Rozhojdané leto: Hojdačky nie sú iba pre deti

120
Hojdačka
Hojdanie je skvelým relaxom, ktorý sme milovali už ako deti a v dospelosti sa k nemu radi vraciame.

Leňošiť v lete v hojdacej sieti, hojdacom kresle alebo v hojdačke môže byť skvelým relaxom nielen pre deti, ale aj pre dospelých.

Hojdať sa, a pritom pozorovať mraky nad hlavou, cítiť vôňu kvetov a užívať si ľahký vánok vie byť formou relaxu, vďaka ktorej si vyčistíte hlavu a odpočiniete si. Vybrať si môžete zo širokej ponuky hojdačiek, vďaka ktorým si v záhrade vytvoríte útulný kút.

Hojdačka
Hojdačka pripomínajúca típí môže byť záhradným domčekom pre najmenších.
Hojdačka
Moderné závesné hojdačky sú dizajnovým prvkom.

Do záhrady alebo na terasu

Dôležité, samozrejme, je, akú veľkú záhradu máte a či je v nej vhodné miesto na hojdačku. V ponuke sú však závesné kreslá (hamaky), ktoré sú úsporné, čo sa týka priestoru, takže ak po hojdavom lete skutočne túžite, určite nejaký vhodný kút nájdete. Hojdačka sa dá umiestniť aj na terasu alebo na balkón, ide teda len o výber tej správnej. Pred nákupom si tiež ujasnite, kto sa na hojdačku teší – existujú varianty pre celú rodinu, pre dvojicu alebo pre jedného človeka. Dôležitým parametrom je aj materiál, z ktorého má byť hojdačka vyrobená. Najčastejšie sa zákazníci rozhodujú medzi dreveným, ratanovým alebo kovovým variantom, ktorý sa hodí skôr k moderným domom.

Moderná závesná hojdačka

Závesné hojdačky z látky s drevenou konštrukciou alebo napríklad z ratanu sú čoraz obľúbenejšie či už v exteriéri, alebo aj v interiéri. Hojdačky sú často doplnené vankúšikmi, vďaka ktorým si vytvoríte útulný relaxačný brloh. Závesná hojdačka môže byť úkrytom pre celú rodinu alebo kreatívnym miestom pre jedného človeka. V ponuke sú napríklad guľaté závesné hojdačky organických tvarov, hojdačky v tvare típí alebo hojdacie siete. Hojdačky a hojdacie siete môžete zavesiť na strom, ak však v záhrade žiadny vhodný nemáte, dajú sa zaobstarať hojdacie stojany. Najčastejšie bývajú drevené alebo kovové; z hojdacích sietí dokážu vytvoriť skutočný nábytok a vďaka rôznorodému prevedeniu sa môžu stať dizajnovou súčasťou záhrady alebo izby.

Hojdačka
Hojdacie zákutie so závesnými kokónmi sa môže stať relaxačným kútikom.

Hviezda medzi hojdačkami: závesná sieť

Azda najpopulárnejším spôsobom hojdavého leňošenia je odpočinok v hojdacej sieti. Kedysi sa sieť používala ako ochrana pred rôznymi živočíchmi, ktoré sa pohybovali pod ňou, preto bolo múdrejšie spať kúsok nad zemou. Dnes slúži skôr na popoludňajší odpočinok, aj keď outdooroví nadšenci môžu vyberať zo širokej ponuky hamak na spanie na cestách. Do záhrady si môžete zaobstarať napríklad hojdaciu sieť v štýle boho chic s okami a strapcami. Pohodlnejšie sú však zrejme siete vyrobené z tkanín a textilných vláken, ktoré dostať v predajniach v mnohých farbách a vzoroch. Možností je veľa a záleží len na vkuse ich užívateľov.

Hojdačka
Pre väčšie pohodlie si môžete hojdacie siete vystlať vankúšikmi.

Pohojdajte sa aj s návštevou

Viacmiestne hojdačky sú skvelou voľbou pre všetkých, ktorí radi prijímajú návštevy a usporadúvajú pikniky. Všetci hostia budú určite nadšení, keď sa budú môcť uvelebiť na hojdačke. Viacmiestne hojdačky majú pevnú konštrukciu a dopĺňa ich strieška, ktorá funguje ako štít proti slnku. Niektoré hojdačky majú aj pohovku a dajú sa upraviť ako hojdacia posteľ.

Hojdačka
Deti hojdanie milujú a na hojdačke dokážu šantiť celé hodiny.

Pre malých neposedníkov

Deti hojdačky milujú, „lietať“ smerom k nebu pre ne môže byť zábava na celý deň. Samozrejme, že je dôležité dbať na bezpečnosť ukotvenia a konštrukcie, aby nedošlo k nechceným pádom. Tradičné sú drevené alebo kovové jednomiestne hojdačky, kúpiť sa však dajú aj hojdačky pre dvoch alebo závesné kokóny, v ktorých budú deti ako v hojdacom domčeku. Pre malých divochov sú potom vhodné závesné hojdačky s výpletom, na ktoré sa zmestia aj s kamarátmi.

Text: Linda Vojancová, foto: bonami.cz, pixabay.com