Len tak sa stratiť medzi riadkami

127
Knihy

Ako vystúpiť z kolotoča každodenného života, zažiť niečo nové a nezruinovať peňaženku? Zostať, kde ste, napriek tomu sa stretnúť s niečím neobvyklým a nevšedným, vybočiť zo svojich zabehnutých koľají.

Najjednoduchšou cestou môže byť ponoriť sa do príbehu – fiktívneho, bláznivého, nadneseného. Začítať sa do knihy, s ktorou môžeme snívať o vzdialených miestach, o prekombinovaných zápletkách aj o tom, čo by sa stalo keby…

Vyskúšajte literárne únikové cesty.

Konečne sama!

Knihy
Foto: DOMINO

Deti vám prerastajú cez hlavu, na pracovisku ste v jednom kole, manželstvo stráca iskru, vaše okolie vás zahŕňa neustálymi požiadavkami, množstvo úloh sa neznižuje, každá položka je urgentná a zrazu máte pocit, že sa už ani nemôžete nadýchnuť. A v tom vám začnú napadať scenáre typu, čo keby som od všetkého a všetkých zmizla, prosto utiekla. Čo by sa stalo? Ak sú také riešenia pre váš život príliš radikálne, môžete si aspoň čítať príbehy postáv, ktoré to urobili. Aj taký únik do fikcie má ozdravnú funkciu a poskytne vám na chvíľku potrebnú dávku „čerstvého vzduchu“ a trebárs aj inšpirácie pozrieť sa na svoj život z trochu iného uhla a s odpočinutými očami.

Tip: Tess Stimson: Manželka, která utekla

Knihy
Foto: MOTTO

Stretneme sa v iných časoch

Aké by to asi bolo žiť v úplne inom storočí, v iných historických kulisách, nebyť závislý od sociálnych sietí, vychutnávať si prítomný okamih, dostávať ručne písané listy, rozjímať nad šálkou čaju a mať dokonale zvládnuté umenia čakať, nechcieť všetko tu a teraz? Do takých príbehov nás môžu zaviesť klasické romány britskej literatúry – Jane Austen má stále čo povedať, alebo historické romány autorky Rhys Bowen, ktorá umne kombinuje históriu a romantiku.

Tip: Rhys Bowen: Panství Farleigh

Knihy
Foto: MOTTO

Bez letenky

Radi by ste vyrazili do sveta, ale z najrôznejších dôvodov to práve nie je možné? Nevadí! Cestovať sa dá aj z kresla v obývačke s napínavým príbehom na stránkach. Zasnívate sa nad neznámymi krajmi alebo sa rozpomeniete na dávne cesty, zasníte sa alebo trebárs aj naplánujete budúci výlet. Svojím vlastným tempom si prečítate príbeh, nehrozia oneskorené lety ani stratená batožina, a napriek tomu môže byť príbeh dostatočne inšpiratívny na vyskúšanie nového receptu, odhodlanie začať sa učiť ďalší cudzí jazyk alebo len jednoducho na chvíľu vypnúť a byť myšlienkami inde.

Tip:

Francúzsko: Elizabeth Bard: Oběd v Paříži (americké vnímanie Paríža najlepšie prostredníctvom gastronómie)

Peter Mayle: Dobrý ročník (britský únik do pokojného francúzskeho kraja vína)

Taliansko: Elena Ferrante: Geniální přítelkyně (história Talianska videná cez dlhoročné ženské priateľstvo)

Knihy
Foto: HOST

Trocha podivnosti

Ak k naozajstnému úniku potrebujete ešte istý prvok podivnosti, absurdnosti, niečoho, čo sa v reálnom živote skutočne nedá zažiť, ako cestovanie časom, množstvo absurdných zvratov vo vývoji deja, prítomnosť hovoriacich a náhodne miznúcich objektov, potom sa s radosťou začítate do kníh juhoamerického magického realizmu alebo jeho fínskej verzie (tzv. fínskeho podivna).

Možno po prečítaní takýchto príbehov budete vidieť svoj život v optimistickejšom svetle.

Tip: Mariana Enriquezová: Co nám oheň vzal

Pasi Ilmari Jääskeläinen: Literární spolek Laury Sněžné

Knihy Knihy na stolíku, tzv. coffee table books

Aj vo chvíľach, keď netúžite po súvislom príbehu, môžete v knihách len tak listovať a nechať sa unášať šušťaním stránok, vôňou papiera a tlačiarenskej farby a kochať sa nádhernými fotografiami. Sú to knihy, ktorým sa občas hovorí „coffee table books“ práve preto, že tieto vizuálne atraktívne publikácie necháte voľne položené v interiéri (na stolíku), lebo sú príjemné už na pohľad. Stačí v nich zalistovať a stráviť tichú chvíľku rozjímaním a pokojným plynutím času. Siahnuť môžete po kuchárskych knihách alebo napríklad interiérovom dizajne.

Tip: Diane Keaton: The House That Pinterest Built

Text: Veronika Zavřelová, foto: Radek Blažek