Zaujímavosti z automobilového sveta

279
Autá

Blíži sa záver prvého polroka 2019, preto si udalosti z automobilovej branže za toto obdobie pripomenieme menším bilancovaním.

Načrieme najmä medzi novinky vozidiel, ktoré budú reprezentovať pokrok v oblasti automobilizmu a stanú sa súčasťou motoristického sveta v nasledujúcom období.

Predaj vozidiel v EÚ

Podľa štatistiky Európskeho združenia automobilových výrobcov (ACEA) podiel nových automobilov s naftovým motorom klesá. V roku 2018 predstavovali benzínové automobily v štátoch Európskej únie podiel 56,7 % (rok 2017 – 50,9 %). V minulom roku sa v EÚ celkovo predalo 8,5 milióna benzínových, 3,4 milióna naftových a 301 847 nabíjateľných vozidiel (elektromobily so spaľovacím motorom ako generátorom a plug-in hybridy). Čistých elektromobilov sa predalo 150 000 kusov. Naftové vozidlá boli zastúpené 35,9 %. Zaujímavo preto vyznieva fakt, že značka Audi naďalej verí naftovým pohonným jednotkám, uplatňujú sa dokonca aj v športových modeloch S4, S5, S6, S7, SQ5 a SQ7.

Audi S7 Sportback TDI
Audi S7 Sportback TDI

Maranellský klenot

V talianskej dielni Ferrari vznikol zaujímavý automobil, vyrobený na zákazku. Vývoj trval štyri roky a výsledkom je zberateľský kúsok Ferrari P80/C, ktorého účtovná cena je údajne 5 miliónov eur. Vlastník tohto špeciálu nie je zverejnený, známym je fakt, že dizajn vozidla sa nechal inšpirovať klasikou okruhových špeciálov 60. rokov. Najmodernejšia technika obsahuje základ z okruhového Ferrari 488 GT3, teda v prípade pohonu je pravdepodobne použitý agregát 3.9 V8 Biturbo s maximálnym výkonom 493 kW (670 k) a krútiacim momentom 760 Nm. Karoséria je zhotovená z karbónových vláken a je nalakovaná žiarivou červenou farbou Rosso Vero. Automobil so vzpínajúcim sa koníkom nie je určený na cesty ani na preteky na okruhoch.

Ferrari P80 C
Ferrari P80 C

Príchod elektrického Mini

Trojdverový model Mini Cooper SE sa odprezentoval ešte vo fáze prototypu tým, že na štartovaciu dráhu frankfurtského letiska odtiahol Boeing 777F. Elektromobil sa stane po modeli i3 druhým sériovým automobilom BMW Group a začne sa vyrábať v novembri tohto roka (v Oxforde).

Smerovanie k rozsiahlejšej elektromobilite naznačili aj náročné testy viacerých vozidiel v severských podmienkach – podrobili sa im BMW iX3, BMW i4 a BMW iNEXT, ktoré sa objavia na trhu v rokoch 2020 a 2021.

BMW iX3, BMW i4 a BMW iNEXT
BMW iX3, BMW i4 a BMW iNEXT

Špička ponuky

Oddelenie BMW M GmbH vstupuje do luxusného segmentu so štvoricou vysoko výkonných športových vozidiel. Ide o BMW M8 Coupé, BMW M8 Cabrio, BMW M8 Competition Coupé a BMW M8 Competition Cabrio. Zdrojom pohonu bude vysokootáčkový motor 4.4 V8 s technológiou M TwinPower Turbo (441 kW/600 k), verzie Competition budú mať výkon zvýšený na 460 kW (625 k). Spolupracovať budú s 8-stupňovou automatickou prevodovkou M Steptronic so softvérom Drivelogic, ťažná sila sa vyšle na vozovku pomocou inteligentného pohonu všetkých kolies M xDrive. Nové modely od BMW M GmbH sa predstavia vo svetovej premiére na podujatí spoločnosti BMW Group s názvom #NextGen (25. – 27. júna 2019 v priestoroch mníchovského BMW Welt).

BMW M8 Coupé a BMW M8 Cabrio
BMW M8 Coupé a BMW M8 Cabrio

Autosalón sa blíži

Najbližšou veľkou gala prehliadkou noviniek bude jesenný autosalón vo Frankfurte nad Mohanom. Vraj naň nepríde 11 značiek, no podľa prvých signálov budú zúčastnení hojne prezentovať elektromobilitu, či rozvoj v oblasti SUV. Z automobilových kuloárov prišla správa, že na nemeckej pôde sa vo výstavnej premiére predstaví crossover XCeed, ktorý sa bude vyrábať v Žiline. Zverejnená bola prvá oficiálna fotografia, tak ju aktuálne ponúkame.

Kia XCeed
Kia XCeed

Text: Peter Stano, foto: Audi, BMW, Ferrari, Kia