8 dôvodov, prečo cestovať po Európe vlakom!

744
Vlak
Zo Slovenska sa dostanete vlakom takmer kamkoľvek.

Železničná doprava je pohodlnou, spoľahlivou a zábavnou formou cestovania po Európe. Okrem menších nárokov na vaše bankové konto je jej využívanie ohľaduplnejšie aj k životnému prostrediu.

Zo Slovenska sa dostanete vlakom takmer kamkoľvek. Dopriať si môžete oddych pri mori na juhu či severe Európy alebo sa pokochajte výhľadmi v Alpách – a to už za pár eur. Pri cestovaní máte na výber z rôznych kategórií vlakov. V rýchlovlakoch (označované „EC“ – EuroCity, „IC“ – InterCity alebo „SC“ – SuperCity) sa štandardne vyžaduje rezervácia miesta, ktorá sa odporúča aj vo vybraných expresných vlakoch.

Vlak
Pohodlie – väčšie a komfortné sedadlá, možnosť prejsť sa či reštauračné vozne dokážu o cestovaní vlakom presvedčiť aj náročného cestovateľa.

Z Bratislavy sa bez prestupov dopravíte do Krakova, Berlína, Hamburgu, Kyjeva, Viedne, Zürichu či Prahy. Vďaka vlaku vyššej kategórie – Railjet Express – sa od decembra 2018 odveziete z Bratislavy do Zürichu priamo, bez nutnosti prestupu. Najnovšie však môžete luxusne cestovať aj do Prahy, keďže na tejto trase pribudol prvý ranný spoj railjet, ktorý poskytuje služby na najvyššej úrovni – wi-fi, tichú zónu či detské kino. Výhodou tohto spojenia je, že v Prahe ste krátko po 9:00 a späť vyráža railjet o 19:50, stihnete teda nielen ranné pracovné stretnutia, ale aj na zbieranie zážitkov máte skutočne dosť času.

Z východoslovenskej metropoly sa rozšírili možnosti cestovania na Ukrajinu. Nové priame spojenie Košice – Mukačevo, ktoré je prevádzkované na zrekonštruovanej prvorepublikovej trati štandardného (európskeho) rozchodu, otvára priestor na spoznávanie zakarpatského regiónu. V opačnom smere je z Košíc zasa ideálne spojenie s Bratislavou a Prahou.

Vlak
Stanice v centre – železničné stanice sa nachádzajú väčšinou v centre mesta, takže ušetríte peniaze i čas na presun do/z mesta.

Prečo by ste mali vlakovú dopravu uprednostniť pred inými spôsobmi prepravy?

 1. Rozsiahla sieť železníc – nie ste odkázaní len na veľké/hlavné mestá. Železničná sieť spája aj najmenšie európske mestá.
 2. Flexibilita – cestovanie vlakom si väčšinou nevyžaduje rezervácie (okrem vybraných spojení). Prídete na stanicu a môžete „naskočiť“ na najbližší vlak, na rozdiel od lietania alebo prenájmu auta, kde vám rezervácia zaberie značný čas.
 3. Bez batožinových limitov – vo vlakoch nie je sledovaná hmotnosť batožiny, jej množstvo ani obsah. Pokojne si môžete zobrať so sebou obľúbené jedlo a nápoje.
 4. Stanice v centre – železničné stanice sa nachádzajú väčšinou v centre mesta, takže ušetríte peniaze i čas na presun do/z mesta.
 5. Pohodlie – väčšie a komfortné sedadlá, možnosť prejsť sa či reštauračné vozne dokážu o cestovaní vlakom presvedčiť aj náročného cestovateľa.
 6. Nočné cestovanie – sieť nočných vlakov je skutočne rozsiahla. Pri spoznávaní starého kontinentu sa počas noci presuniete z jednej krajiny do druhej, pričom previezť môžete aj auto.
 7. Bezpečnosť – železničná doprava je jedným z najbezpečnejších spôsobov dopravy. Osobné veci si však, samozrejme, treba strážiť všade.
 8. Ekologická preprava – dnes je moderné cestovať nielen rýchlo, ale najmä ekologicky. Vlak je alternatívou, ktorá kombinuje obe požiadavky.

  Vlak
  Rozsiahla sieť železníc – nie ste odkázaní len na veľké/hlavné mestá. Železničná sieť spája aj najmenšie európske mestá.

Už ste si vybrali svoju destináciu? Ak nie, zvážte naše tipy a plánovanie netradičnej dovolenky sa môže začať. Cestovné poriadky nájdete na stránkach jednotlivých európskych dopravcov. Pozor, vlaky sa niekedy na trase delia, pretože obsluhujú dve lokality. Pri nastupovaní sa preto uistite, že ste nielen v správnom vlaku, ale aj v správnom vozni. Potom sa stačí už len pohodlne usadiť a užívať si výhľady, ktoré vám ponúka krajina.VlakText a foto: Železničná spoločnosť Slovensko, a.s.