Renault Espace: Účelové premeny

55
Renault Espace

Symbolom veľkopriestorových vozidiel sa v Európe stal svojho času Renault Espace. Tento priekopník sa postupne menil, až dospel do filozofie stavby zohľadňujúcej dnešok.

Spomínaná zmena spočíva v tom, že rýdzo veľkopriestorový automobil sa transformoval viac na crossover. Znamená to, že Espace dostal vyšší podvozok a väčšie kolesá, čím sa prihovára aj klientele, ktorá sa orientuje práve na športovo-úžitkové vozidlá.Renault Espace

Vhodná zostava

Hmotnostné úpravy priniesli tomuto vozidlu priaznivú prevádzkovú hmotnosť 1610 kg, o jeho pohyb sa v našom prípade staral nový naftový agregát 2.0 Blue dCi (147 kW/200 k/3500 ot./min; 400 Nm/1750 ot./min). V spolupráci s dvojstupňovou automatickou prevodovkou zrýchľuje za 9,1 s a dosiahne maximum rýchlosti 215 km/h. Kombinovaná spotreba paliva podľa novej normy je 6,4 až 6,6 l/100 km. Okrem ekologickej prevádzky sa pohonná jednotka preukazuje kultivovaným a dobre utlmeným chodom, výborná je i spolupráca s hladko pracujúcou prevodovkou EDC. Na čistenie výfukových plynov využíva selektívnu katalytickú redukciu SCR, teda vstrekovanie prísady AdBlue.

Podvozok je vybavený adaptívnymi tlmičmi a systémom natáčania 4Control. Svojím komfortnejším naturelom vyhovuje skôr rodinne založeným motoristom, pri manévrovaní v meste sa vozidlo ovláda lepšie vďaka protismernému natáčaniu zadných kolies. Súhlasné natáčanie kolies zas podporuje vozidlo vo vyššej smerovej stabilite na diaľnici a v zákrutách.

Renault Espace

Špičkové zázemie

Výbava Initiale Paris v sebe zahŕňa množstvo prvkov výbavy, ktoré spríjemňujú posádke pobyt na palube, vodičovi zas zaručujú bezpečné a prehľadné ovládanie vozidla. Predné sedadlá (interiér v koži) sú vystrojené elektrickým nastavovaním s pamäťou polohy, ventiláciou a masážnou funkciou. Palubnú dosku zušľachťuje prešívanie, zaujímavo pôsobí ozdobný stredový panel Silver Wood.Renault Espace

K pohodliu ovládania vozidla patrí prehľadný kokpit vodiča, čo platí pre prístrojový panel aj dotykový displej multimediálneho a navigačného systému Renault R-Link 2. Jednotlivé funkcie možno navyše ovládať prostredníctvom multifunkčného volantu. V rámci viacerých balíkov má Espace štandardne k dispozícii početných asistentov jazdy – Easy Park Assist obsahuje 360° parkovacie senzory, zadnú parkovaciu kameru a inteligentného parkovacieho asistenta (pozdĺžny, kolmý a šikmý), Visio Systém zas ponúka systém varovania pred opustením jazdného pruhu, automatické prepínanie diaľkových svetiel či systém varovania pri prekročení povolenej rýchlosti s rozpoznávaním dopravných značiek a Bezpečnostný balíček obsahuje Safe Distance Warning a Active Emergency Breaking System. Veľkorysý batožinový priestor má základnú kapacitu 719 l.

Renault Espace 2.0 Blue dCi 200 EDC Initiale Paris získa zákazník za 44 690 eur.

Text: Peter Stano, foto: Renault