Hviezdna autoumýváreň Black Star

113
Black Star

Nová autoumyváreň v Moskve poskytuje dokonalý servis a zároveň vytvára umelecké dielo.

Projekt mal náročnú, ale veľmi zaujímavú úlohu – vytvoriť jedinečný priestor na umývanie áut, ktorý by sa podobal úchvatnému umeniu, ale zároveň bolo nevyhnutné šetriť funkčnosť priestoru a poskytnúť správne pracovné nastavenie pre celé zariadenie. Najťažším problémom na tomto projekte bola lokalita zariadenia – je to podzemná časť budovy v centre mesta, to znamená, že čelí problémom ako nízke stropy, množstvo podzemných komunikácií a neprítomnosť prirodzeného svetla. Zámerom bolo vizuálne rozšíriť priestor a zmeniť jeho rozloženie. Black Star

Špeciálny vzor

Interiér bol koncipovaný tak, aby jednoduché zakrivenie priestoru kopírovalo celú miestnosť.

Na uskutočnenie tohto nápadu sa použila kombinácia tmavej grafitovej farby, jasnej kaligrafickej kompozície a svetelných inštalácií. S ohľadom na funkčnosť zariadenia CARWASH – autoumýváreň, inšpirovaná Miamským WINWOODom, GRETAPROJECT vytvoril špeciálny vzor kaligrafie, ktorý sa skladá z pravidelne sa opakujúceho názvu BLACK STAR. Grafický a zároveň geometrický vzor vytvára nezabudnuteľné prostredie a vizuálne rozširuje uzavretý priestor.

Black Star

Black StarČierne slnko

Symbolom BLACK STAR je čierne slnko, ktoré bolo použité na vytvorenie svetelnej inštalácie vo forme krúžku v umývacích boxoch. Pokiaľ ide o vstupnú zónu, osvetlenie v tvare X bolo inštalované tak, aby tvorilo kontrast symbolov. Aby sa interiér stal ešte energickejším, rovné lampy boli umiestnené v 45-stupňovom uhle po oboch stranách vchodu a východu. Vytvárajú tak vizuálny pohyb a vedú návštevníka do hlavnej časti objektu. Svetelný nápis sa nachádza v blízkosti vchodu do autoumývarne, a je charakteristickým znakom projektu, ktorý láka návštevníkov.

Interiér kaviarne bol vymyslený tak, že ide len o predĺženie jednoduchého zakrivenia priestoru podľa sofistikovaného vzoru. Pravidelné obdĺžnikové tvary sú teda vnímané ako komplexná geometria, ktorá vytvára vizuálny efekt a priťahuje pozornosť návštevníkov. Black Star

V tomto projekte chceli dizajnéri ukázať, ako sa obvyklé tvary priestoru menia použitím plošnej geometrie a ako farba ovplyvňuje vnímanie priestoru.

Celková plocha: 1200 m2 

Architektúra a dizajn: GRETAPROJECT

Architekti: Margarita Denisova, Maxim Kashin Black Star

Text: AG, foto: Mikhail Loskutov