Štýlové reproduktory, alebo keď je hudba zážitkom

190
Woofer

Vyskúšali sme reproduktory, ktoré rozhodne klamú svojím telom. Dostanú zo seba podstatne viac, ako by ste čakali, a to pri plnom zachovaní kvality zvuku.

Spájanie reproduktorov tak, aby zosilnili svoj výkon a takpovediac zväčšili pokrytie, je pretrvávajúcim trendom. Nemusíte hneď kupovať dva rovnaké kusy, použiť môžete aj predchádzajúcu generáciu modelu. Uvidíme, kam nás zavedie svet multimediálnych reproduktorov. Vybrali sme niekoľko kúskov, ktoré vás zaujmú.

Panasonic SC-UA30

Najlepšia vec, akú môžete zobrať na párty. Toto je totiž trochu iný reproduktor – špeciálne prispôsobený na ozvučenie súkromných akcií vnútri domu alebo na záhrade. Nie je odolný voči vode, pozor teda na dážď či sneh.

Urban Audio 30 je dvojpásmový reproduktor s extra výbavou samotných meničov. K tomu treba započítať špeciálne navrhnutú konštrukciu a basové porty (výduchy). Reproduktor je vysoký 60 cm, čo už je pomerne dosť. Pôsobí mohutne, avšak dá sa ľahko prenášať. Zvukový systém pozostáva zo štyroch výškových meničov s priemerom 40 mm a dvoch basových meničov s priemerom 130 mm. Pokrytie zvukom je 180° od nasmerovania prednej časti reproduktora. V rámci efektov je možné zapnúť podsvietenie modrého prúžku v hornej tretine zostavy.

Všetky ovládacie tlačidlá sú na hornej strane. Je tu prepínanie vstupov, ovládanie hlasitosti a skladieb, prípadne ladenie, ak si pustíte FM rádio s RDS. Podsvietený displej zobrazuje základné informácie o režime, prehrávanom obsahu a položkách menu. S ním sa dá komfortne nastaviť každý parameter ponúkaný reproduktorom, či už ide o základné nastavenie režimu alebo detailnejšie prispôsobenie zvuku. Panasonic SC-UA30 je perfektný audiosystém do domácnosti s deťmi alebo na záhradné akcie. Ľahko sa používa, podporuje niektoré dídžejské funkcie, karaoke a celé to dobre hrá. S touto stojacou vežou spravíte atmosféru všade tam, kde ju postavíte.

Zapožičal: Panasonic

Panasonic UA30
Panasonic SC-UA30, cena: 229 EUR

Harman/Kardon Onyx Studio 5

Reproduktory netradičného tvaru vždy zaujmú. Tento je konštruovaný do vnútorných priestorov. Nehľadajte žiadne zvýšenie odolnosti voči vode, je určený do obývačky ako sólo kus alebo ako jeden zo zapojených v páre. Dostupný je v bielej, čiernej a modrej farbe. Vychádza z dizajnu, ktorý je trvácnejší. Nič staromódne ani futuristické, skôr niečo medzi tým. Oblúk s rúčkou na uchytenie pri premiestňovaní je z hliníka, telo je z plastu. Potiahnutý je látkou. Onyx Studio 5 je stabilný a pokojne oň môžete aj zavadiť a nemal by sa prevrhnúť.

Na dosiahnutie najvyššieho hudobného výkonu treba reproduktor aktívne napájať dodávaným adaptérom. Na batériu vydrží 8 hodín, hudobný výkon je pri batérii mierne nižší. Zvykli sme si ho počúvať s napájacím adaptérom, keďže inak by sme zbytočne degradovali jeho výkon. Ovládacie prvky vo farbe látkového povrchu sú nenápadné a dokonca ani LED svetlo nijako neruší. Reproduktor štandardne pripájate cez Bluetooth, no môžete využiť aj prepojenie cez audiokábel.

Zdôrazňujeme jednoduché párovanie cez Bluetooth. Výrobca pripravil reproduktor, ktorý rozbalíte a pripojíte.

Zapožičal: www.harmankardon.sk

Onyx5
Onyx Studio 5, cena: 229 EUR

JBL Charge 4

Model, ktorému bude dobre vo vyhriatej izbe, ale aj vonku pri bazéne alebo na chate. Vysoká kapacita batérie mu dodá energiu na 20 hodín prehrávania. Keď budete potrebovať, nabije aj váš smartfón alebo iné príslušenstvo. Je vodotesný a certifikácia IPX7 ho ochráni pri náhodnom páde vody. Treba ho ale čím skôr vytiahnuť a osušiť. Nakoniec, toto je odolnosť, vďaka ktorej ho môžete umývať pod tečúcou vodou. Látkový povrch ho chráni pri pádoch a je určený na umývanie. Ako jeden z mála multimediálnych reproduktorov sa už nabíja cez rozhranie USB-C.

Výrobca použil širokospektrálny menič na prednej strane a doplnil ho o dva basové žiariče na boku. Sú gumové a tesnia s konštrukciou. Tadiaľto voda nenatečie. Tlačidlá sú na hornej strane valca a sú plastové, z toho dve podsvietené. Na gumovej podstave je súprava piatich LED svetiel signalizujúcich stav batérie. Reproduktor drží spoľahlivo na mieste a minimalizuje šmýkanie. Takisto je dobre vyvážený a neprevrhne sa. Charge 4 podporuje zapojenie viacerých reproduktorov, viac ako 100, do reťaze. Je to zaujímavosť, mnohí pravdepodobne využijú spojenie dvoch reproduktorov do rozšíreného stereo režimu. Ide o technológiu JBL Connect+.

Zapožičal: www.jbl.sk

Charge4
JBL Charge 4, cena: 179 EUR

Magnat Prime Classic

Hudobná lahôdka pre milovníkov dobrého zvuku. Reproduktor má tradičný drevený dizajn. Obalený je v tmavom dreve (MDF doska) a čiernej látke ukrývajúcej dva širokopásmové meniče s priemerom 58 mm. Dizajn je v miernom retro nádychu, je však nadmieru praktický. Výrobca pridal na spodnú stranu basový menič s priemerom 85 mm na vytvorenie skutočne hlbokého zvuku. Nezaberie veľa miesta a ovládanie má zboku. Je minimalistické a snaží sa nijako nenarúšať dizajn reproduktora. Potenciometrický ovládač slúži na úpravu hlasitosti, zatlačením sa menia vstupy. Na výber je Bluetooth s kodekom aptX od Qualcommu a štandardný 3,5 mm vstup. Reproduktor sa dá umiestniť na stôl ako osobné audio, prípadne vedľa TV alebo kdekoľvek do miestnosti. Avšak aspoň pol metra nad zemou, aby sa zvuk šíril čo najlepšie. Magnat Classic má dobrý rozptyl zvuku a nepotrebujete ho nijako smerovať. Basový menič bol špeciálne navrhnutý tak, aby neprenášal veľké vibrácie a produkoval dostatočne dynamický zvuk.

Zvuk je totiž niečo, na čo sa môžete pri tomto reproduktore spoľahnúť. Stojí toľko, čo vybavenejšie multimediálne reproduktory. A tie sú dnes v móde. Na domáce počúvanie si tu ale kupujete zameranie na zvuk a cena sa premieta do konštrukcie a zvuku, nie napríklad do odolnosti voči vode. Také niečo tu nevyužijete. Odmenou je silný basový zážitok s veľkou dynamikou. Nie je vtieravý, ale vhodne dopĺňa zvyšné zvukové pásma. Stredy sú veľmi detailné a bude s istotou rozpoznávať jednotlivé tóny. Veľmi dobre sú na tom aj výšky, sú čisté, niekedy sme ich trošku tlmili ekvalizérom.
Zapožičal: www.audio.sk

PrimeClassic
Magnat Prime Classic, cena: 199 EUR

Magnat Prime One

Toto je drahší z dvoch testovaných reproduktorov, zároveň väčší a výkonnejší. Telo má zosilnené hliníkovou platňou hrubou 10 mm. Na nej sú ovládacie tlačidlá. Upravíte nimi hlasitosť a môžete preskakovať medzi skladbami, prípadne ich pozastaviť. Nechýba tlačidlo na vypnutie reproduktora, to sa dá spraviť aj prepínačom na zadnej strane. Aj v tomto prípade nechýba AUX vstup, v zadnej časti je ale ešte USB port s výstupom 2 A na nabíjanie iných zariadení. Magnat tento reproduktor dimenzoval ako 2 × 2 systém. Na prednú stranu po krajoch umiestnil dva výškové meniče s priemerom 25 mm a doprostred dva stredobasové meniče s priemerom 84 mm. Po vzore z modelu Classic nechýba basový menič. Tentoraz s priemerom 130 mm, ktorý dá o sebe dostatočne vedieť.

Prenos vibrácií je minimálny, preto nebude treba nejako výrazne špekulovať, kam reproduktor umiestniť. Podobne ako pri verzii Classic, aj tu je kombinácia látkového poťahu. Tu už ale reproduktor stavil na modernejší štýl v kombinácii so strieborným hliníkom.

Na prenos hudby sme použili bezdrôtové prepojenie cez Bluetooth 4.0 s aptX od Qualcommu. Je to najlepší spôsob, má len jednu nevýhodu – pri každej zmene hlasitosti sa ozve pípnutie, ktoré je poriadne otravné. Preto je lepšie reproduktor ovládať priamo veľkými tlačidlami hlasitosti na jeho hornej strane.

Zvukovo patrí medzi najlepšie produkty v tomto cenovom segmente. Reproduktor je vybavený 4-kanálovým zosilňovačom triedy D. Nízke tóny sú výrazné a dynamické. Keď ich spojíte so štyrmi meničmi na prednej strane, dostanete výrazný zvuk, ktorý je do detailu vyladený. Zvukovo pôsobí ešte detailnejšie ako model Classic. Vzhľadom na výbavu je to prirodzené. Silnou stránkou je celková zreteľnosť a detailnosť zvuku, špeciálne stredov. Na ich vyniknutie potrebujete často len dobré slúchadlá, najmä ak sú na kraji nízkeho pásma.
Zapožičal: www.audio.sk

PrimeOne
Magnat Prime One, cena: 399 EUR

Text: Michal Reiter, foto: archív značiek, pixabay.com