Jachty a jachting – vstup do vôd blaženosti

244
Jachta

Kto chce zažívať na šírych vodách kúsok nefalšovaného dobrodružstva, má možnosť vydať sa na more na jachte.

Prapôvodné označenie „jachta“ bolo kedysi prisúdené malým lodiam, dnes je tento pojem vyčlenený širokému spektru plavidiel. Ak by sme hlbšie načreli do histórie, tak by sme zistili, že slovo „yacht“ je holandského pôvodu a významovo zodpovedá pojmu „lov“. Už v 17. storočí sa totiž prvé takéto plavidlá používali na boj s pirátmi, preto boli opatrené delami. Do dobovej kroniky sa dostal aj zápis o tom, že do Anglicka priviezol jachtu Karol II Stuart a do anglickej námornej flotily sa dostalo 15 plavidiel. A to bol iba krôčik k tomu, že po takomto niečom (samozrejme, bez bojového výstroja) zatúžili ekonomicky a spoločensky vyššie postavené osobnosti vtedajšej doby. Najpresvedčivejším dôkazom tohto tvrdenia je, že v roku 1640 získal do svojho vlastníctva jachtu cár Peter Veľký.

Azzam
Azzam sa stala najdlhšou jachtou na svete.

Prečo taký úspech?

Vývoj jácht sa zaiste spája s viacerými podnetmi, medzi ktoré patria túžba po slobode, teda voľnom pohybe na plochách vôd, kus romantizmu pri objavovaní krásnych prírodných zákutí či jednoducho oddychový pobyt v objatí morských vlniek a vône mora.

To, že v konštrukčných dielňach vznikli projekty množstva skromnejších malých, väčších či doslova veľkých luxusom nabitých motorových jácht, je známym faktom. Návšteva rôznych prímorských destinácií často ponúka úchvatný pohľad na pohojdávajúce sa jachty „zaparkované“ pri brehu. A ak sa stanete účastníkom plavby na palube vlastnej alebo požičanej jachty, otvára sa cesta už za spomínaným dobrodružstvom. Na niekoľkých nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať „naj“ jachtám, ktoré sú symbolom kumštu tvorcov a bohatstva majiteľov.

Valkyrie
Ak vznikne objednávka, tak z konceptu Valkyrie Trimaran Yacht sa stane najdlhšia jachta.

Svet superlatívov

Jachty ponúkajú rôzne stupne veľkosti, výbav, luxusu, pohonu. Samozrejme, aj v tejto oblasti sa dajú nájsť také plavidlá, ktoré sa zaraďujú medzi to najšpičkovejšie, čo mohlo vzniknúť. Napríklad v roku 2013 predstavil nemecký lodný staviteľ Lürssen (Brémy) jachtu s názvom Azzam, ktorá sa stala so 180,61 m najdlhšou na svete, jej šírka bola 20,8 m. To však nie sú jej všetky „naj“, pretože zároveň sa v tom čase stala najrýchlejším plavidlom tohto druhu (58 km/h). Pohonné agregáty (dva motory s plynovými turbínami a dva naftové motory) dosahujú výkon 69 137 kW (94 000 k). Konštruktéri vytvorili pasažierom špičkové zázemie v 50 apartmánoch, hlavná sála dosiahla rozmery 29 m (dĺžka) a 18 m (šírka), pričom nepotrebovala na svojej ploche akýkoľvek oporný stĺp. Posádku vytváralo 50 členov a zaujímavým údajom je aj čas jej stavby – 4 roky. Domácim prístavom sa jej stalo Abu Dhabí a získal ju arabský šejk a prezident Spojených arabských emirátov Khalifa bin Zayid Al Nahyan.

Možno, že doterajšia vlastnosť „najdlhšia“ sa v prípade jachty Azzam skončí. Nedávno sa do sveta dostala správa, že na svete je projekt 229-metrovej jachty Valkyrie, pod návrh ktorej sa podpísali kórejský dizajnér Chulhun a staviteľ luxusných výletných lodí Palmer Johnson. Miestom zrodu je Royal College of Art v Londýne, práce na stvorení tohto megaprojektu trvali 8 mesiacov. Ak sa nájde záujemca, ktorý podpíše zmluvu o kúpe plavidla za 800 miliónov dolárov, potom sa stane tento super luxus realitou. Jachta je navrhnutá na pobyt 52 pasažierov, obsluhovala by ju 92-členná posádka. Rýchlosť je projektovaná na 46,3 km/h.

Eclipse
Symbolom bohatstva je najdrahšia jachta Eclipse.

Ak hovoríme o špičkových produktoch, tak nemožno nespomenúť jachtu Eclipse (majiteľ Roman Abramovič), ktorá je údajne najdrahšou na svete. Jachta je vystrojená dvoma bazénmi, dvoma plochami na pristávanie vrtuľníkov, diskotékou, 30 kabínami, kinom, mini-ponorkou a vlastným obranným raketovým systémom. Kabína vlastníka je zostavená z pancierových materiálov, nepriestrelných skiel a laserového systému, ktorý zabraňuje fotografovaniu.

Lákadlom je Chorvátsko

Podľa známych štatistík sa prímorské Chorvátsko stalo nielen veľmi obľúbeným miestom na oddych dovolenkárov, ale vody obmývajúce jeho pevninu často brázdia rôznorodé jachty. Platí to aj v prípade našských nadšencov, ktorí si zadovážili vlastné plavidlo, alebo si ho jednoducho požičajú. Tento raj pre dovolenkárov a jachtárov ponúka aj nádherné prírodné scenérie na pevnine či priľahlých ostrovoch. Ponuka výberu destinácií je v tomto smere skutočne bohatá, k tomu treba pripočítať rôzne služby – od kurzov oprávňujúcich na vedenie jácht až po prenajatie jachty s obsluhou. Ak sa rozhodnete tomuto krásnemu koníčku venovať dlhodobo, treba si iba vybrať… Potrebné je mať však oprávnenie na vedenie príslušného plavidla, najlepšou a najúčinnejšou výučbou je absolvovanie kurzu u nás na Slovensku. Absolventi získajú vo viacerých stupňoch kurzov medzinárodne platné oprávnenie na vedenie rekreačného plavidla na mori. Podrobnejšie informácie radi sprostredkujú spoločnosti ponúkajúce tieto služby.

Princess R35
Moderná jachta Princess R35 nesie revolučné technológie a architektúru.

Špička dizajnu a funkčnosti

V jarnom magazíne sme sa venovali jachtám s logom Princess Yachts. Jachty tohto výrobcu predáva česká spoločnosť RS Yachts (zastúpenie pre ČR a SR). Ponuka je rozdelená do viacerých kategórií (F CLASS, V CLASS, S CLASS, Y CLASS, M CLASS, R CLASS), teda zákazníci si majú z čoho vybrať. Treba zdôrazniť, že produkty britského výrobcu Princess Yachts sa vyznačujú špičkovým dizajnom, vysokou funkčnosťou, špičkovým vybavením a komfortom pobytu na ich palube.

Princess 30M MY Bandazul
Princess 30M M/Y Bandazul bola nominovaná na ocenenie World Superyacht Award 2019.

Výrobky tejto spoločnosti nemohli chýbať ani na British Motor Yacht Show 2019 (17. – 19. mája), medzi viacerými exponátmi sa vo výstavnej premiére predstavila jachta Princess R35, nesúca revolučné technológie a architektúru. Na jachte spolupracovali spoločnosti BAR Technologies a Pininfarina. Výkonné benzínové agregáty V8 umožňujú jazdu s rýchlosťou až 92 km/h. Novinka bola navrhnutá tak, aby poskytla priestrannú kabínu s na mieru zvolenými materiálmi a dizajnom. Jachta je vybavená kuchyňou a priestorom na sedenie, interiér možno flexibilne zmeniť na priestranné dvojlôžko doplnené kúpeľňou.

Princess 30M MY Bandazul
Interiér Princess 30M M/Y Bandazul

Spoločnosť Princess Yachts si do svojej histórie najnovšie zaznamenala nomináciu jachty Princess 30M M/Y Bandazul na ocenenie World Superyacht Award 2019. Zaradená bola do kategórie Semi-Displacement-Yachts alebo Planing-Motoryachts s rozmermi medzi 30 a 32,9 m. Uvedené vyznamenania patria k najvýznamnejším v tejto branži. Hodnotiacu komisiu tvoria majitelia superjácht a špičkoví odborníci z tejto oblasti. Verejnosti sa táto jachta predstavila v roku 2018, a to na výstavách v Cannes a Monaku. Víťaz bol slávnostne vyhlásený 18. mája v Londýne. A na záver treba ešte pridať fakt, že spoločnosť Princess Yachts sa radí medzi najúspešnejších výrobcov lodí, čo sa týka získavania rôznych ocenení.

Princess 30M MY Bandazul
Interiér Princess 30M M/Y Bandazul

Text: Peter Stano, foto: Türssen, Royal College of Art, Princess Yachts