Terakotová armáda pod Tatrami

571
Armáda

Tatranská galéria v Poprade uvedie 8. div sveta! Výnimočnú výstavu Terakotovej armády, ktorá patrí k jedným z najväčších objavov minulého storočia, by nemal vynechať žiaden milovník histórie.

Terakotová armáda je súčasťou veľkého komplexu hrobky prvého zjednotiteľa Číny – cisára Čchin Š‘-chuang-tiho (64 km2), v blízkosti západočínskeho mesta Xi’an (Si-an) ležiaceho cca 1200 km od Pekingu. Objavili ju náhodne 29. marca v roku 1974 pri pokuse vykopať studňu.Armáda

Vidiečania v hĺbke asi piatich metrov objavili obrovské množstvo keramických črepov. Nález oznámili archeológom, ktorí pokračovali vo výkopových prácach. Napriek náhode môžeme konštatovať, že išlo o jeden z najvýznamnejších archeologických objavov v 20. storočí. Na tejto podzemnej hrobke pracovalo približne 800-tisíc poddaných cisára, poväčšine otrokov a vojnových zajatcov. Stavebné práce trvali 36 rokov, pričom v čase cisárovej smrti nebola hrobka ešte úplne hotová.

Úžasný objav

ArmádaTerakotová armáda tvorí posmrtný sprievod cisára a zároveň chráni posledný odpočinok Prvého cisára. Armáda dostala názov Terakotová podľa terakoty, teda pálenej hliny hnedočervenej farby, z ktorej sú aj všetky sochy vyrobené. Pôvodne boli sochy bojovníkov pomaľované žiarivými farbami, avšak postupne po ich odkrytí a vystavení tieto farby pôsobením vzduchu opadli. Jednotlivé sochy bojovníkov sa odlišujú pózou, oblečením či výrazom tváre, v ktorom je vraj vpísané tajomstvo. Ich meče, luky či oštepy sú pritom skutočné zbrane, ktoré sú aj po dvetisíc rokoch stále lesklé a ostré – archeológovia usudzujú, že vtedajšia čínska civilizácia dokázala bronzové zbrane pochrómovať. Stopy chrómu zistené na povrchu bronzových zbraní viedli k presvedčeniu, že remeselníci Qin éry vynašli predchodcu technológie chrómovania, čo je technika, ktorá bola patentovaná až na začiatku 20. storočia a ktorá sa dodnes používa.

Vzbudzujúca rešpekt 

ArmádaHrobku dodnes nik nevyraboval, na rozdiel od pyramíd a hrobiek egyptských faraónov. Je to možno aj preto, lebo sa predpokladá, že podzemný palác leží pod tromi vrstvami podzemných vôd. Akýkoľvek pokus vstúpiť do hrobky by sa mohol skončiť zaliatím vodou a obrovskými škodami. Ďalším problémom podľa legendy je problematický obsah hrobky. V zmysle historických prameňov sa predpokladá, že vo vnútri je skrytý palácový komplex. Z opisov v zápiskoch historika však zároveň vyplýva, že sarkofág cisára spočíva na niečom, čo pôsobí ako maketa vtedajšej Číny. Maketa vyrobená z ušľachtilých kovov a materiálov je zaujímavá tým, že jej „rieky“ a „jazerá“ boli vyplnené tekutou ortuťou. Preto sa poniektorí archeológovia domnievajú, že vnútro hrobky je naplnené jedovatými výparmi ortuti a vykopávky by bolo nutné robiť v plynových maskách.

Armáda

Expozícia Terakotová armáda v Tatranskej galérii predstaví verné repliky terakotových bojovníkov, koní a vozov, ktoré vznikli v roku 2002 v Číne. Dozviete sa o ich objavení, spôsobe archeologických vykopávok, o jednotlivých typoch zbraní bojovníkov, ale aj o samotnom cisárovi Čchin Š‘-chuang-ti (260 – 210 pr. Kr.). Výstava potrvá od 25. mája až do 22. augusta 2019.

Text: Tatranská galéria, foto: pixabay