Gramotnosť naša každodenná

271
Financie

Kedysi naozaj dávno pod pojmom gramotnosť rozumel každý iba to, že ide o schopnosť písať a čítať. Dnes sme o kus ďalej a pribudlo aj mnoho druhov gramotností – od sociálnej, pracovnej a zdravotnej cez kultúrnu, ekologickú a mediálnu až po finančnú.

Finančná gramotnosť je v dnešných podmienkach veľmi dôležitá, pretože ak ovládame jej zásady, máme šancu prežiť svoj život so zodpovednosťou nielen voči sebe, ale aj okoliu.

Mnohí z nás máme naozaj neprimerane vysokú mienku o úrovni svojich znalostí v oblasti finančnej gramotnosti, skutočnosť je však celkom iná. V prieskumoch sa Slovensko nachádza celé roky na spodných priečkach. Rukolapným dôkazom je aj fakt, že patríme medzi krajiny s jedným z najvyšších počtov exekúcií.

Deti sa učia najskôr napodobňovaním, opakovaním správania sa dospelých.

Ako to zvrátiť?

Určite by bolo dobré, ak by sme si dokázali uvedomiť, že finančnú gramotnosť sa musíme učiť odmalička, a vlastne po celý život. Aby mohol takýto proces nastať už v útlom veku, dospelí by mali ovládať aspoň základy, inak je ťažké naučiť deti, čoho sa vystríhať, keď to sami nedokážeme. Určite by sme mali vedieť, že rozdiel medzi príjmom a výdajom v rámci mesiaca by mal byť plusový (aj ako naložiť s prebytkom), že je vhodné, ak vieme, čo chceme v budúcnosti riešiť, aj koľko to bude stáť a ako sa na to pripraviť, čiže plánovať a nerobiť veci zo dňa na deň, na poslednú chvíľu. Peniaze, ktoré nemáme, ale potrebujeme a požičiame si ich, sú často tie najdrahšie. Dokázať zabezpečiť svoj príjem, aby sme nemali existenčné problémy. Odolávať nástrahám reklám a marketingu. Ako ľahko sa to hovorí…Financie

Deti sa učia najskôr napodobňovaním, opakovaním správania sa dospelých. A to, čo dostanú do vienka, ich často sprevádza po celý život. Ak doma zažijú najviac príkladov z oblasti pôžičiek a neustále napätých splátok, budú to robiť rovnako aj ony.

Ak rozvíjame finančnú gramotnosť správnym smerom, existuje reálny predpoklad, že sa každý z nás bude zamýšľať nad vlastnou finančnou budúcnosťou. Budúcnosť však neznamená niečo, čo sa týka iba mladých ľudí. Vek dožitia sa neustále predlžuje, a preto je dôležité byť vo finančnej pohode po celý čas.

Čo je výsledkom praxe?

Nedokážeme sa posunúť o úroveň vyššie a sporiť na miestach, ktoré naše peniaze zveľadia.

Vo všeobecnosti sa mnohí čoraz viac orientujeme podľa toho, čo uvádza internet a čím nás doslova ,,masíruje“ reklama. Tam totiž najskôr získavame informácie. A ešte sa domnievame, že sú pravdivé. Preto sa potom stáva, že o výhodnosti hypotekárneho úveru ako orientačného bodu u mnohých rozhoduje výška úroku, a nie údaj RPMN (ročná percentuálna miera nákladov, ktorá zahŕňa všetky poplatky spojené s hypotékou a nie iba úrok na splátke). Rovnako sa mnohí domnievame, že splátkový predaj nie je úver. Že debetná karta predstavuje prístup k povolenému prečerpaniu na bežnom účte a kreditná karta predstavuje prístup ku kreditu na vlastnom účte. To, čo stále zostáva v nás, je, že najlepším odborníkom na vlastné financie sme my sami, prípadne sa poradíme s rodinou, ktorá je na tom s gramotnosťou podobne. Robíme niečo také, ako keď ochorieme a namiesto toho, aby sme vyhľadali odborného lekára, hľadáme pomoc na internete a ešte sa tými radami riadime…

Slováci bývali národom sporovlivým a rozprávka O troch grošoch bývala inšpiráciou pri narábaní s peniazmi u mnohých z nás.

Dnes nám ešte zostalo možno trocha zo sporovlivosti, ale nedokážeme sa posunúť o úroveň vyššie a sporiť na miestach, ktoré naše peniaze zveľadia a nie znehodnotia. Koľkí vieme posúdiť vplyv inflácie na úspory? Prečo ešte stále viac ako polovica úspor Slovákov leží na bežných účtoch v bankách, napriek tomu, že nič nezarábajú?

Odpoveďou je nízka finančná gramotnosť.Financie

Finančná sloboda

Preto je skvelé, že existuje reálna pomôcka – zážitková hra Finančná sloboda. Hra je určená pre 6 až 30 hráčov vo veku od 10 rokov a sprevádza ju moderátor, ktorý poskytuje aj odborný výklad. Počas hry zažijú hráči 30 rokov života s riadením rodinných financií. Jedna dvojica hráčov dostane akoby do opatery manželský pár vo veku 30 rokov a prechádza s nimi nasledujúcich 30 rokov života. Snažia sa plniť sny a ciele rodiny od vlastného bývania cez vzdelanie a dovolenky až po finančnú nezávislosť. Uzatvárajú rôzne finančné produkty, poistenia, investujú a riešia pritom rozličné nástrahy, ktoré môžu stretnúť v živote každého z nás. Cieľom hry je doviesť hráča k finančnej nezávislosti – stavu, keď má dostatok aktív, ktoré mu dokážu generovať pasívny príjem. Vtedy už nemusí chodiť do práce, pretože „musí“, ale preto, že chce. Finančná sloboda nie je len hra. Je to aj spôsob, akým veľmi rýchlo pochopíme, ako fungujú peniaze v reálnom živote a čo sa stane, ak neovládame ani základné zásady. Je to možnosť voľby každého z nás.

Text: Mirka Grochalová, foto: Pexels