Staromestské kultúrne leto 2019

207
Leto
Výborná hudba bude znieť celé leto aj z altánku na Hviezdoslavovom námestí

Uličky, nádvoria a paláce bratislavského Starého Mesta spestrí v letných mesiacoch poriadna porcia kultúry. Z ponuky divadelných predstavení, kabaretu, hudobných večerov, dobrej literatúry, podujatí pre deti či výstav si iste vyberie každý.

Užite si skvelé kultúrne bonbóniky

Zichyho palác ožije divadlom

Dobrej povesti nezostane nič dlžný humorista Milan Markovič s Pánmi Bratmi. Ponúknu predstavenie MM Kabaret a jeho prvá dáma, operu v kabarete a kabaret v opere s prominentným hosťom – opernou speváčkou Lindou Ballovou. Čiernu komédiu Muži sa minuli o manželstve a turbulentných vzťahoch ponúkne Divadlo GUnaGU. V hre je všeličo naopak – Viktor Horján, Martin Meľo a Martin Hronský hrajú tri ženy a všetkých mužov v príbehu stvárňuje Táňa Radeva. Dobřichovický divadelný súbor predstavuje konverzačnú frašku Řeči (Rumors), v ktorej z darovaných brúsených váz zostanú len črepy a nikto až do konca nevie, čo sa vlastne naozaj stalo. Komédia divadla La Komika s názvom Sprostitútky s príchuťou trpkosti určite nenechá nikoho chladným – aj vďaka herečkám Zuzane Vačkovej, Elene Podzámskej a Renáte Ryníkovej.

LetoHudba a tanec na nádvorí

Skvelá bude aj hudba rôznych žánrov na nádvorí Zichyho paláca – predstavia sa vynikajúce zoskupenia aj sólisti, napríklad harfistka Emília Nádlerová, Adriena Bartošová and Band s jazz a world music, Marcela Laiferová s nezabudnuteľnými šansónmi, gitaristi Pacora trio & Sergio Aloiso Rizzo či NBS Trio & Lazaro Jesus Hodelin, spevák z Kuby. V utorkové večery sa nádvorie premení na tančiareň – na počúvanie a do tanca zahrajú Memory, Fortuna a Starý orchestrión. Výborná hudba bude znieť celé leto aj z altánku na Hviezdoslavovom námestí a pri soche nášho najväčšieho básnika si na svoje prídu milovníci dychovky – organizátori pripravili celkovo osem dychových koncertov.

Leto
Výborná hudba bude znieť celé leto aj z altánku na Hviezdoslavovom námestí

Kreslenie v starých uličkách

Štvrtý ročník kreslenia v uličkách historického centra Bratislavy odborne povedie akademický maliar Dušan Sekela. Túto netradičnú aktivitu ešte stihnete 22. a 27. júla. Každý účastník dostane ceruzky, papiere, gumu, skladaciu stoličku a plenérový ľahký stojan. Všetko zabezpečí organizátor – Staromestský ateliér.

Leto
Kreslenie v starých uličkách

Tóny v paláci a na Dunaji

Pistoriho palác ponúka dve hudobné lahôdky – 10. augusta spevácky workshop s americkou hviezdou z Broadway Moyou Angelou a 11. augusta záverečný koncert. Moya je tiež ambasádorkou národného divadelného projektu Broadway in the H.O.O.D, ktorý pomáha mladým plniť si ich sny a poskytnúť im podporu, aby sa nestali obeťami zneužívania a chudoby. V septembri privíta milovníkov džezu Staromestská jazzová loď s koncertom Petra Lipu a Traditional Clubu počas plavby z centra Bratislavy na Devín a späť.

Detská radosť v Medickej záhrade

Ak ste nestihli niektoré z predstavení pre deti v Medickej záhrade v júli, určite príďte v auguste, napríklad na hru Tůdle a Nůdle brnianskeho Divadla facka o dvoch klaunoch, ktorí utekajú z cirkusu a zakladajú si spoločne s deťmi svoj vlastný. Hra je interaktívna a založená na cirkusových zručnostiach a improvizácii. Detektívnu zápletku, ktorú deti iste pomôžu rozmotať, ponúka EduDrama v hre Cyril, kde si? Koncertík nabitý dobrou náladou, tancom a pesničkami zažije každý, kto príde na predstavenie Sestričky Notičky v podaní Divadla Makile. Pomoc detí pri spievaní, tancovaní i „muzicírovaní“ je vítaná a potrebná. Ďalšie príbehy vyrozprávajú deťom herci z Divadla Žihadlo (Zajko Lajko), Divadla Zábavka (Buwko, Sniwko a koniec sveta) a Divadla Jaja (Divoška a Ramptantinton).

Predstavenia sú vždy v dopoludňajších hodinách a vstup na všetky je voľný.

Leto
Detská radosť v Medickej záhrade

Staromestské kultúrne leto ponúka aj množstvo výstav, predstaví talentovaných výtvarníkov, fotografov, nesklame ani milovníkov dobrej literatúry či hudobno-poetických pásiem alebo besied so zaujímavými ľuďmi. Nezabudlo sa však ani na dobrú kondíciu – pilates, jogu, taiči, cvičenia na chrbticu či iné aktivity si možno vyskúšať a urobiť niečo dobré pre svoje telo v rámci cvičenia pod stromami v Medickej záhrade. Organizátori ponúkajú aj vzdelávacie aktivity pripravené Mestskou knižnicou.

 

Podrobnosti o jednotlivých podujatiach nájdete na: https://www.staremesto.sk/content/staromestske-kulturne-leto

Text: Bea Vrzgulová, foto: Staré mesto