Leto prinesie mnoho zaujímavých titulov na knižnom trhu

338
Knihy

Madeline Millerová: Kirké

Kirké
Foto: TATRAN

Vďaka podmanivému románu Kirké sa čitateľ môže ponoriť do fascinujúcich príbehov mytológie – o pútavosti diela Madeline Millerovej svedčí aj jeho umiestnenie v rebríčku bestsellerov New York Times. Autorka oživila nymfu Kirké v príbehu o rodinnom súperení, intrigách, no i láske a sile – témy také aktuálne aj v súčasnom svete.

Volali ma bitkár
Foto: LINDENI

Boris Valábik, Marián Szücs: Volali ma bitkár

Boris Valábik, bývalý slovenský hokejový reprezentant a dnes obľúbený televízny komentátor, napísal spolu s uznávaným športovým novinárom Mariánom Szücsom svoj životný príbeh – odhaľuje v ňom profesionálne začiatky, životné i hokejové bitky, no aj súkromie. To všetko dopĺňa svojím pohľadom na slovenský a svetový hokej.

Neviditeľné mesto
Foto: LINDENI

Julia Dahl: Neviditeľné mesto

Krátko po tom, ako sa narodila Rebeka, ju matka – chasidská Židovka – opustila a vrátila sa k svojmu náboženstvu. Po mnohých rokoch má šancu sa k nej dostať, keď ako reportérka začne pátrať po vrahovi chasidskej ženy. Rebeka to však nebude mať ľahké, pretože medzi políciou a ultra-ortodoxnou židovskou komunitou platí dohoda, že čo sa stane vo vnútri komunity, si vyrieši ona sama…

Tŕnistá cesta
Foto: FORTUNA LIBRI

Corban Addison: Tŕnistá cesta

Svet šokovala fotografia dievčaťa, ktoré sa pokúsilo zachrániť skokom z okna textilného závodu. Žiaľ, často si neuvedomujeme, že v pozadí výroby oblečenia, ktoré nakupujeme, stoja ťažké osudy chudobných a vykorisťovaných ľudí. Autor núti čitateľa prostredníctvom silného príbehu zamyslieť sa nad etickým kódexom výrobcov a odhaľuje, čo stojí v pozadí veľkých značiek.

Kosti v sude
Foto: SLOVART

Kathy Reichs: Kosti v sude

Neďaleko pretekárskeho okruhu v Charlotte, kde prebiehajú automobilové závody, sa na skládke nájde mŕtvola. Mechanik jedného z tímov už dvanásť rokov pátra po staršej sestre, ktorá bola nádejnou automobilovou pretekárkou. V snahe dozvedieť sa konečne pravdu osloví výbornú antropologičku Temperance Brennanovú, aby mu pomohla…

Požierači neba
Foto: SLOVART

Paolo Giordano: Požierači neba

Teresu vytrhne z nudy na juhotalianskom vidieku, kde trávi letá, príchod troch chlapcov. Vidí v nich spriaznené duše – tak ako ona, aj oni sú plní nespútaných a čistých túžob. Toto leto jej navždy zmení život. Uprostred toho všetkého stojí Bern, ktorý ostatných priťahuje ako magnet a posúva hranice toho, čo je ešte dovolené.

Less
Foto: ODEON

Andrew Sean Greer: Less

Arthur Less má päťdesiatku na krku, na spisovateľskej dráhe sa mu príliš nedarí a akoby toho nebolo veľa, ešte aj jeho najlepší priateľ sa ide ženiť. Aby sa svadby nemusel zúčastniť, prijme pozvánky na všemožné literárne konferencie a besedy – táto cesta po svete sa napokon zmení na odyseovskú púť plnú tragikomických dobrodružstiev, ktoré však v konečnom dôsledku budú mať priaznivé účinky na jeho dušu a vďaka nej spisovateľ príde na mnoho životných právd.

Šaty robia človeka
Foto: IKAR

Martin Greenfield a Winton Hall: Šaty robia človeka

Martina Greenfielda ako pätnásťročného spolu s rodinou odviezli do koncentračného tábora, kde stál zoči-voči všadeprítomnej smrti. Tu mu zmenila život aj zdanlivo nedôležitá vec – košeľa istého esesáka. Naučil sa šiť a napriek ťažkému osudu, keď prišiel o svoju rodinu, neprestával snívať o úspechu. Holokaust napokon prežil a stal sa najúspešnejším americkým krajčírom, ktorý dokonca šil pre niekoľkých prezidentov.

Text: Miriama Vojteková