Volvo V60: Efektná premena

354
Volvo V60 D4 Inscription

Kombi strednej triedy, Volvo V60, dostalo po rokoch pôsobenia novú identitu. Hoci predchodca bol nadčasovo elegantný, novinka posúva tento fakt na ešte vyšší stupeň.

Predná časť dostala nižšie svetlomety, novú grafiku masky chladiča a dynamickejšie „strihnutý“ predný nárazník. Bočnú líniu dverí zdobí výraznejší prelis a s pútavejším rázom celého vozidla je zosúladená aj členitejšia zadná časť. A aby tento popis nevyzeral neosobne, pod toto vizuálne veľmi vydarené dielo sa podpísal kolektív, ktorý viedol Thomas Ingenlath. Medzigeneračné nárasty dĺžky o 126 mm (4761 mm) a rázvoru o 96 mm (2872 mm) naznačujú, že vstup dovnútra presvedčí o jeho priestorových kvalitách.

Volvo V60 D4 InscriptionPozvánka do interiéru

Poďme sa teda pozrieť do kabíny, najprv z pozície vodiča. Sedadlo s dobrým tvarovaním poskytuje zázemie s výsledkom hodnotenia „pohodlný“. Na prvý pohľad zaujmú kvalitné materiály a snaha po minimalizácii ovládacích prvkov. Centrami ovládania sa stali multifunkčný volant a veľký dotykový displej v strede palubnej dosky. Na ovládanie funkcií sa dá pomerne rýchlo zvyknúť, riadenie vozidla je príjemné.

Ide o vozidlo s výborným rodinným charakterom, ktoré komfortne a bezpečne odvezie posádku na miesto určenia.

Samozrejme, výrobca známy prínosom v bezpečnosti konštrukcie automobilov rozvinul túto tému na vysokú úroveň. Dotýka sa to taktiež využitia moderných bezpečnostných prvkov, k bohatej výbave Inscription pridáva toto kombi aj rôzne doplnky. Vzadu možno v plnom pohodlí odviezť dvojicu pasažierov, čo zaručujú vhodne tvarované sedadlá. A ako vyznieva pohľad za piate dvere? Základný objem 529 l predčí viacero konkurentov, po sklopení zadného sedadla je k dispozícii 1441 l. Po tomto úkone vznikne rovná plocha bez schodíka.

Volvo V60 D4 Inscription

„Déčko“ a štvorka

Uvedená kombinácia písmena a číslice znamená, že rolu pohonnej jednotky konštruktéri prisúdili 2-litrovému naftovému štvorvalcu prepĺňanému dvoma turbami. Vyvinie maximálny výkon 140 kW (190 k)/4250 ot./min a krútiaci moment 400 Nm/1750 – 2500 ot./min. Výrazná ťažná sila putuje prostredníctvom 8-stupňovej automatickej prevodovky na predné kolesá. K pozitívam agregátu patria solídne odhlučnenie, výborná pružnosť od nízkych otáčok či nenáročnosť v rámci nárokov na palivo (podľa podmienok jazdy od 6,0 do 6,5 l/100 km). Zrýchlenie 0 – 100 km/h absolvuje V60 D4 8AT za 7,9 s. Pochvalu si zaslúžia jazdné vlastnosti, doplnkový adaptívny podvozok Four-C zaručuje pohodlnú jazdu, nevyrušia ho ani nerovnosti na ceste. Skrátka, ide o vozidlo s výborným rodinným charakterom, ktoré komfortne a bezpečne odvezie posádku na miesto určenia.

Volvo V60 D4 Inscription

Priestor na tvorbu

Ako sme už naznačili, Volvo V60 D4 8AT Inscription (cena cca 49 000 eur) si okrem vysokého štandardu modernej výbavy možno opatriť viacerými doplnkami, ktoré prinesú na palubu maximum komfortu cestovania či bezpečnosti. Podľa ich rozsahu sa potom adekvátne navýši cena.

Text: Peter Stano, foto: Volvo