Technologické novinky, ktoré prídu na vianočný trh

291
IFA

Výstavu IFA, ktorá sa koná každoročne na jeseň v Berlíne, využívajú najväčší výrobcovia spotrebnej elektroniky na predstavenie svojich noviniek. Vybrali sme pre vás tie najzaujímavejšie…

Acer notebooky pre kreatívcov a herné kreslo

Acer uviedol nové notebooky radu ConceptD. Keď sa na ne pozriete, svojím spracovaním a konfiguráciou pripomínajú herné notebooky Predator. Ide o  stroje vybavené pre profesionálov. Ich prémiovú kvalitu potvrdzuje použitý displej  – v tomto prípade je prvoradý dôraz na verné zobrazenie farieb a čo najširší farebný gamut. Acer v prípade ConceptD tiež optimalizoval chladenie, aby počítače neboli pri práci s 3D modelmi, renderovaní alebo úprave videa príliš hlučné. Vybavené sú grafickými kartami NVIDIA Quadro RTX, ktoré sú navrhnuté primárne na prácu. Acer predstavil celkovo šesť notebookov ConceptD.

ACER concept D
ACER concept D

Hernou špecialitou je aj vylepšené herné kreslo Acer Predator Thronos Air s cenou od 9000 eur. Novinkou herného trónu novej generácie je praktická funkcia masírovania.

Predator Thronos
Acer Predator Thronos Air

Fitness hodinky od Asusu

Nové fitness hodinky ASUS VivoWatch SP umožňujú nepretržité sledovanie zdravia a aktivity. Vybavené sú EKG a PPG senzormi medicínskej kvality a technológiou ASUS HealthAI. Hodinky vďaka tomu sledujú v reálnom čase tep, okysličenie krvi, ANS vek, stres a tlak. Meranie tlaku bude dostupné iba v niektorých krajinách. Hodinky majú aj zabudovaný GPS senzor, výškomer a monitor okysličenia krvi, ktoré ponúkajú užitočné informácie pre turistov a horolezcov. Môžete s nimi plávať, majú odolnosť voči vode na úrovni 5 ATM a ponúkajú rýchlu výmenu remienkov ako aj 14-dňovú výdrž.

ASUS VivoWatch SP
ASUS VivoWatch SP

Skladací Samsung Galaxy Fold

Samsung Galaxy Fold  môžete používať v dvoch režimoch. V režime smartfónu je zariadenie zatvorené. Na prednej strane ponúka 4,6-palcový Super AMOLED displej s pomerom strán 21:9 a rozlíšením HD+. K dispozícii je tiež 10 Mpx selfie fotoaparát. Jeho zadná strana neobsahuje displej, je vybavená trojitým fotoaparátom – 12 Mpx hlavným fotoaparátom, 12 Mpx teleobjektívom s 2× optickým zoomom a 16 Mpx ultraširokouhlým fotoaparátom. V otvorenom režime získate tablet so 7,3-palcovou zobrazovacou plochou s rozlíšením QXGA+ a pomerom strán 4,2:3. Tento displej využíva dynamický AMOLED panel, ktorý majú vo výbave aj smartfóny Galaxy S10. Vo vnútri telefónu je tiež dvojitý selfie fotoaparát s hĺbkovým objektívom. Galaxy Fold poháňa 7 nm procesor, ponúka 12 GB RAM a 512 GB úložisko. Telefón je vybavený dvoma batériami, dokopy má k dispozícii kapacitu 4380 mAh. Podporuje rýchle káblové aj bezdrôtové nabíjanie.

Samsung Galaxy Fold
Samsung Galaxy Fold

Garmin a jeho vlajková loď medzi hodinkami

Model Garmin Venu sú smarthodiny s GPS, ktoré majú jasný displej a výdrž batérie až do 5 dní, takže umožňujú venovať sa obľúbeným aktivitám. Priamo na displeji na vašom zápästí sa zobrazia animácie kardio cvičení, jogových a Pilates pozícií. Obsahujú najširší dostupný rozsah funkcií monitorovania zdravia počas celého dňa – vrátane sledovania dýchania, monitora energie Body Battery, pulzového oxymetra a mnoho ďalších – zobrazia kompletný obraz vášho zdravia v živých detailoch. Garmin Venu obsahujú GPS aj platenie cez Garmin Pay.

Garmin Venu
Garmin Venu

Legendárny Walkman je späť

Táto vychytávka výrazným spôsobom pripomenie obdobie klasických audio kaziet. To však neznamená, že tieto kazety sú späť. Walkman iba dostal špeciálne používateľské rozhranie s dizajnom klasickej kazety a šetričom obrazovky. Jeho označenie je Sony NW-A100TPS. Vo výbave však nechýba Wi-Fi a platforma Android. Informácie z Walkmanu je možné prezerať na 3,6-palcovom HD displeji. Batéria ponúka až 26 hodín prehrávania a možno ju nabíjať cez USB-C port. Z ďalšej výbavy spomenieme prístup do Walkman obchodu pre získanie nových skladieb. V Európe sa bude táto špeciálne výročná edícia predávať od novembra a cena je stanovená na 440 eur.

Sony NW-A100TPS
Sony NW-A100TPS

Motorola one zoom: Zaostrená na fotenie

Model Motorola one zoom ponúka štyri zadné fotoaparáty, ktoré sú navrhnuté na zachytenie skvelých fotiek v každej situácii. Hlavný fotoaparát s rozlíšením 48 Mpx produkuje vysokokvalitné fotografie vo dne a vďaka špeciálnemu nočnému režimu aj v noci. 16 Mpx širokouhlý fotoaparát umožňuje zachytiť scénu v inej perspektíve a do jednej fotografie dokáže vtesnať až štvornásobne väčší priestor v porovnaní s hlavným fotoaparátom. Jej 8 Mpx teleobjektív ponúka 3× optické priblíženie bez straty kvality a až 10× hybridný zoom. Výbavu dopĺňa 5 Mpx senzor hĺbky pre dokonalejší efekt rozmazaného pozadia. Predný fotoaparát má rozlíšenie 25 Mpx a je optimalizovaný aj pre fotenie selfie fotiek v zlých svetelných podmienkach. Hlavný fotoaparát a teleobjektív majú vo výbave optickú stabilizáciu. Motorola one zoom láka najmä svojou fotografickou výbavou, avšak pozornosť si zaslúžia aj jej základné parametre.

Motorola one zoom
Motorola one zoom

Sci-fi OLED displej od Panasonicu

Transparentný OLED displej sa najviac podobá sklenenej tabuli zasadenej do rámu s dreveným povrchom. V pokojnom režime tak prirodzene splynie s moderným obytným priestorom. V momente, keď sa zariadenie zapne, premení sa na OLED displej. Transparentný OLED je krásny dizajnový kúsok, ktorý bol skombinovaný so znalosťami a vývojom špičkových moderných technológií. Zatiaľ ide iba o ideu, ako by mohli byť audiovizuálne technológie využité a nenápadne včlenené do domácnosti. Nejde teda o predajný kus zariadenia.

Panasonic transparent oled
Panasonic transparent oled

Chladničky a čistička vzduchu od Samsungu

Samsung sa začal zameriavať na individualizované riešenia pre život v domácnosti, ktoré vychádzajú v ústrety zákazníckym potrebám. Najnovšie chladničky BESPOKE sú preto absolútne modulárne a stierajú hranice medzi nábytkom a domácimi spotrebičmi. Bez problémov ich môžete umiestniť do priestorov všetkých tvarov a veľkostí. K dispozícii je široká škála veľkostí od jednodverových až po chladničky v štvordverovom prevedení. Chladnička sa jednoducho prispôsobí vašej kuchyni a vašim potrebám. Ak sa z jednočlennej domácnosti stane zrazu trojčlenná, stačí iba prikúpiť modul.

BESPOKE
BESPOKE

Modulárnym spotrebičom je aj Samsung Cube AX9500. Táto čistička vzduchu je vybavená systémom čistenia Wind-Free. Na rozdiel od iných čističiek vzduchu nevytvára Samsung Cube AX9500 prievan, a ani nevydáva hlasné zvuky. Účinné čistenie vzduchu zabezpečuje  trojvrstvový systém, ktorý vzduch zároveň čistí a zbavuje zápachu. Prvý stupeň čistenia zabezpečuje umývateľný predfilter, ktorý zachytáva väčšie prachové častice tvorené peľom či časticami, ktoré sa uvoľňujú zo srsti domácich miláčikov. Filter z aktívneho uhlia pre zachytávanie pachov zo vzduchu vychytáva potenciálne nebezpečné plyny, ako je formaldehyd, toluén, etylbenzén a styrén. Nakoniec nastúpi ultrajemný prachový filter, ktorý je schopný zachytiť až 99,97 % prachových častíc.  Čistička je v tvare kocky umožňujúcim na seba jednoducho naskladať dva kusy, pričom každá je vybavená vlastným dokom a môže vypúšťať čistý vzduch iným smerom.

Samsung Cube AX9500
Samsung Cube AX9500

Nabíjanie a zálohovanie v jednom

SanDisk iXpand Wireless Charger je bezdrôtová nabíjačka s automatickým zálohovaním. Tento produkt ponúka používateľom  súčasne nabíjanie a lokálne zálohovanie fotografií pre iPhony a smartfóny s Androidom, ktoré podporujú technológiu Qi. Ide o elegantný spôsob ako bezpečne zálohovať digitálne spomienky pri rutinnej činnosti, akou je dobíjanie telefónu. O nič sa po úvodnom nastavení nemusíte starať. Iba položíte svoj telefón na nabíjačku a tá sa postará o všetko ostatné.

SanDisk iXpand Wireless Charger
SanDisk iXpand Wireless Charger

Text: Roman Kadlec, Tomáš Buranský, foto: archív značiek