Mazda MX-5: Racing Orange

219
Mazda MX-5

Na oslavu tridsiatych narodenín roadstera Mazda MX-5 je pripravená špeciálna edícia s názvom „30th Anniversary“, ktorá hovorí za všetko. Vznikne v počte tritisíc kusov, v oranžovej farbe a s veľmi zaujímavou technikou, ktorá má za cieľ nadviazať na najlepšie verzie minulosti.

Oslavy sú u ľudí korením života, u automobilov korením ich slávy, a v prípade malého roadstera MX-5 je dokonca možné povedať, že ich kultu. Toto dvojmiestne športové vozidlo s klasickou koncepciou so zadným náhonom sa stalo okamžite po svojej premiére v roku 1989 hitom. Ľudia na ňom oceňovali jednoduchosť a priamočiarosť, s ktorou ponúkal nadčasové potešenie z jazdy klasickým roadsterom. Súčasne išlo o ďalšiu dokonalú ukážku toho, ako si Mazda predstavuje spojenie vodiča a jeho stroja, ktoré nazýva Jinba Ittai.

Mazda MX-5

Úspešné autá si raz za čas zaslúžia, aby vznikli v zaujímavých edíciách, ktoré sa často stávajú cenenými zberateľskými kúskami. A tak má práve predstavená edícia MX-5 „30th Anniversary“ na čo nadväzovať. Pred ňou totiž na trh už zamierili verzie Anniversary pre 10., 20. a 25. výročie. Súčasná verzia sa ale v mnohých ohľadoch z tejto série vymyká tým, ako veľmi išla Mazda v úpravách do hĺbky. Neobmedzila sa totiž len na špecifické farebné prevedenie karosérie a interiéru, či výročnej plaketky z vnútornej a vonkajšej strany vozidla.

Mazda MX-5

Mazda chcela touto limitovanou edíciou spraviť radosť tým, ktorí túžia po výraznejšie športovo ladenej verzii, ktorá je však stále pripravená na každodenné jazdenie. V centre vývoja bol podvozok, ktorý dostal špeciálne kované kolesá Rays vážiace menej než 7 kg! Na ich hmotnosť majú manuálne verzie naladené jednoplášťové tlmiče Bilstein. Zníženie neodpružených hmôt v súčinnosti s prvotriednym tlmením ich pohybov je zárukou významného zlepšenia jazdných vlastností na všetkých druhoch povrchov bez straty v oblasti komfortu. K tomu sa pridáva výkonnejšia brzdová sústava kombinujúca vpredu strmene Brembo a vzadu Nissin. V oboch prípadoch lakované oranžovou farbou ladiacou s lakom karosérie. Športové zameranie podčiarkujú aj výraznejšie tvarované sedadlá Recaro.

Mazda MX-5

Výroba výročnej edície „30th Anniversary“ je obmedzená na 3 000 kusov, z ktorých každý bude mať svoje poradové číslo. Napriek tomu ale nebudú všetky vozidlá rovnaké, pretože v rámci tejto špeciálnej série dodávanej výhradne v kombinácii s dvojlitrovým motorom je možné vybrať si z dvoch druhov karosérie a súčasne sa možno rozhodovať medzi manuálnou a automatickou prevodovkou.

Vzhľadom na poňatie týchto špeciálnych verzií a obmedzený počet vyrobených kusov nie je pochýb o tom, že raz pôjde o zaujímavý zberateľský model, ktorý ale navyše ponúkne čírejšie a ešte intenzívnejšie zážitky z jazdy.