Suzuki Swift Sport: Ľahkonohý atlét

404
Suzuki Swift Sport

Suzuki Swift dospel do svojej tretej generácie, vo verzii Sport sa prezentuje zaujímavo štylizovanou karosériou a novým turbomotorom.

Vozidlo charakterizujú tri vonkajšie základné črty – dynamická predná časť, vo výrezoch blatníkov osadené 17-palcové kolesá a dvojica výfukových rúr na každej strane zadného nárazníka. Svedčí mu taktiež výrazná žltá farba laku.

Suzuki Swift Sport

Posed za volantom

Suzuki Swift SportVodič dostáva prostredníctvom kokpitu všetko, čo má v takomto vozidle mať. Začať môžeme anatomicky tvarovaným sedadlom, ktoré má na operadle emblém Sport, nechýbajú hliníkové pedále a zaujímavo pôsobí aj červeno-čierna kombinácia interiéru vrátane červených stehov. Volant s plochou spodnou časťou sadne dobre do dlaní, nájdeme na ňom ovládače jednotlivých funkcií. Dostatočne dimenzovaný dotykový displej v strede palubnej dosky je prehľadný, chýba mu však vyššia poloha. Z hľadiska dĺžky je Swift oproti konkurencii malých automobilov kratší, po poslednej aktualizácii o dačo ubral na hmotnosti (975 kg), hoci sa zvýšila tuhosť karosérie. Vzadu nájdu svoj priestor nižšie postavy či deti, v oblasti lakťov je k dispozícii menšia šírka. Na batožinový priestor zostala v karosérii kapacita 265 l. Sklopením zadného sedadla dostanete priestor, do ktorého naložíte aj väčší nákup (947 l).Suzuki Swift Sport

Dopovaná „jednaštvorka“

Úlohu pohonnej jednotky prevzal prepĺňaný motor 1.4 Boosterjet s maximálnym výkonom 103 kW (140 k)/5500 ot./min a krútiacim momentom 230 Nm/2500 – 3500 ot./min. Vyznačuje sa dostatočnou pružnosťou, dobre sa cíti najmä v rozsahu 2000 – 4500 ot./min. Ľahké vozidlo dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h počas 8,1 s a dosiahne maximálnu rýchlosť 210 km/h. Agregát spolupracuje so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou, radiaca páka sa v dráhach pohybuje ľahko a presne. Kolesá v rohoch karosérie, o dačo väčší rozchod oproti predchodcovi či prepracovaná konštrukcia i naladenie podvozka sú zábezpekou „hravých“ jazdných vlastností. Vo Swifte Sport si naozaj užijete plné priehrštie zábavy na zákrutami posiatych trasách alebo pri jeho obratnom a svižnom ovládaní v meste. Ochotne reaguje na pokyny volantu a v zákrutách si spoľahlivo udržiava stopu. Odpruženie nie je príliš tvrdé, v dobrých jazdných vlastnostiach je obsiahnutý aj dostatočný stupeň komfortu. Výrobca uvádza spotrebu 6,0 l benzínu/100 km (podľa WLTP).

Suzuki Swift Sport

Swift Sport možno pokladať za adepta na pozornosť zo strany mladých ľudí, ale aj tých, ktorí majú „na krku viac krížikov“, no dynamika jazdy nie je im cudzia. Na jeho kúpu si treba pripraviť 18 600 eur, za čo majiteľ dostane bohato vybavené vozidlo. Naporúdzi sú aj možnosti dotvoriť si ho doplnkovými prvkami exteriéru a interiéru.

Text: Peter Stano, foto: Suzuki