Z modelky podnikateľka roka

779
Natália Gápľovská
Natália Gápľovská

Cesta ambicióznej Natálie Gápľovskej k nádherne trblietavým a voňavým sviečkam v podobe, v akej ich môžeme vidieť dnes, bola niekoľkoročná a nie vždy jednoduchá. Stálo to však podľa jej slov za to!

Šarmantná zakladateľka dnes úspešnej značky luxusných sviečok LUMINIA sa hneď po strednej škole začala intenzívne venovať modelingu. Vďaka nemu navštívila množstvo krásnych krajín a miest po celom svete, spoznala zaujímavých ľudí, odlišné kultúry a jazyky.

Natália Gápľovská
Natália Gápľovská

Otvorený svet bol v tom čase (a aj stále je) pre ňu obrovským lákadlom a cestovanie vášňou. Postupne zistila, že svet modelingu ju až tak nenapĺňa a nevidela v ňom svoju budúcnosť. Preto sa rozhodla dať si prestávku a pokračovať v štúdiu na americkej univerzite. Roky strávené na univerzite jej priniesli hodnotné poznatky, nové výzvy a zdokonalenie sa v biznis angličtine.

„Svet modelingu som definitívne opustila pred piatimi rokmi, keď som založila LUMINIU. Bol to úplne prirodzený proces, kedy tvorba niečoho, čo má naozaj význam, kreativita a fascinácia ako sa myšlienky pretvárajú v skutočnosť, boli natoľko intenzívne, že táto práca a jej poslanie ma úplne pohltili a taktiež takmer celý môj čas,“ uvádza N. Gápľovská.

Začiatky

Rozhodnutie venovať sa výrobe nádherných prírodných sviečok u Natálie naštartoval každoročný zimný kašeľ. Na podnet svojho strýka, ktorý sa roky venoval výrobe sviečok, zistila, že príčinou jej zdravotných problémov by mohli byť aj parafínové sviečky, ktorými si v zime spríjemňovala domácu atmosféru. Vďaka intenzívnemu prieskumu problematiky parafínových sviečok objavila mnoho dôkazov o ich škodlivosti a vážnych zdravotných následkoch ich pálenia v interiéri. Rozhodla sa preto vytvoriť originálny koncept prírodných sviečok, ktoré by nepredstavovali zdravotné riziko.

Po mnohých mesiacoch sa podarilo vytvoriť unikátnu receptúru, ktorá tu doposiaľ nebola. Vznikli sviečky s nádherným trblietavým voskom pripomínajúcim čerstvý sneh v slnečných lúčoch, ktoré horia až trikrát dlhšie, ako bežné sviečky, a to čistým plameňom bez škodlivých sadzí. Takto sa zo srdca a dobrého úmyslu zrodila LUMINIA, synonymum absolútnej kvality, nadčasového dizajnu a unikátnych vôní.

Voňavý svet

LuminiaVšetko začalo šírením osvety po priam zázračnom vyliečení zimného kašľa, alergie a bolestí hrdla. S výrobou prírodných sviečok prišli ruka v ruke prosby klientov namiešať vonné sviečky. Tak, ako každý detail LUMINIA konceptu, aj vône sú absolútne unikátne a Natália ich mieša na mieru požiadavkám svojich klientov. Tejto zručnosti sa išla priučiť do kolísky svetovej parfumérie, provensálskeho Grasse, odkiaľ parfumy historicky pochádzajú. Naučila sa kompozíciu parfumov, spoznala, ako sa kedysi vyrábali z prírodných surovín a aj ako ich dnes nahrádzajú lacnejšie syntetické náhrady.

Z dielne Natálie Gápľovskej dnes už vychádzajú nielen prírodné sviečky, ale aj obľúbené interiérové krištáľové difuzéry a unikátne telové parfumy, ktoré sa vyznačujú aj tým, že oproti bežne predávaným majú vyšší obsah prírodných esenciálnych olejov.

Za svoj príbeh, osvetu a prácu získala Natália Gápľovská ocenenie Inovatívna podnikateľka roka 2018.

Text: Daniel Košťál, foto: LUMINIA, Lenka L. Lukačovičová