Ford Tourneo Custom: Účelný maximalista

84
Ford Tourneo Custom

Vlajková úžitková loď značky Ford je zrelá ako víno. Opticky sa priblížila k osobným verziám, seknú jej aj bohatá výbava Titanium a početní asistenti.

Inovačné zásahy obdarili Ford Tourneo Custom vyššou dávkou elegancie, čo najnázornejšie dokumentujú priložené snímky. V osemmiestnom usporiadaní (2+3+3) predstavuje ideálneho spoločníka na cestovanie viacčlennej rodiny, no svoju úlohu môže napĺňať aj v prepravnom biznise (presun osôb na letiská, športové podujatia, výlety atď.). Karoséria je typu L2H1, teda dĺžka vozidla je 5339 mm a rázvor dosahuje 3300 mm.

Ford Tourneo Custom

Účelný a priestranný

Palubná doska kombinuje prvky mixu úžitkového a osobného automobilu, z toho prvého si zobrala maximum praktickosti a z druhého zas vysokú dávku prehľadnosti aj ľahkej ovládateľnosti. Centrom informácií je 8-palcový farebný dotykový displej, pod ním sú ľahko dostupné panely s ovládačmi audiosystému a klimatizácie. Prehľadnosťou sa prezentuje aj prístrojový štít, jednotlivé funkcie sa dajú riadiť prostredníctvom multifunkčného volantu.

Vysokú mieru užitočnosti reprezentujú početné odkladacie priehradky, vodič sa na svojej pozícii cíti pohodlne, vyššia pozícia za volantom a dostatočne veľké presklené plochy mu prinášajú dobrý výhľad.Ford Tourneo Custom

V rámci komfortu a priestoru nie je zanedbávaná ani zvyšná časť posádky. Na každom samostatnom sedadle sa núka dostatok komfortu. Špičkové vozidlo z pohľadu úžitkovosti disponuje aj pozoruhodnou variabilitou vnútorného priestoru. Druhý rad sedadiel sa dá usporiadať do konferenčného postavenia (proti smeru jazdy), sedadlá druhého a tretieho radu možno samostatne vybrať, všetky operadlá sú polohovateľné. Pri nakladaní batožiny príde vhod nízko položená nakladacia hrana.

Ford Tourneo Custom

Vystrojenie s automatom

Pohon prednej nápravy má na starosti agregát 2.0 TDCi so systémom redukcie emisií prostredníctvom AdBlue. Pohonná jednotka s hrubším zvukovým prejavom vyvinie maximálny výkon 125 kW (170 k)/3500 ot./min a krútiaci moment 405 Nm/1750 – 2500 ot./min. V spolupráci so solídne pracujúcou 6-stupňovou automatickou prevodovkou dosiahne rýchlosť 170 km/h, výrobca podľa WLTP deklaruje kombinovanú spotrebu 8,0 – 9,4 l/100 km, v praxi sa dá pohybovať na hranici 8,5 l nafty/100 km.

V dobrom svetle sa predviedol podvozok, v kombinácii s tuhou zadnou nápravou pripomína na kvalitných cestách jazdné vlastnosti a stabilitu jazdy porovnateľné so štandardom osobných automobilov. Na druhej strane sa jeho tvrdšie naladenie podpisuje pod o dačo menšiu schopnosť filtrovať nerovnosti.Ford Tourneo Custom

Ak ku všetkým pozitívam prirátame priaznivý pomer cena/úžitkové vlastnosti (Ford Tourneo Custom 2.0 TDCi 170 k 6AT Titanium od 42 324 eur), potom je výber tohto vozidla viac ako lákavou záležitosťou.

Text: Peter Stano, foto: Ford