Neriskujte – cestujte s radosťou a bezpečne

89
Cestovanie

Leto v plnom prúde, dovolenky naplánované aj neplánované, dobrodružstvo na dosah, šťastný návrat domov – to je prianie asi každého cestovateľa.

Mnoho vecí možno urobiť spontánne, bez predchádzajúcich zdĺhavých úvah. Aj cestovanie, ktoré sa takým stáva čoraz viac. Ale jedno by malo byť každému z nás jasné – v zahraničí platia iné pravidlá, hovorí sa iným jazykom a nehoda nie je náhoda. Preto by každú našu cestu malo sprevádzať cestovné poistenie. Pre istotu. Pre pocit bezpečia. Priateľ na telefóne – aj keď v podobe poisťovne – je určite výhodou a v prípade poistnej udalosti veľkou úľavou.

Netreba riskovať a cestovné poistenie si treba v každom prípade uzatvoriť ešte predtým, ako vycestujeme. Vznik nepredvídateľných udalostí, ktoré so sebou cestovanie často prináša, človek nedokáže vždy ovplyvniť, avšak dokáže zmierniť ich finančné dopady alebo ich aspoň minimalizuje.Cestovanie

Mali by sme si zvážiť, aký druh poistenia si vyberieme. Krátkodobé alebo celoročné. Všetko záleží na tom, ako často a kam zvykneme cestovať. Ak iba raz do roka, napríklad na letnú dovolenku, stačí aj krátkodobé cestovné poistenie, ktoré pre štvorčlennú rodinu (podľa toho, čo chceme mať kryté a kam cestujeme) môže stáť na 14 dní zhruba 55 eur. Ak však chodievame do zahraničia aj častejšie, potom je rozumnejšie mať celoročné poistenie, pretože sa nemusíme zamýšľať nad touto otázkou pri každom výjazde a, navyše, je to určite ekonomickejšie. Bežnú rodinu vyjde na 120 eur, čo je vlastne 12-krát lacnejšie.

Cestovné poistenie netreba podceňovať.

Čo si možno zvoliť?

Základom každého cestovného poistenia je poistenie liečebných nákladov. Okrem toho si možno pripoistiť úraz, batožinu, storno, zodpovednosť za škodu a podobne. Všetko závisí od toho, ako zvykneme tráviť dovolenku – či len pokojne s pobytom v hoteli alebo máme radi adrenalín. Dôležitý moment, ktorý mnohokrát podceňujeme, je, že od cestovného poistenia nemožno očakávať, že nám poisťovňa preplatí náklady na ošetrenie nepriaznivého zdravotného stavu, ktorý sa nás týkal a bol známy nám i lekárovi ešte pred vycestovaním. Tento druh poistenia slúži iba na neočakávané udalosti, ktoré sa nedajú predpokladať. Ošetrenie zubov sa niekedy tiež prihodí na dovolenke bez toho, aby sme s ním počítali. Môžeme byť bez obáv, ak pravidelne absolvujeme preventívnu prehliadku u svojho zubára. Vtedy nám poisťovňa takéto ošetrenie uhradí. Ak nie, tak treba mať so sebou aj financie navyše. Tie však možno vyúčtovať iba samým sebe.

Dôležité je dobre si prečítať poistné podmienky k cestovnému poisteniu, obzvlášť časť, ktorá sa týka výluk. Tam býva presne špecifikované, čo sa od poisťovne určite nedá očakávať.Cestovanie

Ak sme adrenalínovými dovolenkármi, treba skontrolovať, aké športy sú poistené a aké nie, prípadne ktoré z nich si treba poistiť za príplatok. Plávanie, šnorchlovanie, jachting, jazda na vodnom skútri sú bežnými letnými športmi. Rovnako rafting a potápanie – samozrejme, ak sa koná pod dohľadom inštruktora alebo ak má poistený vlastnú licenciu, ktorá ho k tomu oprávňuje. Určite si treba overiť, ak sa takéto športy chystáme robiť na dovolenke, či si ich riziká treba priplatiť.

Vo výlukách sa väčšinou nachádzajú bojové a motoristické športy, závesné krídla, paragliding a extrémne športy.

Zodpovednosť s nami chodí všade

Pomôže nám v neočakávaných situáciách, nepodporí nás však v zbytočnom riskovaní ani v nepozornosti k sebe či svojmu majetku.

Nezáleží, kde sa nachádzame, zodpovednosť za škodu na zdraví a veciach voči tretím osobám máme všade. Každý rok sa stávajú prípady, keď turisti na bicykli niekoho zrazia alebo upchajú v hoteli toaletu plienkami a vytopia hneď niekoľko izieb. Platiť takto zranenej osobe škodu na zdraví veru nebýva lacné a tiež dohadovať sa o tom, koľko bude stáť oprava vytopených miestností… a následne ju hradiť – to je lepšie nepredstavovať si, ale vopred sa zabezpečiť poistením.

Vo vážnych prípadoch totiž hrozí, že nás to bude stáť tisíce eur. Ak to máme poistené, bude to jednoduchšie. Preto sa radšej uistime, či máme poistenú aj zodpovednosť za škodu. Niekedy býva takéto pripoistenie riešené už v poistke nehnuteľnosti, v ktorej bývame na domácej adrese s platnosťou pre celú Európu. Ak sme si vedomí, že to máme riešené cez bytovú či domovú poistku, stačí to aj takto.

Pozor na cestovné poistenie, ktoré určité banky ponúkajú k platobnej karte. Aj tu si treba pozrieť poistné podmienky a skontrolovať, aké riziká máme pripoistené, prípadne ktoré riziká podliehajú obmedzenému plneniu. Môže sa stať, že poistenie k platobnej karte kryje rodinných príslušníkov, ale iba ak cestujú s majiteľom karty. To všetko si treba overiť ešte pred cestou.Cestovanie

Cestovné poistenie netreba podceňovať. Je to pomerne lacná, ale z pohľadu dôležitosti významná poistná zmluva. Pomôže nám v neočakávaných situáciách, nepodporí nás však v zbytočnom riskovaní ani v nepozornosti k sebe či svojmu majetku.

Text: Mirka Grochalová, foto: Pexels