Čítame a počúvame knihy

364
Apps

Ľudia dnes čítajú menej ako v minulosti. Je to možné, v minulosti nebol k dispozícii taký bohatý multimediálny obsah. Hovorí sa, že elektronické knihy podporujú čítanie. Sú totiž praktickejšie a stále ich máte so sebou.

Sú na to špeciálne aplikácie a nemusíte si nič kupovať. Ale môžete. O čítačkách na tento typ kníh ste už asi počuli. No a pre tých, ktorí čítať nebudú a nebudú, je tu alternatíva vo forme audiokníh.

 Ako prečítať každý týždeň jednu knihu? Vypočujte si ju.

Elektronická kniha a audiokniha

Elektronické knihy sa u nás už roky dostávajú do popredia. Knihy na displeji alebo zariadeniach s elektronickým atramentom tu už majú svoje nezastupiteľné miesto.

Sú to rovnako dobré knihy ako tie klasické. Je prirodzené, že nie každá kniha je vhodná pre elektronický formát. Atlas sveta si radšej kúpite v tlačenej podobe, podobne aj bohato ilustrované knihy miest, krajín atď. Na beletriu a náučné knihy sú však čítačky kníh alebo smartfón ideálne.

Elektronická kniha je niečo, čo môžete nosiť so sebou všade – môžete ju mať v smartfóne. A navyše, elektronické knihy sa výborne čítajú v posteli. Stačí prepnúť smartfón do nočného režimu, nepotrebujete lampu ani silu v dlaniach na udržanie otvorenej knihy. Má to svoje veľké výhody.

 „Vraj sú knihy drahé. Koľko vás stojí pozretie braku v kine a koľko stojí dobrá kniha?“

PB_citacka – Čítačka PocketBook vydrží na jedno nabitie týždne a zmestia sa do nej tisíce kníh.

Pre tých, čo veľa čítajú, je tu dostatok špeciálnych zariadení označovaných ako čítačka elektronických kníh. Vydržia týždne na jedno nabitie a ich displej sa z pohľadu dopadu na oči podobá novinovému papieru. Šetria oči – to je jeden z hlavných rozdielov pri čítaní kníh z displeja smartfónov alebo tabletov.

Samostatnú kategóriu tvoria audioknihy. Sú to profesionálne nahovorené klasické knihy, ktoré si môžete vypočuť. Napríklad počas cestovania. Dnes máte síce nejaké podcasty s publicistickým obsahom, no niekedy chcete niečo iné. Knihy sú na to ako stvorené. Podobne ako pri e-knihách aj aplikácie na audioknihy si budú pamätať miesto, kde ste naposledy skončili.PocketBook

Kde kúpiť e-knihy a audioknihy?

Kníhkupectiev je mnoho a nemusíte kupovať knihy len na Amazone alebo Googli. Pokojne si vyhľadajte naše kníhkupectvá ako napríklad iBux.sk, Martinus alebo Panta Rhei. Majú e-knihy aj audioknihy. Potom si ich stiahnete do smartfónu alebo pošlete do čítačky elektronických kníh. Pri hľadaní na internete natrafíte aj na menšie vydavateľstvá, ktoré majú zaujímavé knihy od svetových autorov. Pre audioknihy vyskúšajte aj špecializované on-line kníhkupectvá ako sú Audiolibrix a Audioteka.

PocketBook
PocketBook reader

PocketBook reader

Touto aplikáciou odporúčame začať. Je od výrobcu, ktorý má na trhu hardvérové čítačky elektronických kníh. Nemusíte si kupovať priamo takéto zariadenie a využijete jeho cloudové služby, obchod ako aj možnosti pri čítaní kníh. PocketBook má špeciálne možnosti ovládania svojich zariadení a tie preniesol aj do mobilnej aplikácie. Do knižnice pridá knihy automaticky tým, že prehľadá váš smartfón. Do zoznamu kníh sa dostanú nielen EPUB, FB2 či mobi formáty, ale aj PDF a napríklad wordovské dokumenty. Zvládne prehrať aj audioformát. Najväčší potenciál je tu ale pre elektronické knihy.

Knihy Google Play

Google
Google Play

Aplikácia, ktorá je priamo od Googlu, no nebýva predinštalovaná v smartfónoch. Stiahnuť si ju tak treba samostatne. Podporuje synchronizáciu medzi zariadeniami. Môžete čítať nielen na viacerých smartfónoch s pokračovaním, kde ste naposledy skončili, ale aj na počítači. K webovej aplikácii Knihy Google Play sa dostanete priamo z obchodu aplikácií. Čítať sa dá teda aj na zariadeniach „Yoga“ s operačným systémom Windows. Treba na to len webový prehliadač. Knihy sa dajú kúpiť priamo od Googlu. Nájdete tu nielen anglické, ale aj české a slovenské knihy. Tiež množstvo komiksov, na ktoré má aplikácia priamu podporu. Je tu podpora na zmenu fontu, jeho veľkosti ako aj možnosť zmeniť si podklad na sépiový alebo nočný režim. Tlačidlá hlasitosti sa dajú nastaviť na otáčanie strán.

eReader Prestigio

Prestigio
eReader Prestigio

Toto je multifunkčná čítačka. Je tu podpora pre formáty elektronických kníh ako aj audiosúborov. Dá sa použiť nielen na natívne e-knihy, ale aj na ostatné kancelárske súbory. Všetko bude usporiadané na virtuálnej poličke, kde typy kníh či dokumentov od seba ľahko rozoznáte. Z pohľadu klasickej čítačky kníh si môžete nastaviť veľkosť písma, typ textu ako aj okrajov. Nechýba sépiový podklad alebo priamo nočný režim. Nastavenia, ktoré si prispôsobíte pre jednu knihu, môžete hromadne aplikovať na všetky ďalšie knihy v čítačke.

Ovládanie aplikácie je výborné, všetko je poruke priamo v zobrazení pri čítaní danej knihy, ale ešte sa dá upravovať aj jas priamo z aplikácie. Nastavenia platia len pre aplikáciu, po vypnutí alebo prepnutí do Androidu sa nastaví pôvodný jas.

Aldiko Book Reader

Aldiko
Aldiko Book Reader

Dlhoročne známa čítačka, ktorá si zaslúžila svoju priazeň ešte v raných dobách Androidu. Dobre sa dá použiť na smartfónoch za 100 eur, ale aj na drahších kúskoch. Prepracovala sa až do stavu, keď ponúka vlastnú databázu platených kníh, avšak v anglickom jazyku, a to nebude pre každého. Hodí sa pre dnešné smartfóny s „dlhým“ displejom. Jej ovládanie počas čítania knihy je sústredené na spodnú časť obrazovky. Nechýbajú klasické možnosti na zmenu veľkosti písma, okrajov od obrazovky a ďalšie možnosti. Napríklad zobrazenie čísiel strán alebo nastavenie farieb podľa vlastných požiadaviek. Verzia zadarmo sa dá používať s reklamami. Prémiová verzia za 1,19 eura mesačne nezobrazuje reklamy a umožňuje používať zvýrazňovanie v texte alebo mať neobmedzené množstvo audiokníh v poličke. Aplikáciu však stále vidíme prevažne ako čítačku e-kníh.

Amazon Kindle

Kindle
Amazon Kindle

Zariadenia od Amazonu asi poznáte. Ich čítačky Kindle sú známe aj u nás. Nie každý chce kupovať ich zariadenia, lebo sú dosť drahé. Využiť ale platformu a sčasti prebraté možnosti zariadení do aplikácie, to využiť môžete. Najmä, ak ste si už predtým obľúbili alebo používate účet na Amazone. Je tu jasná previazanosť s obchodom. Ak si ale kúpite knihu v nejakom slovenskom kníhkupectve, pokojne ju môžete importovať na váš účet Kindle.

Aplikácia zobrazuje strany trochu inak a delí ich na lokácie. Na systéme až tak nezáleží a dozviete sa aj to, kde ste práve v čítaní podľa percentuálnej hodnoty. Dajú sa tu robiť záložky a zvýraznenia. Tie potom zobrazuje ako rýchle karty, podobne ako poznámky v aplikácii Google Keep Notes. Vyzerá to pekne a je to jeden z najprehľadnejších spôsobov, ako sa potom dostať k zvýrazneným pasážam.

Audible
Audiobook from Audible

Audiobook from Audible

Jedna z najznámejších služieb na počúvanie audiokníh. Funguje na báze predplatného. Avšak nebude pre každého. Má totiž audioknihy v anglickom jazyku. Komu to neprekáža, získava jeden z najlepších spôsobov na počúvanie kníh. Aplikácia je svižná, dobre navrhnutá a ľahko si prispôsobíte rýchlosť čítania podľa vlastných potrieb. Priamo počas počúvania sa dá vrátiť o 30 sekúnd späť alebo posunúť čítanie o rovnaký čas dopredu, prípadne si zvoliť vlastný čas. Celkovo podarená aplikácia s odpovedajúcou vizuálnou stránkou kníh a ich popismi.

SABP
Smart AudioBook Player

Smart AudioBook Player

Aplikácia, ktorej rozhranie nie je supermoderné, ale je praktické. Autor očividne vie, čo potrebujete pri čítaní kníh. Do knižnice si pridávate knihy sami, nie je tu obchod. To znamená, že si sem nahráte aj prednášky na neskoršie vypočutie alebo robenie zápiskov. Poruke sú veľké ovládacie prvky na posúvanie času, zmeny rýchlosti čítania alebo ekvalizéra. Je tu možnosť zamknúť displej, aby ste si omylom neposunuli čítanie knihy na inú pozíciu a nechýba automatické vypnutie aplikácie po stanovenom čase.

SAPF
Simple Audiobook Player Free

Simple Audiobook Player Free

Presne ako hovorí názov, je to jednoduchá aplikácia na čítanie audiokníh. Jej rozhranie kompletne premení smartfón na iné zariadenie, aspoň podľa vizuálu. Veľké ovládacie prvky na prechod medzi knihami či kapitolami oceníte práve vtedy, keď budete smartfón používať na tento účel. Je tu prehľadné zobrazenie, kde sa v audionahrávke nachádzate. Na výber je tmavá aj biela téma a možnosť pridávať záložky. Chýbala nám tu ale zmena rýchlosti čítania. Pri beletrii to nemusí byť problém, pri študijných materiáloch môžete túto absenciu pocítiť.

AP
Audiobook Player

Audiobook Player

Veľmi pekná aplikácia na vašu zbierku audiokníh. Prehľadá smartfón a uloží do zbierky všetky hudobné súbory. Do kníh si môžete pridávať záložky, nastaviť zmenu rýchlosti čítania ako aj čas na posúvanie späť a dopredu. Po pozastavení sa čítanie posunie o tri sekundy späť. Aplikácia má widget, ktorý si môžete dať na hlavnú obrazovku. Získate ním rýchlejší prístup k aktuálne počúvanej knihe. Nechýba časovač spánku po vami definovanom čase, prípadne po dosiahnutí konca kapitoly.

Text: Michal Reiter, foto: archív