Aplikácia magnézia cez pokožku je účinnejšia ako orálne užívané tablety?

147
EasyBody™

Mnohé látky prechádzajú do tela z vonkajšieho povrchu kože rovno do obehu.

Sú tri spôsoby penetrácie:

 1. Intercelulárna absorpciakože, ktorá sa vyskytuje medzi bunkami stratum corneum, najkrajnejšou vrstvou kože.
 2. Transcelulárna absorpciakože, kde látky vlastne prechádzajú samotnými kožnými bunkami.
 3. Absorpcia kože cez folikuly a žľazy, tiež známa ako „adendágálna absorpcia“, ktorá môže vykazovať „rezervoárne účinky“, pri ktorých môžu byť látky uložené v žľazách na absorpciu v priebehu času.

Metódy transdermálneho podávania liekov sa snažia využiť aj iné produkty. Napríklad transdermálne náplasti sa vyrábajú ako nosné systémy pre nikotín, hormóny, lieky proti bolesti a iné.

Transdermálny horčík je potrebná látka.

Zatiaľ čo chemikálie v transdermálnych liečivách sú aktívne filtrované, inaktivované a vylučované detoxifikačnými systémami organizmu, horčík je vítaný a aktívne sa dostáva do buniek.

EasyBody™ Tento proces je známy ako dermálna absorpcia. Akonáhle látka prechádza cez vonkajšie vrstvy kože, prechádza do lymfatických a miestnych cievnych systémov a čoskoro do krvného obehu.

„Transdermálny horčík“ znamená, že horčíkové ióny sa absorbujú cez epidermis – vonkajšiu vrstvu kože. Rovnako ako môžeme potiahnuť elektrolyty, pokožka je tiež schopná absorbovať elektrolyty cez rovnaké kanály. Je to veľmi veľká membrána – a samoregulačná. Keď plávame v mori, môžeme absorbovať minerály z morskej soli. Transdermálna absorpcia minerálov sa praktizuje už tisíce rokov v procese nazývanom „Balneoterapia“ (kúpanie v soľných vodách a v minerálnych prameňoch) na zmiernenie artritídy a tesných svalov.

Príjem horčíka bol testovaný v balneoterapeutických štúdiách ruských vedcov v priebehu minulého storočia. Dokazujú vynikajúcu absorpciu horčíka cez kožu.

Tablety a prášky sa ťažko strávia, pretože obsahujú plnivá a spojivá, ktoré môžu brániť absorpcii niektorého z druhov horčíka. Okrem toho sú to zlúčeniny horčíka, ktoré sa najskôr musia štiepiť pomocou kyseliny žalúdka. Telo potom musí znova zostaviť horčíkový ión s chloridovými iónmi tak, aby bolo schopné absorbovať bunky. Tento proces prebieha v tráviacom systéme niekoľko hodín, zatiaľ čo transdermálna absorpcia je oveľa rýchlejšia a priama. Ak potrebujete relaxovať či zbaviť sa kŕčov, vmasírujte horčíkový olej na mieste, kde sa kŕč objaví.

EasyBody™Horčík, minerál nachádzajúci sa v zemi, mori, rastlinách, zvieratách aj v ľuďoch, je štvrtým najbohatšie zastúpeným minerálom v ľudskom tele a patrí medzi esenciálne minerály, ktoré je potrebné dopĺňať.

Asi 60 % horčíka v tele sa nachádza v kostiach, zvyšok je v svaloch, mäkkých tkanivách a tekutinách vrátane krvi. Každá bunka vo vašom tele tento minerál potrebuje, podieľa sa na viac ako 600 enzymatických reakciách vrátane metabolizmu energie – premeny potravy na energiu, syntézy proteínov – tvorby proteínov z aminokyselín, tvorby nukleových kyselín – dôležitý minerál pre syntézu DNA a RNA, správnej funkcie svalov – regulácia svalových kontrakcií a svalovej regenerácie, regulácie nervového systému – optimalizácia nervového prenesenia a neuromuskulárneho vedenia.EasyBody™

Nedostatok horčíka u 50 % západnej populácie

Štúdie naznačujú, že približne 50 % ľudí v Európe a USA prijíma menej horčíka než je odporúčaná denná dávka. Dôvodov nedostatku magnézia v ľudskom organizme je hneď niekoľko: nízky obsah minerálu v rastlinách (nižšia kvalita pôdy, použité postupy pestovania), konzumácia potravín s nižším obsahom magnézia, konzumácia priemyselne upravených potravín, vysoká konzumácia alkoholu, vyšší fyzický a psychický stres, nadužívanie liekov a na výkon orientovaný hektický životný štýl.

EasyBody™Vzhľadom na to, že mnohé štúdie odkazujú na nedostatok magnézia u bežnej populácie a na to, že v priebehu stresu alebo fyzickej či psychickej aktivity potreba magnézia narastá, je vhodné a často potrebné tento minerál suplementovať.

Nedostatok magnézia sa môže prejaviť ako problém so spánkom, svalovými kŕčmi, podráždenosťou, nezvládanie stresových situácií a malá odolnosť voči stresu, slabosť, problémy s naberaním svalovej hmoty alebo problémy so spaľovaním tuku.

Nedostatok horčíka je odborne označený ako hypomagnézia a má dve rôzne formy:

 • Akútna hypomagnézia,
 • chronický deficit horčíka.

Zatiaľ čo pri akútnom prejave nedostatku minerálu môžete pocítiť napríklad kŕče, nystagmus (trhavé pohyby očí) alebo poruchu srdcového rytmu, chronický deficit horčíka môže byť spojený s radom veľmi vážnych ochorení, ako je chronický únavový syndróm, anémia, depresia alebo osteoporóza vrátane s tréningom spojeného syndrómu pretrénovania, a to aj napriek tomu, že je zistená jeho normálna sérová koncentrácia.

Suplementácia je často spájaná primárne so športovcami a je pravdou, že práve oni sú často ohrození nedostatkom magnézia. Je nutné zdôrazniť, že nedostatok magnézia a prejavy s tým spojené sa netýkajú iba fyzicky aktívnych ľudí. Veľa ľudí pod tlakom dnešnej hektickej a rýchlej doby často nevedomky trpí prejavmi nedostatku magnézia. Mnohí považujú stavy úzkosti, nadmerné podliehanie stresovým situáciám, únavu, nespavosť a duševnú nepohodu za bežný stav, avšak tieto prejavy môžu byť spôsobené práve nedostatkom tohto základného a pre život potrebného minerálu. Je potrebné povedať, že suplementácia magnézia je dnes často potrebná a odporúčame ju takmer všetkým, aj s ohľadom na to, že množstvo horčíka prirodzene sa vyskytujúceho v strave nie je dostatočné.

Výhody suplementovania magnézia:

 • EasyBody™Zvyšovanie stresovej odolnosti.
 • Zlepšenie mozgových funkcií – štúdie ukazujú, že nízke hladiny horčíka v mozgu priamo korelujú so zlou pamäťovou funkciou.
 • Upokojenie, zníženie úzkosti a depresie.
 • Zlepšenie kvality spánku.
 • Zníženie zápalov organizmu – nízky príjem horčíka môže byť spojený s chronickým zápalom, ktorý je jedným z faktorov starnutia, obezity a chronických chorôb.
 • Boj s cukrovkou 2. typu – aj keď je potrebných viac výskumov, doplnenie horčíka sa zdá byť viac účinné pri kontrole hladiny cukru v krvi u ľudí s cukrovkou typu 2.
 • Znižuje inzulínovú rezistenciu.
 • Zlepšuje metabolizmus.
 • Pomáha odbúravať telesný tuk.
 • Zvyšuje anabolizmus a fyzický výkon.

Pokiaľ pociťujete väčší stres, únavu, pretrénovanie či ďalší prejav možného nedostatku magnézia, máte teraz možnosť to zmeniť. Horčík je mimoriadne dôležitý prvok, jeho dôležitosť ale býva v rámci konvenčnej medicíny často podhodnotená. Pritom môže mať veľmi pozitívny vplyv na celkové duševné a fyzické zdravie, množstvo energie a s tým spojenú fyzickú a psychickú výkonnosť jedinca.

www.nutri.sk – distribútor transdermálneho magnézia na Slovensku

Text a foto: nutri.sk