Dobrodružstvá plánujte cez mobil

99
App

Znie to takmer ako z rozprávky: Zbaliť si ruksak a ako dobrodruh sa len tak vydať do neznáma… Tí, ktorí stoja pevne nohami na zemi, však vedia, že dovolenku si treba naplánovať.

Nielen vhodný termín, ale aj výber destinácie, spôsob ako sa tam dostanete a v neposlednom rade to, čo tam budete celé dni robiť. Hľadáte rezort, kde celý deň preležíte na pláži alebo ste skôr tí neposední, čo na plážovom ležadle nevydržia a musia byť neustále v pohybe? Potom rozhodne nezanedbajte fázu plánovania, aby ste po príchode na vytúžené miesto neboli sklamaní. Prostredníctvom internetu aj mobilných aplikácií si môžete svoju dovolenku naplánovať do posledného detailu. Preskúmate lokality, ktoré by ste chceli navštíviť, vyberiete si vhodný spôsob dopravy, overíte, či tam budete mať čo jesť a naplánujete si aj fakultatívne výlety s presným itinerárom na jednotlivé dni.

Vždy je lepšie mať plán, ako ho nemať. Na mieste ho už dokážete prispôsobiť aktuálnej situácii. Napríklad zmenám počasia, alebo ako to už mnohí poznáte, zmenám otváracích hodín jednotlivých prevádzok či odchodov autobusových liniek. Naplánovaná dovolenka vám ušetrí nielen čas, ale aj peniaze. Vybrali sme niekoľko aplikácií, ktoré vám uľahčia prípravu dovoleniek či víkendových výletov.

Google Trips

Google trip
Google Trips

Jedným z najlepších plánovačov výletov je Google Trips. Ide o rozsiahlu, no zároveň jednoducho spracovanú aplikáciu, ktorá vytvorí presný plán vašej cesty za zážitkami. Na úvodnej obrazovke si vyberiete destináciu, ktorú chcete navštíviť, zadáte termín a aplikácia vytvorí trip, teda výlet. V rámci tripu už nájdete presné informácie o rezervácii vašich cestovných lístkov, leteniek či ubytovania. Aplikácia totiž pristupuje k vášmu Gmailu a dokáže tieto rezervácie identifikovať a priradiť. Nájdete tu aj dôležité informácie, ktoré je dobré vedieť pri návšteve cieľovej destinácie a aj tipy, kde sa dobre najesť. Výhodou je, že si celý trip aj s mapou môžete stiahnuť a pristupovať potom k nemu aj off-line, čo vám ušetrí dáta.
Android, iOS

Sygic Travel

Sygic travel
Sygic Travel

Užitočný plánovač výletov od slovenskej firmy Sygic bude vaším spoľahlivým spoločníkom na cestách. V aplikácii zadáte destináciu, termín a následne si vytvorený výlet môžete stiahnuť do off-line režimu. Obsahovať bude nielen mapu lokality, ale aj mapu verejnej dopravy, tipy na jednotlivé miesta, ktoré navštíviť a váš denný itinerár, ktorý si vopred vytvoríte. Výhodou aplikácie je, že dokáže plánovať naozaj realisticky a odhadne napríklad počet pamiatok, ktoré si stihnete prezrieť počas jedného dňa tak, aby ste optimalizovali aj náklady na dopravu. Samozrejme, plán si môžete upraviť podľa seba a ak si myslíte, že toho stihnete viac, aplikácia nebude protestovať. Zaujať vás môže aj tzv. video tour. Ide o virtuálnu prehliadku mesta, ktorá je natočená ako 360° video so sprievodným slovom v angličtine.
Android, iOS

Visitacity
Visitacity

Visitacity

Ak sa chystáte na spoznávanie konkrétneho mesta, môžete si nainštalovať Visitacity. Ide o aplikáciu, ktorá sa zaraďuje do tzv. cestovateľských príručiek a zahŕňa informácie pre turistov, ktoré využijú pri návšteve jednotlivých miest. Po zvolení mesta si vyberiete počet dní a aplikácia vám navrhne presný itinerár aktivít, ktoré počas týchto dní stihnete. Prihliada sa aj na to, či ste typ, ktorý radšej navštevuje galérie a múzeá, alebo skôr monumenty, architektúru a podobne. Je jasné, že stihnúť sa nedá všetko a v niektorých múzeách a galériách môžete stráviť hodiny.
Android, iOS

Vacation Planner

Vacation planner
Vacation Planner

Ďalšia z aplikácií na plánovanie výletov sa obsahovo podobá jej konkurentom, no predsa len sa odlišuje výrazným dizajnom. Po spustení sa vás spýta, kam sa chystáte a kedy. Následne si v nej dokážete vyhľadať letenku a rezervovať ubytovanie. Na tieto aktivity však využíva služby tretích strán. Po naplánovaní vašej cesty si následne môžete pozerať tipy, ktoré aplikácia ponúka. V špeciálnej zložke nájdete aktivity – napríklad nočný život, kiná, koncerty, bary, kaviarne, v zložke turistika zase galérie, múzeá, verejné umenie, historické časti a podobne. Jednotlivé tipy môžete označovať srdiečkom a aplikácia ich priradí automaticky do záložky Your Trip, kde ich nájdete všetky spolu. Nevýhodou je, že na používanie aplikácie potrebujete internetové pripojenie a tiež si musíte zvyknúť na netradičné ovládanie.
Android

Trip planner
Trip Planner

Trip Planner

Používateľom, ktorí nedôverujú veľkým hráčom, ako je napríklad Google a neradi odovzdávajú svoje osobné údaje, bude vyhovovať aplikácia Trip Planner. Tá združí všetky informácie o vašom výlete či dovolenke, ale len na základe toho, čo do nej zadáte. Všetky informácie totiž musíte zaznamenať ručne. Či ide o letenky, ubytovanie, aktivity, to-do list, výdavky a podobne. Informácie si potom môžete zálohovať v Google Drive a odtiaľ si ich aj obnoviť. Na dnešnú dobu trošku old-school riešenie, ale proti gustu žiaden dišputát. Aplikácia má určite svojich fanúšikov.
Android

Airbnb

Airbnb
Airbnb

Pochodiť a spoznávať mestá ako turista je super. No na každého turistu raz príde únava a ocení dobrú posteľ, kúpeľňu a prípadne raňajky. Cez Airbnb si môžete vyhľadať ubytovanie, ktoré ponúkajú miestni obyvatelia. Môže ísť o izby v ich domoch či bytoch, ale aj celý apartmán, ktorý budete mať len pre seba. Je na vás, čo preferujete. Výhodou bývania v izbe môže byť napríklad to, že oveľa lepšie spoznáte lokálne podmienky vďaka rozhovorom s vaším domácim. V aplikácii si ubytovanie vyberáte nielen podľa ceny, ale aj typu, počtu dospelých, detí a domácich zvierat – aby bolo všetko podľa vašich očakávaní. Oplatí sa, samozrejme, čítať hodnotenia, kde sa dozviete skúsenosti ľudí, ktorí tam boli ubytovaní pred vami.
Android, iOS

Booking.com

Booking
Booking.com

Prostredníctvom Booking.com si môžete veľmi jednoducho vyhľadať vhodné ubytovanie a priamo cez aplikáciu si ho aj rezervovať a zaplatiť. Aplikácia v sebe agreguje niekoľko tisíc ubytovacích zariadení a hotelov, ktoré vás rady u seba privítajú. Zadáte iba dátum ubytovania, koniec ubytovania, počet izieb, dospelých osôb a detí. Filtrovať ubytovanie však dokážete oveľa podrobnejšie – podľa mestských častí, možností stravovania a podobne. Tiež je vhodné sledovať hodnotenia ostatných používateľov. Súčasťou aplikácie sú aj cestovateľské príručky pre jednotlivé destinácie. Tu sa napríklad dozviete priemerný počet turistov a priemernú cenu ubytovania v prehľadnom grafe. Vďaka tomu zistíte, kedy získate ubytovanie v najlepšom pomere cena/výkon a zároveň sa nebudete predierať mestom plným turistov.
Android, iOS
Skúste aj aplikácie Tripit a Trivago.

Tripadvisor
TripAdvisor

TripAdvisor

Na dovolenke či dobrodružnom výlete sú drahocenné tipy a triky, ktoré vám buď ušetria peniaze, alebo poskytnú super zážitky podľa vašich preferencií. No kde takéto tipy hľadať? Jasné, môžete googliť. Ak však chcete všetko pekne pokope, nainštalujte si TripAdvisor. V aplikácii potom len zadáte destináciu, do ktorej máte namierené a tá sa postará takmer o všetko ostatné. Bude sa snažiť nájsť najlacnejšiu letenku, ubytovanie, lacnejšie lístky na rôzne atrakcie. Oceníte aj cestovateľské príručky, ktoré sú vyskúšané a tipy, čo všetko by ste mohli vidieť a zažiť.

Android, iOS

PackKing

PackKing
PackKing

Zbaliť sa na výlet nie je jednoduché. Neraz váhate, čo si nabaliť do kufra či ruksaku a či vám tých desať tričiek, štyri mikiny, pätoro nohavíc a dva páry topánok budú stačiť. Táto aplikácia by to mala zvládnuť za vás. Zvolíte si destináciu, do ktorej máte namierené, termín, kedy budete cestovať, spôsob dopravy, aké by malo byť v tom čase počasie a typ vecí, ktoré si chcete so sebou vziať – napríklad či sa chystáte aj na pláž a do hôr. Rovnako či budete mať počas výletu možnosť prať. Aplikácia potom vyráta počet nevyhnutných vecí, ktoré si so sebou musíte zbaliť a zároveň zahrnie do zoznamu ostatné veci prispôsobené vašim aktivitám. Z tých si už sami vyberiete, čo budete skutočne potrebovať. Vďaka tejto appke však rozhodne na nič nezabudnete.
Android

Invia

Invia
Invia

Ak hľadáte aplikáciu, ktorá by vám ponúkla na jednom mieste rezortné dovolenky či jednoducho dovolenky, ktoré chcete riešiť cez cestovnú kanceláriu, potom si nainštalujte aplikáciu Invia.cz. V nastaveniach aplikácie si zvoľte slovenčinu. Následne si v hlavnom menu aplikácie môžete vybrať položku hľadať dovolenku. Vyberať si môžete z last minute zájazdov, pričom filtrovať dokážete podľa rôznych kritérií. Aplikácia agreguje ponuky z webu Invia, a tak obsahuje v podstate totožné informácie aj s používateľskými hodnoteniami. Ak si nakoniec zájazd objednáte, potom využijete aj ostatné vlastnosti aplikácie v menu Moja dovolenka, kde budete mať presné informácie o vašom zakúpenom zájazde.
Android, iOS
Ak si chcete nájsť lacný výlet či dovolenku, skúste aj zľavové aplikácie Zlavadna či Zlavomat.
Appka Verne.sk vám tiež nájde dovolenku podľa vašich preferencií.

Kiwi.com

Kiwi
Kiwi.com

Cestovať lietadlom nie je žiadne umenie. No cestovať lietadlom za čo najvýhodnejšie ceny už umením je. Kiwi.com je aplikácia, ktorá v sebe agreguje ponuky veľkého množstva leteckých spoločností a dokáže vďaka tomu vyhľadať najlacnejšiu letenku za optimálnych podmienok. Stačí iba zadať mesto, deň, kedy by ste chceli odlietať a či si želáte aj spiatočný let. Aplikácia sa postará o všetko ostatné. Výhodou je, že cez Kiwi.com môžete letenku rezervovať a zaplatiť a ak sa bude čokoľvek diať, či už bude lietadlo meškať, alebo sa let zruší, môžete využiť ich zákaznícku podporu, vďaka ktorej neprídete o svoje peniaze. Aplikácia ponúka aj možnosť vyhľadať si ubytovanie či možnosť prenajať si auto. Dobrým tipom je možnosť upozornenia na cenu. Ak chcete naozaj ušetriť, potom za vás Kiwi bude sledovať cenu leteniek do danej destinácie a keď bude naozaj výhodná, včas vás upozorní, aby ste si vytvorili rezerváciu.
Android, iOS

Holiday counter
Holiday Counter

Holiday Counter

Nie je nič krajšie, ako sa tešiť na vysnívanú dovolenku či výlet. Neraz ste asi rátali každý deň do odchodu – už iba mesiac, už iba dva týždne, už iba 3 dni a hurá, letím do Londýna. Odteraz toto počítanie urobí aplikácia za vás a presne vám povie, kedy sa váš výlet začne. Odpočítavania môžete zvoliť pre viaceré výlety a dovolenky, no tiež iné aktivity, pri ktorých sa vám to bude hodiť. Veď prečo si každý deň nepripomenúť, že už čoskoro je tu vysnívaná dovolenka?

Android

Text: Tomáš Buranský, foto: archív značiek