Mobilita očami zajtrajška

221
Rôznorodosť

Dnes sa okrem témy ekologickej budúcnosti často skloňuje slovné spojenie mobilita zajtrajška.

Má viacero podôb, spojená je napríklad s autonómnou prevádzkou, kyvadlovou hromadnou dopravou alebo automatizovanou prepravou tovaru. Pretože je to téma veľmi rozsiahla, budeme sa venovať dvom pohľadom na túto problematiku.

Rôznorodosť

Kyvadlová mobilita

Z viacerých pohľadov na budúcnosť ponúkame techniku hromadnej prepravy, ako ju vidí spoločnosť Bosch. Tá predstavila na CES 2019 svoje moderné technológie prostredníctvom konceptu vozidla, ktoré by sa malo stať súčasťou inteligentnej mestskej prepravy v Európe, Číne a USA. Samozrejme, ide o elektricky poháňané vozidlo, ktoré sa v nasledujúcich rokoch stane plne autonómnym, teda nebude potrebovať vodiča. Spoločnosť Bosch dodá nielen elektrické pohony a 360-stupňové priestorové senzory, ale aj mnohé ďalšie komponenty – okrem iného správu konektivity a počítače do vozidiel. Aby mohli byť služby na vyžiadanie vhodné pre každodenné využitie, musia byť prepojené s mobilnými službami. Dr. Markus Heyn, člen predstavenstva spoločnosti Robert Bosch GmbH uviedol, že v budúcnosti bude každé vozidlo na ceste používať digitálne služby spoločnosti Bosch. Tieto služby umožňujú používateľom rezerváciu vozidiel, spoločnú jazdu s ďalšími cestujúcimi a platby za cestu. Rôznorodosť

Interiér vozidla poskytne veľkorysý a pohodlný priestor štyrom cestujúcim, ktorí sedia naproti sebe. Na obrazovkách je k dispozícii infotainment, ktorý môžu cestujúci využívať buď jednotlivo, alebo v skupinách; napríklad rodina môže sledovať film alebo kolegovia môžu počas cesty do kancelárie pracovať na prezentácii. Inteligentné telefóny využívajú wi-fi vo vozidle a vďaka technológii konektivity od spoločnosti Bosch sa hladko integrujú do systému infotainmentu. Služba Corcierge Service premení vozidlo kyvadlovej dopravy na osobného asistenta. Dobíjanie, opravy a údržba vozidiel vrátane plánovania trás a administratívnych činností tiež vyžadujú služby, ktoré spoločnosť Bosch ponúkne prevádzkovateľom vozidlových parkov.

Rôznorodosť

Nielen osoby

Téme mobility zajtrajška sa intenzívne venuje taktiež spoločnosť Continental. Tá svojho času predstavila projekt CUbE (Continental Urban mobility Experience), elektricky poháňaný taxík s autopilotom. Samozrejme, oblasť riešenia dopravy zajtrajška obsahuje aj možnosť automatizovanej prepravy tovarov a zásielok. Tento popredný technologický producent načrel do takýchto predstáv rovnako v rámci CES 2019, kde odprezentoval dodávku zásielok prostredníctvom autonómneho vozidla a robotov, ako sprostredkovateľov dodávok. Uvedená kombinácia umožňuje využívať efektívnejšie a účinnejšie rozdeľovanie tovaru. Inými slovami, v takomto prípade sa dajú lepšie využívať transportné kapacity a zmenšovať časy, kedy jazdia prepravné vozidlá prázdne. Odhady trhu naznačujú, že dopyt po transporte tovarov v husto osídlených regiónoch v budúcnosti prekročí kapacitné možnosti osobnej prepravy. Preto Continental navrhuje technológie a know-how tak, aby sa tieto požiadavky vyriešili, a to prostredníctvom rôznych typov analýz.

Rôznorodosť
Jeremy McClain, riaditeľ Systems & Technology, Continental Severná Amerika k tejto téme povedal: „Výzvy v rámci prepravných robotov sú paralelou k tomu, čo už riešime pri automatizovaných vozidlách. Tieto roboty si vyžadujú technológiu, ktorá je rovnako navrhnutá a robustná ako naše riešenia pri automobiloch.“

Text: Peter Stano, foto: Bosch, Continental