Splnený sen – mať meno na fľaši vína

421
Víno

Piť dobré víno je pôžitok, kupovať ho nádejná investícia. Aj samotná výroba má veľké čaro. Mať svoje meno na fľašiach kvalitného vína je splnenie si sna mnohých známych osobností vrátane slávneho slovenského futbalistu Mareka Hamšíka.

Zoznam známych osobností, ktoré majú svoje vinárstva či značku vína, je čoraz dlhší: bývalý pretekár Formule 1 Mario Andretti či súčasná hviezda rýchlych okruhov Jarno Trulli, futbalista Lionel Messi či David Beckham s manželkou Victoriou, ktorí si vinárstvo v známej kalifornskej vinárskej oblasti Napa Valley venovali k výročiu svadby. Na zozname nájdete aj viacero popredných golfistov, ako je Greg Norman či Ernie Els, hráčov NHL – trebárs Igor Larionov, nechýbajú mnohí známi herci, režiséri či speváci. Britský spevák Sting hovorí, že hospodárstvo Tenuta Il Paladio z 18. storočia v Toskánsku spolu s tisíckami olivovníkov, včelárstvami a vinicami si zvolil za útočisko pred davmi fanúšikov. Mimochodom, o haciendu sa mu stará Slovenka Simona Kocúrová. Rodina operného speváka Andrea Bocelliho pestuje hrozno už takmer sto rokov. Jeho víno sa dá ochutnať vo VIP salóniku aj pri jeho koncertoch.

Víno

Z plátna do pivnice

Kvalitnými vínami z vlastnej produkcie sa môže hrdiť aj francúzsky herec Pierre Richard, známy najmä z filmu Veľký blondín s čiernou topánkou. Dorába ich pri Stredozemnom mori a často ich chodí prezentovať aj do Prahy; podobne aj ďalšia francúzska hviezda filmového neba Gerard Depardieu.

Španielsky herec Antonio Banderas si zase vybral na svoje vinárske pokusy domovskú krajinu – oblasť Ribera del Duero – a znalci tvrdia, že tiež sa môže pochváliť kvalitnými mokmi najmä červenej farby. Americký herec Richard Gere si zamiloval talianske Toskánsko a tam leží aj jeho vinárstvo. Režisér a scenárista F. F. Coppola je už skúsený vinár – víno vyrába pri mestečku Rutherford vyše 40 rokov.

Výrobe vína prepadli aj niektorí známi českí herci. Patrí medzi nich aj Karel Roden.

Víno

Aj známi Slováci

Vari najznámejšou slovenskou osobnosťou, ktorá neodolala lákadlu vyrábať o ponúkať milovníkom vína produkt s vlastným menom, je futbalový reprezentant Marek Hamšík. Počas dlhoročného pôsobenia v SSC Neapol, kde sa stal doslova ikonou, si Taliansko zamiloval. Tam nájdete aj jeho vinárstvo Hamsik Winery, za ktorým stojí talianska firma Serena. Keď hľadala tvár známeho športovca pre svoje výrobky, z výberu vyšiel víťazne Marek. Spolu s otcom sa stali jej partnermi. Dnes môžete ochutnať s menom Hamsik niekoľko druhov prosecca aj v niektorých slovenských a českých hotelových a golfových rezortoch.

Sen mať víno vlastnej značky sa splnil aj bývalému spolumajiteľovi vydavateľstva Plus 7 dní Štefanovi Šimákovi. Vinárstvo je súčasťou ním zrekonštruovaného Pezinského zámku.

Víno

V supermarketoch ich nehľadajte

A ako sa k takýmto vínam dostať? Zbytočne ich asi budete hľadať v regáloch supermarketov. Najlepšie je nazrieť do ponuky niektorej z vinoték, vinárskych e-shopov alebo navštíviť vychýrenú reštauráciu.

Text: Jana Janků, foto: pixabay.com