Pôvab Sevilly si naplno vychutnáte večer

406
Sevilla

Prísť do juhošpanielskej Sevilly na jeden deň je málo. Naplno si jej atmosféru vychutnáte pri aspoň trojdňovom pobyte. Kúzelné sú tu totiž najmä večery.

Pri svetle pouličných lámp sú prechádzky najkrajšími časťami historického centra tohto významného andalúzskeho mesta jednoducho nezabudnuteľné. Romantickú atmosféru umocňujú pouliční hudobníci a kulisy majestátnych historických budov s obrazmi svätcov na fasádach. Pri túlaní sa spleťou uličiek a starých námestí v bývalej židovskej štvrti Santa Cruz zistíte, že sa tu akoby zastavil čas… Mimochodom, práve sem sa vyplatí prísť aj počas dňa, kedy útulné dvory, početné kostoly a domy s typicky bielymi fasádami ozdobené rozkvitnutými muškátmi poskytujú príjemné útočisko pred horúčavou.

Sevilla

Katedrála a kráľovský palác

SevillaSevilla je jedno z najkrajších miest Európy, má za sebou poriadny kus histórie. Je až neuveriteľné, že niekedy bývala tretím najľudnatejším mestom Európy. Svetlo sveta tu uzrelo množstvo známych ľudí, stačí spomenúť takého velikána ako je Diego Velazquez. Mesto prešlo obdobím rozkvetu aj úpadku, dodnes tu zostalo množstvo hodnotných historických pamiatok a unikátnych stôp minulosti, ktorých príbeh stále pokračuje.

Mnoho ľudí si Sevillu spája s Carmen a tunajšou tabakovou továrňou, ďalší so slávnym obdobím zámorských objavov a Krištofom Kolumbom, ktorý tu našiel aj miesto svojho posledného odpočinku. Napokon, prvé kroky azda každého návštevníka tohto mesta vedú práve sem – do sevillskej katedrály La Giralda. Postavená bola na základoch bývalej mešity, ohromí svojou veľkosťou aj vnútornou výzdobou. Prezrieť si možno množstvo kaplniek, najväčší španielsky oltár, pôvabný Patio de los Naranjos alebo Pomarančovníkové nádvorie a pokochať sa výhľadom z veže, ktorá bola pôvodne minaretom.

Len na skok od sevillskej katedrály sa rozprestiera rozsiahly areál Kráľovského paláca – Real Alcázar. Hoci sa pred ním denne vinie zástup nedočkavých návštevníkov, vyplatí sa vystáť si ho. Palác dodnes slúži španielskej kráľovskej rodine. Vyniká unikátnymi prvkami islamského, ale aj kresťanského staviteľstva. Na jeho prehliadku odporúčam vyhradiť si dostatok času a časť z neho treba stráviť aj v nádherných palácových záhradách, ktoré patria k tomu najkrajšiemu, čo stará španielska záhradná architektúra ponúka. Relax v tieni mohutných cyprusov, kvitnúcej bugenvilei, voňavej myrty a za zvuku všade zurčiacej vody je silne podmanivý.Sevilla

Množstvo voňavej subtropickej zelene nájdete ale aj na iných miestach tohto mesta. Vyplatí sa zájsť, trebárs na kočiari ťahanom koňmi, aj do príjemného parku Marie Luisy. Ten susedí s prekrásnym Španielskym námestím, ktoré je údajne najkrajšie v meste. Obdivovať na ňom budete môcť výstavné paláce vystavené v duchu tradičnej sevillskej architektúry z tehál a keramiky. Pri troche šťastia uvidíte aj flamenco tanečníkov.

Sevilla

Kde prekvital obchod

Kedysi bola významnou tepnou tohto mesta rieka Guadalquivir. Ak sa prejdete po nábreží alebo si doprajete výletnú plavbu, uvidíte ešte teraz pozostatok slávnej obchodnej minulosti – starú vežu z maurského obdobia Torre del Oro. Dnes v nej sídli Námorné múzeum, niekedy sa tu vykladali drahocennosti dovezené z ďalekej Ameriky. O kúsok ďalej si môžete prezrieť jednu z najstarších býčích arén v Španielsku alebo zájsť ešte ďalej a degustovať v početných tržniciach chutné tapas či objavovať pôvabné uličky starej umeleckej štvrti Triana. Stále je to ale len čriepka toho, čo toto krásne mesto ponúka…

Text: Daniel Košťál, foto: autor, pixabay.com