Ford Kuga: Príjemná rozlúčka

202
Ford Kuga

Aktuálna generácia stredne veľkého vozidla Ford Kuga sa pomaly poberá do automobilového dôchodku. Ešte pred ním sme si ju vyskúšali.

Vo výbave Anniversary Edition Plus získa zákazník výrazný bonus a do vypredania zásob aj autosalónovú zľavu. S uvedeným technologickým vybavením sa dá toto obľúbené SUV skombinovať s naftovým agregátom 2.0 TDCi Duratorq (110 kW/150 k/3500 ot./min; 370 Nm/2000 ot./min), automatickou dvojspojkovou prevodovkou PowerShift a pohonom AWD.

Ford Kuga

Život v pohybe

Pohonná jednotka dokáže 1716 kilogramom základnej pohotovostnej hmotnosti udeliť zrýchlenie z 0 na 100 km/h počas 10,9 s, čo je solídny parameter. Tandem naftového agregátu a automatickej dvojspojkovej prevodovky prináša pri zmene prevodových stupňov komfortnú jazdu. Osloví najmä vodiča, ktorý jazdí pomerne často v zápchach či v meste, ten túto dobre spolupracujúcu kombináciu určite ocení. Výrobca uvádza podľa novej normy kombinovanú spotrebu 7,6 l nafty/100 km, jazdiť na hranici 7,5 l/100 km nie je problém. Počas jazdy si posádka užíva komfort aj v rámci odhlučnenia kabíny. Podvozok má vzadu viacprvkové zavesenie, konštruktéri ho už tradične „naučili jazdiť“ výborne, ak k tomu prirátame pohon všetkých kolies, tak dostávate do rúk bezpečne jazdiaci automobil aj počas horších poveternostných podmienok. Vodič má pri riadení vozidla solídnu spätnú väzbu od vozovky, brzdový systém je dostatočne účinný.

Ford Kuga

Vnútorná klasika

V danom vystrojení (Anniversary Edition Plus) sú k dispozícii vpredu pohodlné športové sedadlá, pasažieri dostávajú dostatok priestorového komfortu. Pred vodičom je rýchlo návyková zostava ovládačov, z bohatej ponuky prvkov výbavy sa dajú pripomenúť adaptívne bi-xenónové svetlomety, bezkľúčové zamykanie a štartovanie, automatická dvojzónová klimatizácia, elektricky vyhrievané čelné sklo a volant, asistent rozjazdu do kopca, navigačný systém a 8-palcový dotykový displej, parkovací asistent so snímačmi vzadu, zadná parkovacia kamera, systém SYNC3 a Emergency Assist, veko batožinového priestoru s bezdotykovým otváraním atď. V batožinovom priestore vozidla vystrojenom lepiacou sadou sa dá využiť objem 456 l, naporúdzi je pomerne nízko položená nakladacia hrana.Ford Kuga

Ford Kuga 2.0 TDCi Duratorq A6 PowerShift AWD (výbava Anniversary Edition Plus) je vyspelým vozidlom, ktoré disponuje tichým a ekonomickým naftovým motorom, komfortnými a bezpečnými jazdnými vlastnosťami na bežných cestách, ako aj dostatočným vnútorným priestorom. Odchádzajúca generácia ponúka stále moderný dizajn a výborný pomer cena/výbava. Štandardná cenovka je vystavená na 38 470 eur, po odrátaní bonusu je lákadlom pútavých 30 970 eur.Ford Kuga

Text: Peter Stano, foto: Ford