Óda na (tuhé) mydlo

180
Mydlo
Manufaktúra – pivné mydlo

Otvoriť voňavý bielizník, čisto povliecť posteľ, zaboriť nos do čerstvo vypraného a vysušeného uteráka, to všetko popretkávané nezameniteľnou, sotva badateľnou mydlovou vôňou. Vitajte vo svete mydiel, vo svete každodenného luxusu.

Mydlo – také obyčajné, také prosté, také banálne – každý deň sa ho dotkneme nespočetnekrát, preto už možno ani nevnímame, čo všetko nám ponúka.

Kocka pevného mydla sa používa už od stredoveku, kedy sa tento malý, nenápadný ​​prostriedok využíval na očistu tela pri vodných tokoch, lebo domáce kúpeľne, ako ich poznáme dnes, v domácnostiach úplne chýbali. Svoj veľký boom mydlo zažíva od 19. storočia, kedy sa osobná hygiena a telesná čistota spájala s dobrým charakterom. Kolísku mydiel nájdeme na juhu Francúzska, v Marseille, ktoré je dodnes domovom niekoľkých zavedených štýlových mydlární.

Mydlo
Manufaktúra – sedmokráska

Dnes nie je mydlo iba prostriedkom slúžiacim na rýchle zbavenie sa nečistoty a osvieženie. Aj napriek tomu, že má veľa konkurentov v podobe tekutých variantov a čistiacich gélov, tak trochu staromódne, oldschoolové tuhé mydlo ponúka potešenie pre všetky zmysly.

Mnohonásobné potešenie

Používanie tuhého mydla je skutočnou oázou pokoja, uvoľnenia a pôžitkom pre každý vnem. Upúta už svojím obalom. Tradičné, zavedené značky ponúkajú svoje produkty v hodvábnom papieri a potom v ďalšom obale (škatuľke), vnímame ich farbu a tvar – dávate prednosť tradičnej kocke alebo malebnému oválu?

Mydlo
L’Occitane – čerešňový kvet

Potešenie z mydla na prvé ochutnanie asi celkom neplatí, skalní priaznivci prírodnej kozmetiky však na svoju pleť nepoužijú nič, čo by zároveň neboli ochotní zjesť. Smelo vyskúšajte na svoj kúpeľ ovocné alebo bylinkové mydlá vhodné aj pre vegánov.

Mydlo je vysoko dotyková záležitosť, nezabudnite preto, že je to vec, ktorej dovolíte dotýkať sa vášho tela a stráviť vo vašej spoločnosti veľa chvíľ. Cieľom určite nie je ergonomicky absolútne dokonalý kúsok, ale veľkosť, tvar, ľahkosť (príhodná hmotnosť) a to, či správne padne do ruky, určite stojí pri výbere za zváženie.

Čuchový vnem je zásadný, možno úplne prvý, podľa ktorého sa budete rozhodovať, ktorému mydlu dáte šancu nachádzať sa vo vašej spoločnosti. Povedie váš nos do kvetinovej záhrady (za tradičnými konvalinkami, kosatcami či orgovánmi) alebo dáte šancu záhadnejším aldehydovým základom (napr. Chanel Nº 5)?

Mydlo
Mydlo Hermes

Vo vrstvách

Mydlo je vskutku demokratický a inkluzívny vynález, dostupný úplne všade a všetkým, bez ohľadu na adresu bydliska, vkus, príjmovú skupinu. Dá sa kúpiť v obchodíku na rohu v zapadnutej dedinke aj v luxusných butikoch na najrušnejších svetových obchodných bulvároch. Môžete zaplatiť pár korún alebo centov, či minúť oveľa zásadnejšie sumy. Ak zvolíte základný variant, aj tak vyjdete v ústrety očistným požiadavkám, lebo voda a mydlo je všetko, čo potrebujete k minimalistickému dňu. Alebo môžete mať radosť z okázalejšej voľby, ísť za vrstvením vôní – keď zvolíte ucelený rad určitej značky, od mydla cez telové mlieko až po parfum a tešíte sa tak z obláčika obľúbenej vône po celý deň.

Mydlo
Mydlo z predajne Bella Rose

V mydlovej opere

Kúsok mydla je natoľko každodennou záležitosťou, až môžeme mať pocit, že ide o banalitu, ktorá nestojí za našu pozornosť, zároveň však vie navodiť pocit skutočného luxusu. Svoje o tom vedeli mediálni tvorcovia dopoludňajších televíznych seriálov, ktoré boli od počiatkov televízneho vysielania pravidelnou súčasťou americkej ponuky. Tie boli pretkané nespočetným množstvom reklamných oznámení a upútaviek práve na mydlo (odtiaľ vžitý názov formátu „soap opera“), ktoré najmä ženskému publiku sprostredkúvali dostupnú radosť a spestrenie dňa, únik od starostí, ktorý malo poskytnúť práve mydlo.

Mydlo
Remeselná mydláreň Čarovný mlýn – Veselá záhradníčka

Pre ženy je to niečo ako rúž. Malý nenápadný kúsok, obyvateľ každej kúpeľne, bielizníka alebo kozmetickej taštičky. Nemusí stáť veľa – ak si chceme urobiť radosť, zdvihnúť náladu alebo sebavedomie, stačí siahnuť po malom kúsku voňavého mydla.

Text: Veronika Zavřelová, foto: archív značiek