S akčnou kamerou na dovolenku!

185
Kamery

Ak v tomto roku plánujete aspoň trochu aktívnu dovolenku, možno by stála za zváženie kúpa akčnej kamery. Tento segment sa už pekných pár rokov vyvíja, takže je logické, že je už pomerne vyspelý a o inovácie v ňom nie je núdza.

Dnes už síce takmer každý fotí mobilom – napokon, výrobcovia smartfónov sa v poslednom čase predháňajú okrem iného práve v oblasti fotografovania – lenže práve na dovolenke má špeciálna fotografická výbava stále svoje opodstatnenie. A ak nemáte v pláne svoju dovolenku tráviť len chodením po pamiatkach a sedením pri káve alebo pri pive, ale radi sa vydáte aj niekam do prírody či za dobrodružstvom, táto fotografická výbava by mala byť čo najuniverzálnejšia. A univerzálnosť dosiahneme predovšetkým výdržou a odolnosťou, čo je jedna z konkurenčných výhod týchto outdoorových riešení, a tiež celou škálou príslušenstva, ktoré vám umožní akčnú kameru využívať pri rôznych príležitostiach.

Minimalizmus & odolnosť

K hlavným funkciám výrobca radí automatické spracovanie spomalených videí v reálnom čase bez nevyhnutnosti postprodukcie či snímaní v slučke.

Práve výber príslušenstva, doplnkov a rozšírení by mal byť jedným z faktorov nákupu konkrétneho zariadenia. Ako sme už naznačili, trh akčných kamier je pomerne vyspelý, čo však prináša aj vysokú úroveň konkurencie. Okrem dostupného príslušenstva, ktoré by malo vyhovovať predovšetkým tomu, akej športovej aktivite sa venujete, je nevyhnutné sledovať tiež pomer ceny, kvality a výkonu.

Na našom trhu ponúka slušné portfólio napríklad značka LAMAX Electronics; jej modely disponujú nadčasovým dizajnom, ktorého minimalizmus je jedným z faktorov potrebnej odolnosti. Základom ponuky LAMAX sú v tomto segmente predovšetkým dva modely. Ten prvý, LAMAX X9.1, ponúka ešte lepší pomer ceny a výkonu ako predtým (na oficiálnom e-shope ho zlacnili z 4 990 na 3 690 CZK), druhý, LAMAX X10.1, sa odlišuje hlavne rozšírenými možnosťami pri spomalených záberoch (pozri nižšie).

LAMAX X10.1
LAMAX X10.1

Škála príslušenstva je bohatá; na jej základe si možno urobiť predstavu o tom, čo by malo byť „povinnou výbavou“ akčnej kamery. Predovšetkým je potrebné vyzdvihnúť dvojicu batérií, ktoré sú súčasťou základného balenia, a z ktorých každá ponúka výdrž okolo 90 minút na jedno nabitie. Ďalej tu, samozrejme, nájdeme nevyhnutné vodotesné puzdro, ktoré ocenia milovníci plávania, potápania, surfovania a ďalších vodných športov, ale aj nadšenci adrenalínových aktivít, pri ktorých strieka blato a padá dážď.

Zabudnúť nesmieme ani na rozličné držiaky a úchyty: od držiaka na selfie tyč, s ktorou ste schopní urobiť trendy autoportréty, cez držiak J-mount na uchytenie s možnosťou širšieho rozsahu naklonenia tela kamier pre zmenu uhlov záberu až po redukciu na statív. Samozrejmosťou sú tiež rôzne samolepiace držiaky (rovný a zahnutý), napríklad na prichytenie k helme. A ovládanie? Keďže priložený náramok komunikuje s kamerou bezdrôtovo, môže to byť hračka. Výbava je zhodná pre oba vyššie spomenuté modely.

LAMAX X9.1
LAMAX X9.1

Dnes je už prakticky nevyhnutnosťou možnosť natáčania videa v rozlíšení 4K, s ktorým sa dá ďalej dobre pracovať. Rozdiel je už potom predovšetkým v rýchlosti záznamu v snímkach za sekundu (fps), ktorá je určujúca pre kvalitu výstupu. Ak zostaneme pri týchto dvoch modeloch, potom pri najvyššom rozlíšení dostaneme zhodnú rýchlosť v štandardnej hodnote 30 fps, avšak vo Full HD (1080p) už máme pri drahšom z nich 120 fps (oproti 60) a v HD dokonca 240 fps. Takáto rýchlosť sa zdá byť na bežné využitie zbytočná, ak teda nepočítame hranie sa so spomalenými zábermi (slow-motion), ktoré práve pri záznamoch outdoorových aktivít pôsobia veľmi efektne.

Štandardom sa pomaly stáva i podpora Wi-Fi pre bezdrôtové prenosy audiovizuálneho obsahu na cieľové zariadenia (smartfóny či počítače). Výhoda tejto technológie spočíva v tom, že nemusíte pri každej príležitosti vyťahovať káble, ale jednoducho len kameru spárujete s počítačom alebo telefónom. Pripojenie cez kábel však niekedy predsa len býva stabilnejšie, a vyššie spomínané modely na tieto účely využívajú rozhranie Micro USB 2.0 alebo HDMI.

V čase sociálnych sietí netreba zabúdať ani na možnosti zdieľania.

Na špecifické účely

Nemôžeme nespomenúť ani štýlovú a robustne vyzerajúcu outdoorovú kameru BML cShot1 4K, ktorá, ako už napovedá jej názov, ponúka opäť 4K rozlíšenie (3 840 x 2 160 pixelov) pri 30 fps, ale aj širokouhlý objektív so záberom 160 stupňov. Udávané rozlíšenie je teda interpolované, čo znamená, že sa pixely navyše dokresľujú softvérovo. Natívne rozlíšenie je v tomto prípade 2,7K, teda 2 704 x 1 520 pixelov. Kamera od BML nie je vybavená tak dobre ako dve predchádzajúce, vďaka čomu sa hodí pre nenáročných používateľov. Navyše ju kúpite približne iba za tisícku. K hlavným funkciám výrobca radí automatické spracovanie spomalených videí v reálnom čase bez nevyhnutnosti postprodukcie či snímaní v slučke. Niečo také si dokážeme predstaviť napríklad v kamere do auta, čo iba podčiarkuje univerzálnosť tohto zariadenia.

Kodak
Kodak 4KVR360

Občas však potrebujeme zvláštne riešenia na špecifické účely. V oblasti akčných kamier ide o modely s 360-stupňovými panoramatickými zábermi a vskutku nevšednými výstupmi. V tomto prípade treba použiť dvojicu širokouhlých objektívov, a túto podmienku perfektne spĺňa model 4KVR360 od spoločnosti Kodak, vybavený dvoma 20-megapixelovými BSI CMOS snímačmi, umiestnenými na tele prístroja oproti sebe. Jeden z týchto snímačov ponúka uhol záberu 235 stupňov, sekundárny potom 197 stupňov. Systém tejto kamery od spoločnosti Kodak následne dokáže výstupy oboch snímačov skombinovať.

V čase sociálnych sietí netreba zabúdať ani na možnosti zdieľania a model Kodak 4KVR360 nimi bohato oplýva. Vďaka aplikácii PIXPRO Remote Viewer sa totiž dajú získané zábery zdieľať ihneď, a to predovšetkým na Facebooku a YouTube. Aplikácia je dostupná pre zariadenia s operačnými systémami Android a iOS, ktoré s touto akčnou kamerou spárujete vyššie spomenutým spôsobom, teda bezdrôtovo cez Wi-Fi. Prostredníctvom aplikácie môžete kameru ovládať aj na diaľku, a v podstate tak zo svojho telefónu urobíte (samo)spúšť s preneseným live hľadáčikom. Nastavíte tu aj expozíciu a vyváženie bielej, ale i rozlíšenie svojich panoramatických videí. Tu už sa, samozrejme, cenovo pohybujeme oveľa vyššie, zhruba nad desiatimi tisícmi korún. To je však vzhľadom na podporované funkcionality konkurencieschopná cena.

BML cShot1
BML cShot1 4K

Zhrnuté a podčiarknuté? Ako vidno, na kvalitnú akčnú kameru strednej triedy na zaznamenanie naozaj aktívnej dovolenky netreba príliš veľa financií. Pri výbere iba treba strážiť rozlíšenie (4K je ideál), možnosti pripojenia a zdieľania (Wi-Fi), kompatibilitu s bežnými operačnými systémami (ideálne aj mobilnú aplikáciu na ovládanie) a hlavne výber príslušenstva. Dodatočné dokupovanie držiaka na bicykel alebo na helmu je nielen nepraktické, ale navyše aj zbytočne drahé.

Text: AGCZ, foto: archív značiek