Mallorca v srdci Bejrútu

52
Interier Bejrut
Schodisko navrhlo Askdeco – vnútorné zábradlie je vyrobené z kovu pokrytého práškom a rámu z bronzu a mramoru 2014.

Dizajnérska spoločnosť Askdeco sídliaca v Libanone, ktorá má na konte globálne portfólio dokončených projektov vrátane luxusných domov, súkromných jácht a komerčných priestorov, s radosťou predstavuje svoj rezidenčný projekt Mallorca v centre Bejrútu.

Mallorca, ktorá sa nachádza v jednej z najživších štvrtí Bejrútu – Ashrafieh, je viacposchodový podkrovný apartmán, ktorý stelesňuje vzrušujúcu atmosféru mestského domova svetovo preslávených módnych návrhárov, umeleckých galérií, divadelných umení a módnych bistier a kaviarní.

Mallorca sa nachádza v novej budove v štvrti Ashrafieh, ktorá je známa svojimi živými ulicami zo šesťdesiatych rokov,“ vysvetľuje Nisrine Nasr, spoluzakladateľka a interiérová dizajnérka spoločnosti Askdeco. „V tomto projekte sme premenili malé štúdio na trojposchodvý penthouse, ktorý poskytuje veľmi moderný a efektívny obytný priestor s výhľadom na historickú štvrť.“

Interier Bejrut
Nerezový svietnik so štyrmi sviečkami ARBORESCENCE, štyri sviečky – Christofle od dizajnéra Ora-Ito. Knižnica na mieru od Askdeco 2012.

Buď svetlo
Mallorca má rozlohu 200 m² a výborne osvetlené priestory s modernými líniami a veľmi moderným dekorom. Bola navrhnutá spontánne a jej rozloženie odráža funkčnosť prispôsobenú potrebám životného štýlu klienta. Od začiatku sa klientovi zdal priestor obmedzujúci na funkcie a pohodlie, ktoré by potreboval. Po stretnutí s Askdecom, na ktorom  sa dizajnéri zaoberali všetkými aspektmi funkčnosti, klient s ich návrhom otvoreného priestoru ochotne súhlasil.

Dokázali sme presne analyzovať požiadavky klienta a odpovedali sme funkčnými a kreatívnymi riešeniami, ktoré ho oslovili,“ hovorí Nasr. „Ak si klient chce predstaviť koncept dizajnu, ten môže byť pre neho niekedy zložitý, ale keď už vidí všetko na papieri v podobe návrhu, pomôže mu to pochopiť smer, ktorým sa uberáte.

Interier Bejrut
600 x 300 cm obraz od venezuelského umelca Ramona Aulara „Kolekcia izby č. 1“ z listov a nití. Sochársky stôl libanonského umelca/sochára Anachara Basbousa z hliníka. Sedačky Maxalto navrhol Antonio Citterio. Cactus Murano – sklenená váza s červenou pivonkou Vetreria Morasso.

Spoločnosť Askdeco sa zamerala na vytvorenie otvorenejšieho a svetlejšieho priestoru, ktorý si vyžadoval architektonické úpravy pri zväčšení veľkosti okien. Pridali sa okná od podlahy až k stropu, ktoré prispeli k lepšiemu presvetleniu priestoru, ponúkajú 360° výhľad na rušné ulice a vytvárajú pocit väčšieho priestoru. Srdcom dizajnu je zložitosť jeho kľukatého schodiska, prechodný priestor spájajúci všetky tri poschodia panoramatického penthousu. Jeho tvarovaná konštrukcia a zábradlie so sieťovým zrkadlovým povrchom umelecky dopĺňa jeho funkčnosť a vytvára viacrozmerné dielo, ktoré sa nádherne prelína s panoramatickými priestormi Mallorky. Schodisko nachádzajúce sa medzi dvoma presklenými priečkami poskytuje neobyčajnú ilúziu zvyšujúcu otvorenosť priestoru. Tím Askdeco sa tiež usiloval o zmenu umiestnenia súčasných okien a dverí tak, aby preniklo do penthousu viac denného svetla, pričom kreatívna akustika a osvetlenie poskytujú zenovú atmosféru, ktorú klient z celého srdca uvítal.

Interier Bejrut
Skrinka od Piero Fornasetti. Umelecké dielo miestneho libanonského dizajnéra HAWINIho „Knihy bez mena“. Kreslo od Erba Italia. Konferenčný stolík od R&Y Augousti.

Skrytá krása Mallorky

Hneď po zahájení konštrukčných prác Mallorky sa začali navrhovať priestory tak, aby boli v súlade so štýlom, farbami a nátermi. V úzkej spolupráci s klientom vyvinul Askdeco náladovú tabuľu, ktorá klientovi pomohla vizualizovať farebné motívy a dizajnové ciele, ktoré boli doplnkom k jeho plánom. Výsledok bol zameraný na neutrálne farby v Mallorke, ktoré sú splynutím jeho vnútornej a vonkajšej krásy, obsahujú stredomorské sivobiele mramorové steny a jemné sivé drevo v rámci exteriérového priestoru splývajúceho s okolím.

Interier Bejrut
Kuchyňa od Alno kitchens. Drevená stolová doska navrhnutá spoločnosťou Askdeco.

Dodržiavajúc plány klienta, Askdeco vyvinulo aj mužskú schému, v ktorej sa nachádza množstvo kovových povrchov, zatiaľ čo v hlavnej spálni vynikajú niektoré jedinečné dizajnové prvky. Na pokyny klienta bolo nainštalované viacúčelové umývadlo s úložným priestorom priamo pri vchode a šatník, ktorý prepojil kúpeľňu so spálňou.

Klienti majú vždy niečo na mysli a našou úlohou je pracovať s nimi krok za krokom, aby sme to všetko dali dokopy,“ vysvetľuje Nasr. „Ak niečo, čo si predstavia, naruší priestor alebo zníži jeho objem, snažíme sa čo najviac zmeniť ich názor k niektorým inovatívnym alternatívam.

Interier Bejrut
Život je nuda – Mr. Andre – farebná potlač (75 × 70 cm, v náklade 50 kusov). Osvetlenie od miestneho libanonského svetelného dizajnéra PSLAB.

Súčasný komfort

Na hlavnom poschodí sa nachádza vstupná a prijímacia časť a perfektne presvetlená kuchyňa. Prijímacia časť vedie na malú priľahlú terasu, ktorú klient považoval za nepoužiteľný vonkajší priestor. Askdeco reagoval na tento podnet prebudením priestoru a ako vizuálny stimulant pridal stromy umožňujúce klientovi krajší výhľad.

Interier Bejrut
Architektonické kreslo Magis „One“ s betónovým podkladom od konštruktéra Konstantina Grcica. Opinion Ciatti – Tab.U Kolekcia stolíka, zrkadlo od Bruno Rainaldi. Zarámovaná fotografia majiteľa pána Ziada Nassara od jordánskeho umelca Alaa Baghdadiho.

Na druhom poschodí Mallorky sa nachádza jedálenský kút a obývacia izba, kde umelecké diela Ramon Aular obklopujú nábytok od dizajnérov ako Maxalto a Fornasetti. Hlavná spálňa a hosťovské izby, ktoré sa nachádzajú na hornom poschodí, dopĺňajú priestor s funkčnými menšími priestormi vrátane moderného toaletného priestoru vybaveného stoličkou Magis a stolíkom Ciatti s panoramatickým výhľadom na mesto.

Interier Bejrut
Kožené kreslá od Erba Italia. Konferenčný stolík od R&Y Augousti. Vonkajší nábytok vyrobený a navrhnutý spoločnosťou Askdeco 2015.

Askdeco poskytol klientovi všetky potrebné nástroje na zaistenie vynikajúceho dizajnu, a to vďaka detailnému popisu ergonómie, priestorového plánovania a kreatívneho umenia. Mallorca demonštruje efektívne využitie priestoru, ktorý rieši pohodlie klienta a jeho funkčné požiadavky, pričom tento komfort zahalí do prvkov moderného interiéru.

Text: vcom, askdeco.com, foto: Alex Jeffries www.alexjeffriesphotographygroup.com