Za zábavou k susedom

145
Rakúsko
O adrenalínovú zábavu vo Familyparku sa postará aj Leonardov lietajúci stroj.

Máte len pár dní dovolenky, prípadne víkend a chcete ho príjemne stráviť s rodinou? Vyberte sa na výlet k Neziderskému jazeru v Rakúsku!

Iba niekoľko kilometrov od Neziderského jazera a mesta Rust, v burgenlandskej obci St. Margarethen, sa nachádza Familypark, miesto pre zábavu a dobrodružstvo pre malých i veľkých. Na ploche 14 hektárov zažijete skutočne nezabudnuteľný deň.

Rakúsko
Osviežujúci vodný svet

V zázračnom svete

Až 29 atrakcií a veľa zážitkových a herných zón ponúka veľkú porciu zábavy všetkým vekovým kategóriám. Samozrejme, nechýba ani hudobné divadlo a ZOO so zvieratkami, ktoré môžete aj pohladkať. V najstaršom rakúskom zábavnom parku, ktorý vlani oslávil 50. výročie, však nenájdete iba atrakcie – celý areál je idylickou krajinkou s pestrofarebnými záhonmi, potôčikmi a fantasticky tvarovanými stromami, ktoré obohatia vašu návštevu o pôsobivé zážitky. Ponoríte sa do čarovného sveta dobrodružstiev, ktorý je prepracovaný až do najmenších detailov.

Zažite dávku adrenalínu a vyberte si napríklad Potkaní mlyn! Dosýta sa popreháňate spolu s potkanmi bláznivou jazdou ostrými zákrutami či razantnými spádmi. Pre milovníkov vláčikov čaká zas Lesný expres na nostalgickej parnej železnici. A v čase horúčav vás dokonale osviežia mnohé vodné atrakcie, ako sú Krokodília dráha, Lietajúce ryby alebo Vodná bitka.

Rakúsko
Lesný expres

V meste bocianov…

Ubytovať sa môžete v klenote Burgenlandu, v starobylom Ruste, ktorý získal titul slobodné uhorské kráľovské mesto v roku 1681. Šarm a čaro zašlých časov Rust vyžaruje podnes. Navyše je známy aj ďalšou atrakciou – na jar sa na strechy mesta zlietajú majestátne bociany biele, ktoré sú jeho neodmysliteľným symbolom. O 15 hniezdiacich párov, ktoré sa sem každoročne vracajú, lebo sa tu cítia ako doma, sa obyvatelia príkladne starajú. Spolok na ochranu bocianov dbá, aby vtáky nikto nerušil a miesta ich kŕmenia boli chránené. Pomáhajú dokonca bocianom aj so stavbou hniezd.

Inak v okolí Neziderského jazera sedí na vajíčkach vyše 340 druhov vtákov. Ak si pribalíte ďalekohľad, môžete sa nerušene vžiť do ich sveta. Nie nadarmo patrí táto lokalita medzi najlepšie miesta pre milovníkov birdwatchingu – pozorovania vtákov.

Rakúsko
Majitelia vinárstva: Gernot a Victoria Schreinerovci

…i dobrého vína

Rust bol oddávna známy aj ako vinársky raj. Vďaka kvalitnému vínu si získal aj privilégiá slobodného kráľovského mesta. Víno tu ťaží z mierneho podnebia, vápencovej pôdy a dostatku slnečného svitu. No nielen z toho. Pri Neziderskom jazere sa vzhľadom na nočnú vlhkosť tvorí aj ušľachtilá pleseň Botrytis, dôležitá pri výrobe kvalitných dezertných vín. Presvedčili sme sa o tom na návšteve rodinného vinárstva Schreiner v historickej štvrti, kde sa vinársky fortieľ dedí z generácie na generáciu. Na 8-hektárovej vinici tu pestujú vinič bez chemických postrekov, hrozno selektujú a zberajú ručne. Ich biovína sú certifikované. Z bohatej ponuky si určite vyberiete – či už ste milovníkom frankovky modrej (typickej pre túto oblasť) alebo chardonnay, prípadne sladšieho moku z neskorého zberu…

Rakúsko
Biovína z vinárstva Schreiner sú certifikované od roku 2012.

Text: Marianna Sadloňová, foto: FamilyPark ©M. Matula, Bioweingut Schreiner