Prémiové inteligentné hodinky pre aktívnych ľudí

183
Hodinky

Mať svoj čas pod kontrolou je základom nielen pre úspešného manažéra, ale pomôže to každému jednotlivcovi viesť pokojnejší život. Ak sa k tomu pridajú inteligentné funkcie a sledovanie aktivity, je z toho celkom pekná harmónia…

Reč je o inteligentných hodinkách, ktoré vám pomôžu organizovať si čas a zároveň budú monitorovať vaše pohybové aktivity, aby ste žili zdravšie. Vybrali sme novinky od najznámejších výrobcov, s ktorými iste zabodujete…

Samsung Galaxy Watch Active

Tieto hodinky sú určené pre človeka, ktorý si chce monitorovať svoj štýl života a žiť následne zdravšie. Len samotným nákupom hodiniek sa to, samozrejme, nepodarí, musíte si vyhodnocovať údaje a riadiť sa ich odporúčaniami. Galaxy Watch Active sú v celkovom hodnotení ľahké hodinky a tiež pomerne tenké. Ovládanie je jednoduché, nás ale zamrzelo, že výrobca vypustil tzv. lunetu. Hodinky odolávajú vode do tlaku 5 atmosfér. Kapacita batérie je 230 mAh. Ideálne je nabíjať ich každý deň. Galaxy Watch Active sledujú hlavne vašu fyzickú zdatnosť. Ideálne je ich spojiť s mobilnou aplikáciou Samsung Health. Ak vôbec necvičíte, aspoň vám budú počítať kroky a občas zmerajú pulz. Keď začnete cvičiť, je to hneď o niečom inom. V prípade behu, bicyklovania i chôdze nám hodinky tieto aktivity rozpoznali automaticky. Tiež sa nám to darilo pri bežeckom páse alebo simulátore veslovania vo fitku. Hodinky Galaxy Watch Active sú síce kompatibilné s platformami Android a iOS, ale najlepšie spolupracujú s telefónmi Samsung Galaxy. Celkovo ponúkajú tréning v reálnom čase, sledovanie aktivít vo vnútri aj vonku a môžete v nich využiť aj aplikácie tretích strán: Under Armour, Spotify a Strava.

Samsung Galaxy
Samsung Galaxy Watch Active
Cena: 249 eur

Huawei Watch GT

Huawei Watch GT sú v podstate fitness náramkom s dizajnom hodiniek. Takéto riešenie prináša výhody aj nevýhody a záleží na vašom spôsobe používania, čo bude prevažovať. Hodinky dokážu zrkadliť notifikácie z pripojeného smartfónu a upozornia vás na prichádzajúci hovor. Okrem toho ponúkajú pár systémových aplikácií, ako sú svetlo, budík, stopky, kompas, barometer a počasie. Pomôžu vám tiež nájsť telefón, avšak tam extra funkcie končia. Výhoda operačného systému LiteOS spočíva najmä vo výbornej výdrži. Tá sa pohybuje na úrovni dvoch týždňov s neustálym monitorovaním tepu. Ak merač tepu vypnete, môžete sa dostať na výdrž až jeden mesiac. Hodinky tiež obsahujú zabudovaný GPS senzor s podporou systémov GPS, GLONASS aj GALILEO. Huawei Watch GT majú výrazne dlhšiu výdrž batérie v porovnaní s konkurenciou a ponúkajú aj nádherný dizajn s pomerne tenkým šasi s hrúbkou iba 10,6 mm. Toto sú dva hlavné atribúty, prečo by ste mali nové hodinky od Huawei zvážiť. Ovládanie hodiniek kombinuje dotykový displej a dve bočné tlačidlá. Horným zobrazujete systémové aplikácie a vraciate sa na domovskú obrazovku s ciferníkom, spodné tlačidlo funguje ako rýchla voľba na záznam cvičenia. Hodinky ponúkajú sústavné monitorovanie tepu, pokročilé sledovanie kvality spánku a tiež aj aktivity. Obsahujú aj zabudovaný GPS senzor. V kombinácii s dlhou výdržou predstavujú dobrú voľbu pre každého používateľa a to bez ohľadu na to, či ide o aktívneho športovca alebo nie. S Huawei Watch GT môžete aj plávať, majú odolnosť voči vode do hĺbky 50 metrov. Huawei sa tiež chváli monitorovaním počas bicyklovania.

Huawei
Huawei Watch GT
Cena: 222 eur pre športovú verziu

Garmin fēnix 5X Plus

Model fēnix 5X Plus je nástupcom veľmi dobre vybaveného modelu fēnix 5X. Hodinky majú rozmery 51 × 51 × 17 mm, pričom je potrebné počítať s tým, že fēnix 5X Plus sú pomerne robustné a s hmotnosťou 98 gramov ich na ruke jednoducho budete cítiť. Na ochranu displeja sa použilo zafírové sklíčko a práve to zabráni nechceným škrabancom aj pri drsnejších outdoorových aktivitách. Silikónový remienok je komfortný a pevný. Ovládanie fēnix 5X Plus je veľmi pohodlné a presné. Na ovládanie je možné používať päť tlačidiel, pričom tie sú aj programovateľné, takže je im možné priradiť rýchlu akciu, ktorou jedným stlačením tlačidla môžete vyhľadať napríklad GPS alebo môžete spustiť synchronizáciu cez Wi-Fi. Displej Garmin fēnix 5X Plus je dobre čitateľný aj za jasného počasia. Najnovšia generácia hodiniek zo série Garmin fēnix získava do výbavy aj nový optický senzor PULSE OX, ktorý zabezpečuje presné meranie saturácie krvného hemoglobínu kyslíkom. Počas tréningu je možné priamo na displeji hodiniek kontrolovať aj pozíciu partnerov skutočných či virtuálnych, tréningových plánov, ako aj mnoho ďalších užitočných údajov. K podrobnému záznamu vzdialenosti a rýchlosti sa pridáva aj jeden z najlepších ukazovateľov aeróbnej vytrvalosti – ide o maximálne využitie kyslíka VO2 max. S hodinkami Garmin fēnix 5X Plus vás nezastaví už žiadna výzva, nech si ich zoberiete kamkoľvek. Garmin sa s modelom fēnix 5X Plus vzdialil konkurencii a opäť potvrdzuje pozíciu lídra.

Garmin
Garmin fēnix 5X Plus
Cena: 849,90 eur, model s hnedým koženým remienkom 899,90 eur

Apple Watch Series 4

Štvrtá generácia inteligentných hodiniek Apple Watch priniesla výraznejšie zmeny. Hodinky sú väčšie a ponúkajú displej od okraja po okraj. Prepracovania sa dočkala aj korunka, ktorá najnovšie používateľom poskytne haptickú spätnú väzbu. Vstavaný reproduktor je zároveň až o 50 % hlasnejší a Apple nenechal nič na náhodu a mikrofón kvôli odozve presunul od reproduktora čo najďalej. Najvýraznejšou a najrevolučnejšou vychytávkou je senzor EKG. Ten spoločne s častým meraním pulzu dokáže včasne upozorniť na problém so srdcom používateľa. Štvrtú generáciu Apple Watch poháňa úplne nový dvojjadrový 64-bitový procesor S4, ktorý si vyrába priamo Apple. Vďaka novému procesoru sú hodinky až 2× rýchlejšie. Vylepšenia sa dočkali aj gyroskop a akcelerometer, vďaka ktorému hodinky dokážu zaznamenať pád a privolať používateľovi pomoc, ak sa nepostaví do minúty zo zeme. Konštrukcia hodiniek ostáva podobná tretej generácii. Nechýba tak keramický obal a zafírové sklo. Apple však vylepšil zadnú stranu, aby hodinky lepšie prijímali mobilný signál. Výdrž batérie ostáva rovnako na úrovni tretej generácie, teda približne jeden až jeden a pol dňa.

Apple Watch
Apple Watch Series 4
Cena: 429 eur verzia s GPS, 529 eur verzia LTE

Text: Tomáš Buranský, foto: archív značiek