôr s matkou emigrovali do Filadelfie a dnes je z tejto autorky oceňovaná publicistka v oblasti kulinárskeho umenia. V knižke tragikomickým spôsobom zachytáva niekoľko dekád Sovietskeho zväzu, jeho úspechy i pády.

Luboš Kulha
Foto: FORMAL GROUP

Luboš Kulha: Jak mi pomohly kmenové buňky v léčbě mozkové mrtvice

Kniha sa sústredí na pútavý príbeh muža, ktorého v pomerne mladom veku 46 rokov postihla ťažká choroba. Autor prostredníctvom vlastných skúseností popisuje náročné chvíle svojho života, keď ako bezvládny pacient riešil neistotu a otázky typu: kto sa postará o jeho rodinu, aká bude liečba a aké budú vyhliadky na zlepšenie stavu.

Karel Nešpor
Foto: PORTÁL

Karel Nešpor: Jde to i s úsměvem

Niekedy stačí naozaj málo na to, aby sme sa cítili lepšie. Nie vždy však vieme, ako na to, preto uznávaný český psychiater Karel Nešpor napísal knihu Jde to i s úsměvem. Čitatelia si môžu zlepšiť náladu prostredníctvom poučno-zábavných a terapeutických krátkych príbehov zo života. Dobrým pomocníkom môže byť aj kapitola jednoduchých návodov, ako byť v pohode.

Martina Fontana
Foto: PORTÁL

Martina Fontana: Sladká droga

Spotreba cukru vo vyspelých západných krajinách neustále rastie. Hoci vieme aj o jeho negatívnych účinkoch na naše zdravie, s touto „závislosťou“ bojujeme ťažko. Berlínska autorka približuje rôzne fakty o cukre, čo nám hrozí pri jeho nadmernej konzumácii a zrozumiteľným jazykom vysvetľuje aj odborné informácie.

Dana Santasová
Foto: CPRESS

Dana Santasová: Nejen jóga pro bolavá záda

Nesprávna životospráva, málo pohybu, rôzne zlozvyky, sedavé zamestnanie či úraz – to všetko má negatívny dopad aj na náš chrbát. Takmer každý z nás pocítil, čo to znamená, keď bolí. Táto knižka obsahuje štyridsať jednoduchých ilustrovaných cvičení, ktoré vám pomôžu zbaviť sa bolestí chrbta raz a navždy.

Stephen Hawking a Roger Penrose
Foto: DOKOŘÁN

Stephen Hawking a Roger Penrose: Povaha prostoru a času

V roku 1994 prebehol na univerzite v Cambridge cyklus prednášok Stephena Hawkinga a Rogera Penrosea, ktorí sa venovali témam rôznych problémov súčasnej fyziky. Kniha je súhrnom myšlienok, ktoré tu odzneli. Obaja autori patria k tým najvýznamnejším fyzikom, Stephen Hawking, ktorý minulý rok zomrel, patril navyše k slávnym a obľúbeným popularizátorom vedy.

Olavi Huikari
Foto: DOKOŘÁN

Olavi Huikari: Zázračné stromy

Profesor Olavi Huikari patril k medzinárodne úspešným a uznávaným fínskym vedcom, skúmal les a stromy. Svoje znalosti a pozorovania pretavil do tejto úžasnej ilustrovanej publikácie o živote stromov, aby tak čitatelia lepšie pochopili tajomstvo ich fungovania, rast a napokon, akú dôležitú rolu v živote ľudí zohrávajú.

Text: Miriama Vojteková, foto: pixabay.com