Zážitkové inšpirácie

229
Exteriér
„Vonkajšie šachy alebo hojdaciu lavicu ocenia nielen domáci, ale aj návštevy,“ upozorňuje Ferdinand Leffler.

Nenútenú pohodu vytvárajú v záhrade aj nenápadné detské radosti či atrakcie pre dospelých…

Záhrady sa stávajú nekomplikovaným a samozrejmým miestom na žitie, hovorí Ferdinand Leffler, výrazná osobnosť českej záhradnej architektúry. „Nechceme nič, čo by nás príliš zamestnávalo údržbou a obsluhou. Nevyhľadávame ani zložité technológie vodných prvkov, ani zbytočne sofistikovaný záhradný nábytok. Chceme kľud a pohodu.“

Exteriér
Herné prvky rozptýľte po záhrade a nezabúdajte, že trávnik je pre deti vonkajším kobercom a športovou žinenkou v jednom.

Ferdinand Leffler založil ateliér záhradnej tvorby Flera a so svojím tímom úspešne  realizuje súkromné a verejné zákazky nielen doma v Českej republike, ale aj v zahraničí. Napísal knihu Žijte ve své zahradě, v ktorej ponúka inšpirácie pre súčasnú záhradu. Zo skúseností hovorí, že dospelí stále najčastejšie požadujú terasu a na nej pohodlné posedenie.

Exteriér
Ferdinand Leffler radí vymedziť deťom priestor pre vlastné domýšľanie hier, tým v nich prebudíte fantáziu a zvedavosť.

Ale k tomu si prajú aj ďalšie zážitky a atrakcie, ktoré ich vytiahnu do záhrady a odreagujú od každodenného stereotypu – do terénu zapustené trampolíny, jednoduché vidiecke posilňovne, obrie šachy, petangové ihrisko, alebo na trám pergoly zavesené vrece na boxovanie,“ dodáva.

Záhrada je rajom pre detské hry. Sympatický tvorca hovorí, že deťom netreba hneď projektovať obrie drevené hrady so šmykľavkou. „Drobné prútené stavby, ledabolo pohodené obrie kmene, drevené kocky alebo schovávačka v hlbokom záhone prebúdza v deťoch viac fantázie a chuti vstúpiť do záhrady a objavovať v nej skryté dobrodružstvá, “ vraví.

Text: Dagmar Murgašová, foto:  Flera