Hodnotu záhrady zvýši krásny strom

614
Stromy
Magnólia

domu a záhrade vždy patrili stromy. V minulosti išlo najčastejšie o orechy, lipy alebo hrušky, jablone, čerešne a ďalšie ovocné dreviny. Dnes sú viac vysádzané aj okrasné stromy.

Už v minulosti mali stromy pri domoch svoj význam. Ochraňovali ich, plnili úlohu prírodných hromozvodov, boli jasným identifikačným bodom, dokonca pomáhali dezinfikovať vzduch, ak boli pri dome chované hospodárske zvieratá. Takúto schopnosť má napríklad baza. Dnes je funkcia stromov v záhrade zasa iná. V poslednej dobe sa však stávajú stromy opäť súčasťou záhrad a vyzdvihované sú aj mnohé ich prínosy.

Stromy
Breza

Zdroj tieňa

Urastený a zdravý strom môže byť atraktívnym prvkom záhrady a zároveň zdrojom príjemného tieňa. Táto funkcia stromov naberá na význame hlavne v posledných rokoch, kedy nastupujú horúce a suché dni často veľmi skoro, už počas jarných mesiacov. Strom pôsobí na miestach, kde chýba iná zeleň, alebo je daný priestor vydláždený blahodarne. Bohato olistené stromy pomáhajú ochladzovať vzduch a súčasne aj pôdu, čo je najmä v lete veľmi prospešné. Dokonca prispievajú k zvyšovaniu vlhkosti vzduchu, môžu zachytávať prach, peľ, tlmia hluk a krotia silnejší vietor. Okrem toho vyvolávajú príjemné pocity uvoľnenia, navodzujú pocit harmónie a užšej spojitosti s prírodou.

Strom by sa mal do záhrady hodiť, inak bude pôsobiť cudzo.

Stromy môžu byť dominantou alebo atraktívnou zelenou kulisou, ktorá sa dokonca môže postarať o netradičné zvukové efekty. Šumenie listov v jemnom vánku napríklad pôsobí mimoriadne príjemným dojmom vo dne aj počas letných podvečerov. V záhrade s aspoň jedným väčším stromom sa vždy budete cítiť omnoho lepšie než v tej, kde strom úplne chýba.

Stromy by si mali nájsť miesto v moderných aj vidieckych záhradách, veľký význam majú aj v záhradách, ktoré sú vytvorené podľa ekologických princípov. Mnohé sú totiž vyhľadávaným útočiskom pre užitočné živočíchy.

Stromy
Japonský javor

Pod statným stromom v záhrade môžeme oddychovať, venovať sa čítaniu kníh, stretávať sa s priateľmi alebo dokonca pracovať. Strom môže byť miestom, kde si deti zavesia záhradnú hojdačku, dospelí zasa hojdaciu sieť. Možností ako spolunažívať so stromami je skutočne veľa.

Vhodné druhy

Stromy
Čerešňa

Zaobstarať si pekný strom dnes nie je zložité. V ponuke záhradníctiev nájdete vhodné riešenia pre väčšie aj menšie záhrady. Dôležité je uvedomiť si, že vysadenie stromu je rozhodnutím väčšinou na celý život alebo aspoň na niekoľko nasledujúcich rokov. Zvážiť treba nielen konkrétnu voľbu, ale aj miesto, pretože nemá význam strom neustále presádzať. Stromom treba vždy vyhradiť aj dostatok miesta, hoci dnes sú v predaji hlavne dreviny, ktoré majú menšie a kompaktnejšie koruny, čiže veľa miesta nezaberú. Stromy ponúkajú rôzne tvary korún, mnohé krásne kvitnú, pútajú listami, plodmi alebo netradičnou kôrou.

Strom by sa mal do záhrady hodiť, inak bude pôsobiť cudzo. Nie je dobré dávať prednosť exotickým drevinám, hoci vyzerajú v záhradníctvach lákavo. Aj domáce druhy majú čo ponúknuť a budú pôsobiť prirodzenejšie. Pri vidieckom dome napríklad viac ako magnólia vynikne klasický orech, okrasná jabloň, čerešňa alebo hloh. V modernej záhrade viac vyniknú stromy s menšími kompaktnými korunkami, v prírodných a vidieckych záhradách zasa stromy s rozložitejšími korunami.

Text: Daniel Košťál, foto: Daniel Košťál, pixabay.com