Luxus a pohodlie v žiare hviezdneho dizajnu

623
Hotel Kráľová

Hotel Kráľová**** – luxusný komfort v príjemnom prostredí horskej dedinky Kráľová pri Zvolene. Myšlienka vzniku hotela má celkom zaujímavý príbeh.

Pôvodne bol školou, do ktorej chodil aj jeden zo súčasných majiteľov hotela. Hostí tu ubytováva už viac ako 18 rokov. Rodinný biznis však pred pár rokmi vzala do svojich rúk mladá žena s poetickým menom Margaréta, ktorá si jeho manažovaním splnila svoj detský sen; v tomto hoteli viac-menej vyrastala.

Hotel KráľováJej hlavným cieľom bolo vytvoriť príjemný zážitkový pobyt s nádychom luxusu, ktorý by si všetci návštevníci užili plným dúškom. Počas niekoľkých rokov hotel prechádzal rozsiahlymi rekonštrukciami, zvyšovaním komfortu a významným obnovovaním ponúkaných služieb. Posledná a najrozsiahlejšia rekonštrukcia bola ukončená koncom roka 2018. Z pôvodnej budovy školy tak ostali dva nostalgické stĺpy na hlavnej recepcii – stali sa peknou dominantou priestoru. Majitelia stavili pri výbere materiálov a zariadenia najmä na umeleckosť a pridanú hodnotu ručnej výroby. Aj preto sa naprieč celým hotelom nachádzajú ručne kované prvky a pri výbere osvetlenia tomu nebolo inak.

Jednoduché a účelné riadenie je zabezpečené ovládaním priamo z recepcie pre všetok personál hotela.

Za osvetlením hotela Kráľová stoja dve miestne spoločnosti, ktoré vo svojom odbore patria medzi svetovú špičku. LEDeco solution, s.r.o. (www.LEDeco.sk) stojí za návrhom a realizáciou osvetlenia takmer všetkých častí hotela. Vyriešila aj užívateľské stmievanie či senzorické ovládanie koridorov, všetko na báze LED technológií, ktoré si sama navrhuje a vyrába. Hlavný cieľ je vysoký svetelný komfort s ohľadom na zdravé a kvalitné osvetlenie + dlhá životnosť bez zbytočných zásahov a servisov, a to sa v tomto hoteli aj podarilo.

Hotel KráľováDruhá spoločnosť FOSALI® a.s. (www.FOSALI.com) vyhotovila na mieru dva krásne kúsky svetelných inštalácií z materiálov a dizajnov, ktoré nemajú na Slovensku obdobu. Spoločnosť je známa svojím portfóliom vysoko inovatívnych aj originálnych lustrov a má na svojom konte množstvo slovenských i zahraničných realizácií po celej Európe a Blízkom Východe. Do moderných inštalácií spája tradičné remeslá a materiály v podobe ručne fúkaného skla, brúseného krištáľu v kombinácii s LED technológiami a optickými vláknami. Takto dokážu dostať svetlo tam, kde konvenčné osvetlenie nemá šancu a tak vytvárať úžasné svetelné kreácie v priestore pri minimálnej nutnosti údržby či servisovania.

Hlavný vstup hotela tvorí, samozrejme, recepcia. Tá zaujme novou presklenou stenou, ktorá ponúka prepojenie s čarovným exteriérom okolitej krajiny. Filozofia hotela je okamžite citeľná už pri vstupe do interiéru, kde sa na stenách a vybavení nachádzajú umelecké kované prvky. Všetko je elegantne doplnené moderným nábytkom na mieru. Vo výške sa vznáša jedinečná svetelná inštalácia z dielne FOSALI®, kde už tradične firma siahla po ručne fúkanom skle. Svojimi zlatistými odleskami sklo v lesku dňa žiari a v noci zažiari vďaka LED osvetleniu. Celá inštalácia bola navrhnutá tak, aby tvorila pomyselnú podkovu v priestore. Takto sa svojím umeleckým stvárnením podčiarkla atmosféra hotela vrátane decentného prechodu farieb od číreho cez mliečne sklo až po zlatisté a jantárové odtiene. Majitelia si žiadali, aby bol návštevníkom umožnený pohľad na toto krásne svietidlo prakticky z ktorejkoľvek časti recepcie, čo sa aj vďaka skvelej spolupráci podarilo.

Celkové riešenie osvetlenia oboch recepcií, apartmánov, chodieb a spoločenských miestností opäť raz vypovedá o skvelom vkuse majiteľov aj o ich chuti posúvať štandardy na vyššiu úroveň.

Priamo z recepcie je možné vstúpiť do konferenčnej miestnosti, ktorá bola navrhnutá s ohľadom na rozmanité aktivity, ako sú školenia, tréningy, workshopy a rôznorodé konferencie. Spoločnosť LEDeco solution, s.r.o. tu navrhla homogénne osvetlenie formou zapustených drážok v strope. Svojím minimalistickým štýlom vôbec nerušia interiér miestnosti, a pritom homogénne osvetľujú všetky časti miestnosti rovnomerne. Voľba techniky bola preto jasná – jednotlivé línie sú osadené vysokokvalitnými LED pásmi MASTER, ktoré spoločnosť vyrába priamo na Slovensku. LED pásy MASTER sa pýšia skvelými svetelnými a elektrickými vlastnosťami. Sú využité v množstve komerčných i súkromných prevádzok po celom Slovensku aj v Českej republike. Pri návrhu vhodnej techniky sa zohľadnil komfort prísediacich, preto je osvetlenie navrhnuté tak, aby bolo možné jednotlivé okruhy osvetlenia stmievať v závislosti od aktuálnej aktivity a zamerania konferencie.Hotel KráľováĎalej sa pokračuje do obľúbeného wellness ako aj do ubytovacej časti. Hotel disponuje vkusne zariadenými izbami a apartmánmi, v ktorých na každom kroku dýcha originalita. Hosť si môže vybrať od štandardnej izby cez rodinný apartmán až po najvyšší komfort (Suita Royal) s úžasným výhľadom na okolité zelené kopce. V každej izbe či apartmáne sa nachádza originálne a funkčné LED osvetlenie v zníženom strope, v nábytkoch i na stenách, zatiaľ čo kúpeľne disponujú stmievateľným osvetlením priestoru a zrkadiel. A toto všetko je zrealizované na mieru.

Hotel KráľováChodby sú opäť raz navrhnuté tak, aby osvetlenie bolo funkčné a pritom nerušilo vybavenie interiéru. Znížené sadrokartónové podhľady sú jemne podsvietené líniovým osvetlením formou LED pásov vhodného výkonu. V rámci racionalizácie ekologických nákladov bolo osvetlenie navrhnuté na pohybové senzory. Takto bol zvolený vhodný kompromis vynikajúcej svetelnej pohody kedykoľvek a kdekoľvek bez zbytočného plytvania elektrickej energie. A keďže hotel stavil na kvalitu pri výbere osvetlenia, tak už niekoľko rokov vlastní bezúdržbové osvetlenie.

Nasledujúcou zaujímavou súčasťou hotela je spoločenská a reštauračná časť s kapacitou 120 hostí. Bola navrhnutá najmä s ohľadom na množstvo spoločenských a rodinných osláv, o ktoré je záujem z celého Slovenska i zahraničia. Veselica novomanželov, výročné oslavy, plesy či teambuildingy sa konajú pod nádherným hviezdnym nebom, ktoré vychádza akoby zo štrbiny v strope, a tak navodzuje atmosféru, že človek naozaj sedí vonku pod nočnou oblohou. Tvar tohto zníženého podhľadu bol inšpirovaný zákutiami skalnatých trhlín okolitého prostredia. Zaujímavosťou tejto skvelej osvetľovacej techniky je, že hviezdne nebo je vyhotovené výlučne z optických vlákien, takže v samotnom mieste efektu sa nenachádza žiadna elektrina, a teda ani možný poruchový bod, len krásne svetlo. Takéto riešenia sú skvelé na ťažko prístupné miesta (vysoké stropy, schodištia, nepretržitá prevádzka) a priam ideálne do vlhkých a mokrých priestorov, kde by bol akýkoľvek servis problematický, cenovo i časovo náročný. Práve vďaka týmto svojim výhodám je možné efekt hviezdneho neba použiť aj priamo do bazénov či integrovať do podlahy wellnessu.

Tento pôsobivý pohľad bol doplnený aj o efekt kryštálového neba, ktorý podobne ako hviezdne nebo navodzuje pocit nočnej oblohy s dodatočným účinkom krásnych lúčov na strope. Kryštálové nebo je taktiež vytvorené na báze optických vlákien, čo okrem svojej takmer nesmrteľnosti systému umožňuje aj koncentráciu jediného elektrického bodu do miesta, ktorý je prístupný pre akúkoľvek údržbu v dostupnom mieste. Takto je možné kedykoľvek vykonať servis bez nutnosti stavby rebríkov, prípadne lešenia.Hotel KráľováSamozrejme, pri návrhu bol braný ohľad na atmosférické a plne funkčné osvetlenie interiéru. Preto je v nepriamom podsvietení tohto podhľadu zvolený aj variant neutrálnej bielej farby na báze LED (4000K), ktorý bol doplnený o RGB osvetlenie. Využíva sa najmä počas spoločenských udalostí. Prepojením farieb, intenzít a užívateľským nastavením scén navodí manažment hotela aj tie najrozmanitejšie scény, ktoré vhodne doplnia atmosféru prebiehajúcej udalosti.

Vstupu do reštauračnej časti dominuje ďalšie umelecké dielo z rúk FOSALI® tímu. Tentoraz sa spoločnosť pohrala s vysokým a dosť úzkym interiérom, a teda navrhla luster, ktorý nerušene dopĺňa priestor recepcie a opticky ju rešpektuje. Zvolili sme vysoký luster, ktorého žiara z trblietavých optických vlákien „sprevádza“ hosťa po schodoch a pri každom kroku sa mu naskytne možnosť obdivovať dielo z úplne inej perspektívy. Umelecká práca v kombinácii s jedinečnými optickými vláknami, ručne brúseným krištáľom a LED technológiami podčiarkuje zmyselnosť priestoru a vnáša príjemne detailný luxus do miestnosti. Okrem toho bolo osvetlenie interiéru zladené so zaujímavým LED podsvietením kruhového tvaru. Hotel tu opäť raz využíva možnosť navolenia farby a intenzity osvetlenia LED pásmi MASTER, vo vysokom výkone a teplej bielej farbe (3000K). K tomuto riešeniu existuje možnosť naladiť atmosféru formou dodatočného RGB+W podsvietenia. Jednoduché a účelné riadenie je zabezpečené ovládaním priamo z recepcie pre všetok personál hotela, a tak je možné navodiť atmosféru podľa želanej nálady či udalosti.Hotel Kráľová

Celkové riešenie osvetlenia oboch recepcií, apartmánov, chodieb a spoločenských miestností opäť raz vypovedá o skvelom vkuse majiteľov aj o ich chuti posúvať štandardy na vyššiu úroveň.

Novozískaná štvrtá hviezda má oprávnenie nielen v očiach odbornej verejnosti, ale aj v dobre našliapnutom kroku majiteľov. Vypovedá o tom najmä rastúca návštevnosť, ako aj opakované návraty hostí, kde v lone krásnej prírody každý zažije vysoké služby, gastronomický zážitok a svetelné umenie na každom kúsku tohto úžasného Hotela Kráľová****.

Foto: FOSALI a. s.