Osvieženie v podobe štýlového jazierka

143
Jazierka
Lekná a ďalšie vodné rastliny sa dobre rozrastú len v jazierkach s pokojnou hladinou.

V poslednej dobe sme svedkami horúcich a suchých letných mesiacov. Prirodzene v tomto čase hľadáme možnosti osvieženia. Poskytnúť nám ich môže malá fontánka, záhradný bazén alebo aj jazierko, ktoré nám navyše umožňuje pestovať krásne rastliny.

Trendom posledných rokov sú biobazény. Uplatnia sa v tradičných, ale najmä moderných záhradách. Ide o trend, ktorý nie je celkom nový, ale záujem oň každoročne rastie. Podoba týchto bazénov sa však vďaka moderným technológiám mení a aj z dizajnového hľadiska sú čoraz zaujímavejšie. Kúpanie v prírodnom bazéne, kde dochádza vďaka premyslenej skladbe rastlín a iných organizmov k čisteniu vody, je navyše jedinečné a úplne iné. Voda v ňom je svieža, voňavá, plná života a bez obsahu chémie, čo je podstatné. Tieto vodné prvky tak nielenže krášlia, ale sú aj užitočné a v záhradnom priestore nepôsobia cudzo. Vybudovanie biobazénov je síce viac nákladné, ale zasa môžu odpadnúť financie, ktoré by inak smerovali na nákup nevyhnutnej bazénovej chémie. Okrem toho sú v kurze aj klasické zapustené bazény, ideálne napojené na terasu pri dome.

Jazierka
Drevené móla pri jazierkach umožňujú príjemnejšie spojenie s vodným svetom.

Čaro jazierok

V poslednej dobe tiež možno pozorovať rast záujmu o okrasné jazierka, ktoré (ak sa správne zakomponujú do exteriéru a premyslene doplnia vhodnými rastlinami aj menším dreveným mólom), môžu poskytovať jedinečné možnosti na relax a príjemné posedenia.

Žblnkot a šumenie vody patrí k najpríjemnejším prirodzeným zvukom

Jazierko si môžete vybudovať svojpomocne alebo sa dá obrátiť na záhradnícku či na tvorbu jazierok špecializovanú firmu, najlepšie ktorá má s vytváraním jazierok dlhoročné skúsenosti. Jazierko síce niečo stojí, ale vynaložené financie sa vám rýchlo vrátia v podobe jedinečných zážitkov z posedenia pri vode. Už len pohľad na pokojnú alebo pohyblivú vodnú hladinu osviežuje, navodzuje pocit pohody a uvoľnenia. Príjemné môže byť aj pozorovanie života na vodnej hladine a okolo nej, to nadchýna hlavne deti. Kvalitne založené jazierko zatraktívni záhradu, podtrháva jej celkový štýl a dáva jej punc jedinečnosti.

Jazierka
Lávky sú praktickým aj vizuálne príťažlivým doplnkom vodných prvkov. Myslieť treba aj na pozadie jazierok.

Pred budovaním jazierka by ste sa mali uistiť, akú podobu mu dáte. V modernej záhrade sa viac uplatní jazierko prísne geometrického tvaru – štvorec, obdĺžnik alebo kruh, stojaca, ale aj dynamická vodná plocha pretekajúca napríklad z jednej menšej nádrže do väčšej. Výsadba v okolí takéhoto jazierka má mať skôr minimalistický charakter a viac ako kvitnúce rastliny sa tu uplatnia tie s okrasnými listami. Naopak v prírodných a vidieckych záhradách väčšmi vyniknú jazierka nepravidelných tvarov.

Umiestnenie v exteriéri

Jazierko, hoci aj menšie, sa vojde do každej záhrady. Veľkosť by mala byť primeraná rozmerom záhrady. Nie je vhodné v rámci jedného záhradného priestoru mať niekoľko rozdielnych vodných prvkov. Skôr sa odporúča investovať do jedného a ten vyšperkovať po každej stránke. Často sa napríklad zabúda na peknú výsadbu v okolí jazierka, pritom je to základ toho, že jazierko bude v záhrade excelovať.

Jazierka
Aj jazierka môžete doplniť o vkusné umelecké predmety, no mali by byť len decentným doplnkom.

Ak sa rozhodnete založiť si jazierko svojpomocne, využiť môžete hotové pevné plastové formy, pri ktorých však musíte dbať na dôkladné zamaskovanie okrajov alebo využijete pevné a voči ultrafialovému žiareniu odolné jazierkové fólie a podkladovú geotextíliu. Návody na zhotovenie jazierok z fólie alebo hotovej formy nájdete v oboch prípadoch bežne už aj na internete. Okrem toho si nezabudnite zabezpečiť súčasne aj štrk a trebárs aj ploché kamene na zamaskovanie okrajov. Ak sa usilujete o jazierko, ktoré bude imitáciou prirodzenej vodnej plochy, tieto materiály vám len pomôžu.

Tradične pôsobia chrliče a vyvierajúce kamene, moderne rôzne vodné prepady, kaskády, steny, vodomety a fontány.

Umiestnenie jazierka veľmi dobre zvážte. Vyhnite sa miestam pod stromami a v tesnej blízkosti opadavých krov. Padajúce lístie by vám neustále znečisťovalo hladinu. Vhodné bude miesto s pekným pozadím, kde sa počas dňa striedajú slnko a tieň. V takomto jazierku sa bude dobre dariť aj najkrajším vodným rastlinám – leknám. Prirodzene, najkrajšie je jazierko založené na rovine, hoci ak je k dispozícii svahovitý terén, môžete ho využiť na vytvorenie malého záhradného vodopádu. Zatiaľ to v našich záhradách nie je bežné.

Jazierka
Moderná záhrada si žiada moderný a jednoducho pôsobiaci vodný prvok.

Jazierko by malo byť dobre viditeľné, nie ukryté v odľahlej časti záhrady, a aspoň z jednej strany dobre prístupné. Všeobecné pravidlo hovorí, že jazierka geometrických tvarov je lepšie sústrediť viac k domu a jazierka nepravidelných tvarov ďalej od domu. A tiež platí, že bližšie k domu je prijateľnejšie sústrediť menšie jazierka a ďalej od domu väčšie. Pokiaľ ide o hĺbku, záleží od toho, či v jazierku chcete chovať ryby. Ak áno, malo by byť hlboké aspoň 80 cm. Väčšie ryby, napríklad koi kapre si žiadajú hĺbku aspoň 120 cm.

Dynamický vodný prvok

Žblnkot a šumenie vody patrí k najpríjemnejším prirodzeným zvukom a ak k tomu pridáte vhodné osvetlenie, budete unesení…. Dynamické vodné prvky, ktoré sú tvorcami takýchto zážitkov, sú v posledných rokoch čoraz obľúbenejšie a môžu mať dokonca rôzne podoby. Záhrada sa často vďaka nim stáva kúzelnejšia, čo oceníte napríklad počas letných podvečerov.

Jazierka
K celkovej harmónii prispieva, ak využijete pri jazierkach z jedného rastlinného druhu viac kusov.

Tradične pôsobia chrliče a vyvierajúce kamene, moderne rôzne vodné prepady, kaskády, steny, vodomety a fontány. Určitou nevýhodou týchto vodných prvkov je, že v nich nemožno pestovať vodné rastliny, ktoré uprednostňujú pokojnú vodnú hladinu. Vodné prvky by mali byť umiestnené na viditeľnom mieste, bližšie k domu, pričom konkrétna podoba a použitý materiál by mal byť vhodný do daného prostredia. Pri vytváraní domáceho vodného sveta nezabudnite ani na rôzne technológie a ideálne biologické prípravky, ktoré vám pomôžu udržať jazierka bez rias s vodou výbornej kvality.

Jazierka
Vodná nádrž môže vkusne doplniť aj tradičnú vidiecku kvetinovú záhradu.

Text a foto: Daniel Košťál