FOSALI® svieti na celom svete

200
Fosali
FOSALI®

Navrhujú, vyrábajú a inštalujú impozantné svietidlá s jedinečnou atmosférou.

„Trh bol zahltený nudnými typizovanými svietidlami, ktorým chýbala duša. Chceli sme priniesť niečo nové, veď svetlo má obrovskú silu dotvárať interiér,“ hovorí Marianna Slivková, jedna z troch zakladateľov banskobystrickej spoločnosti FOSALI®, ktorá úspešne osvetľuje množstvo svetových objektov.

Čo všetko sa dá svetlom povedať? Akej filozofie sa držíte pri vytváraní vašich svietidiel?

Svetlo je o pocitoch, to nie sú čísla, ani jasne definované hranice… Ako sa cítite pri vstupe do miestnosti, aký zážitok si odnesiete a, najmä, ako veľmi vás teší pohľad na daný luster či inštaláciu. To je to, čo sa snažíme vkladať do našich svietidiel – atmosféru, ktorú si ľudia od nás kúpia, a nie kus niečoho, čo za nejakú dobu vymenia.

Fosali
FOSALI®

V rozhovore z novembra 2014 ste dostali otázku, kde vidíte firmu o päť rokov. Tento čas onedlho uplynie. Spĺňa sa vízia?

To už je naozaj toľko rokov? Od samého začiatku máme plány stať sa svetovým lídrom s vysoko dizajnovým osvetlením. Myslím si, že sa nám podarilo získať si veľký kus sveta a realizácie máme naozaj od Slovenska cez Európu, Blízky východ až po Ameriku. FOSALI® je už pomerne známe medzi interiérovými dizajnérmi a firmami navrhujúcimi osvetlenie. Rozhodli sme sa ostať bez vonkajšieho investora a aj bez týchto financií sa nám podarilo rozbehnúť rodinnú firmu tým správnym tempom a smerom. A ideme ďalej.

Takže riskantný prvý krok, keď ste sa rozhodli zúčastniť najväčšej svetovej výstavy osvetlenia vo Frankfurte, bol vynikajúcim ťahom. Zaspomínajte si a priblížte ho našim čitateľom, lebo je to naozaj zaujímavý a aj inšpiratívny príbeh.

V januári 2014 sme si po našom väčšom projekte tu na Slovensku povedali, že naše osvetlenie vyzerá naozaj jedinečne, klient si ho nevedel vynachváliť, a tak sme boli zvedaví, čo by asi na to povedali ľudia zo zahraničia… Našla som kontakt na Messe Frankfurt, organizátora najväčšej svetovej výstavy osvetlenia Light+Building a predstavila im našu slovenskú firmu, ktorá vyrába unikátne svietidlá z optických vlákien a na LED technológiách s tým, že by sme mali záujem vystavovať. Odpovedali, že majú voľné miesto, a tak sme odrazu mali – ani neviem ako – pridelenú plochu a dostali zálohovú faktúru, z ktorej ma skoro vystrelo. Zrazu sme boli oficiálnym vystavovateľom na tejto ikonickej výstave.

Myslím, že sa nám darí napĺňať predstavy klientov.

Lenže to bolo koncom januára a výstava sa začínala začiatkom marca. Šibeničný termín.

Áno, ale neodradilo nás to. Ako zvyknem spomínať, „sranda“ sa začala.

Išli sme do toho presvedčení, že to dáko zvládneme. Bol to azda najintenzívnejší mesiac môjho pracovného života, domov sme chodili len na pár hodín vyrovnať si chrbty. Začali sme plánovať, ako bude vyzerať stánok, aké svetlá v ňom vystavíme, hoci vtedy sme nemali dizajny svietidiel ani navrhnuté, nieto ešte vyrobené… Ráno sme sa všetci po pár hodinách spánku a so zlámanými nechtami zišli v našom pripravenom stánku s tým, že viac už nemôžeme spraviť. Ani neviem ako, prišiel obed a ja som si ukradla 10 minút, aby som mohla napísať e-mail môjmu mentorovi, že asi sme niečo veľmi dobre trafili, lebo sme sa od rána nezastavili a len zbierame vizitky a projekty na stôl… Dodnes mám zimomriavky, keď si na to spomeniem.

Bol to začiatok, odrazový mostík, keď sa do stánku vtedy neznámej banskobystrickej firmy doslova hrnuli dizajnéri a architekti z celého sveta, očarení vašimi dizajnovými lustrami.

Fosali
FOSALI®

Aké je pokračovanie? 

Stále máme plno. Zaujímavé je, že niektoré naše dizajny sa stali ikonickými medzi dizajnérmi, a pritom sme si mysleli, že časom zovšednejú. No ľudia sú nimi neustále mystifikovaní, a preto sme sa rozhodli prezentovať ich ako Zlatú klasiku po boku horúcich noviniek, s ktorými každý rok prichádzame na trh. Záujemcovia sú naozaj nadšení z našich kúskov, lebo už z diaľky vidno, že máme úplne iný, svojský dizajn a iné materiály, čo nás kompletne odlišuje od možnej konkurencie. Zákazníci si nás tagujú na sociálnych sieťach a na projektoch stojíme vedľa silných značiek, čo je veľmi príjemné.

Na výrobu svietidiel používate optické vlákna a LED iluminátory. Ako sa zrodil nápad, ktorý žne celosvetové úspechy?

Stojí za ním môj brat Jozef. Je to taký náš rodinný technický guru. Odmalička radšej hračky rozoberal, než by sa s nimi hral. V LED technike videl ešte v roku 2006 veľký potenciál (vtedy ani OSRAM či iní svetoví lídri neverili v LED), no a potom kdesi videl použité optické vlákna. A bolo to – skvelé technické zázemie.

Fosali
FOSALI®

Ponúkate aj komplexné projekty – od návrhu po realizáciu. Je náročné plniť predstavy objednávateľa? 

Za tie roky sme už tak trochu aj psychológovia. Po niekoľkých úvodných otázkach už približne vieme, akým smerom sa máme uberať. No – sto ľudí, sto chutí. Naši zákazníci väčšinou prídu už inšpirovaní našou prácou, vo veľkej miere teda prispôsobujeme naše dizajny ich predstave, rozmerom miestnosti, farebnej kombinácii interiéru, technickým možnostiam stavby atď. Myslím, že sa nám darí napĺňať predstavy klientov.

Ktorá spolupráca bola doteraz najväčšou výzvou? Sú niektoré objednávky aj také, že sa ich „zľaknete“?

Inšpirácia zo svetla pôsobí aj na nás.

Samozrejme, aj také sú. Keď sme sa rozhodli ísť na svetový trh, povedali sme si, že jediný spôsob, ako budeme schopní realizovať projekty, je ísť do sérií. Musela teda vzniknúť kolekcia svietidiel, ktoré si klienti môžu kúpiť v určitých veľkostiach a farbách, a súčasne budeme mať v polovyrobenej verzii v sklade technicky vymyslené, zabezpečené materiály atď. Takto môžeme postupne dvíhať naše kapacity, zrýchľovať a zefektívňovať výrobu a skracovať výrobné časy. Oslovujú nás aj veľké stavby, ktoré si však vyžadujú miestny tím projektového manažéra, dizajnéra a technický tím. Toto nie je možné robiť na diaľku. Takže, ak cítime, že projektu by sme nemali venovať jeho náležitý čas, radšej sa oň prihlásime o pár rokov, keď budeme mať miestnych ľudí a vybudovanú infraštruktúru. Už teraz smerujeme veľké množstvo našich dizajnov týmto škálovateľným smerom, kde bude podstatne jednoduchšie nachystať stavbu na servisovanie, montáž a riadiť ju podstatne efektívnejšie. Dokonca plánujeme otvoriť aj flagship predajne v niektorých svetových metropolách, čo prinesie ďalšiu skvelú výzvu do našich životov a otvorí dvere do miestnych projektov.

Kde všade vo svete sa možno s vašimi inštaláciami stretnúť?

Naša prvá zákazka z výstavy 2014 bola Srí Lanka, nasledovali Rakúsko a Lotyšsko, takže hneď geograficky široký záber. A to je na našich svietidlách úžasné: nemáme vybraný materiál či štýl, ktorý by bol „in“ v danej krajine, hlásia sa záujemcovia z celého sveta. Medzi našimi klientmi sú rôzne krajiny EÚ, krajiny Blízkeho východu, posledný rok sme otvorili už aj USA, teraz riešime niečo dokonca s Ruskom. A, samozrejme, na Slovensku nás majú veľmi radi. Za to som vďačná, pretože slovenskí klienti boli tí, ktorí v nás ako prví verili, a preto sa snažíme aj naďalej realizovať projekty doma.

Fosali
FOSALI®

Zúčastňujete sa mnohých svetových výstav a prezentácií. Je to dôležité pre napredovanie firmy?

Samozrejme. V našej branži ani nevidím iný efektívnejší spôsob prezentácie svietidiel a riešení. I keď naša webová stránka dosť vierohodne ukazuje našu prácu, predsa je to o tej atmosfére. A tú zažijete len naživo, v našom stánku. Už ako štandard sa prezentujeme v spomínanom Frankfurte a taktiež na celosvetovej výstave dizajnových svietidiel v Miláne, no snažíme sa zúčastňovať aj ďalších miestnych výstav. Všade, kam zavítame, máme množstvo návštevníkov a odnášame si veľa nových kontaktov, takže je to pre nás naozaj veľmi dôležité a rovnako zaujímavé, nakoľko práve na výstavách máme možnosť komunikovať s ľuďmi, získať ich názor na naše dizajny, prevedenie, funkcionalitu a rovno z výstavy ideme s takým množstvom nových poznatkov, že to je úplne super.

Inšpiratívne svietidlo – to je výsledok práce dizajnérov, sklárov, rôznych technikov. Máte dostatok šikovných ľudí? Darí sa vám pri vytváraní takého náročného realizačného zázemia?

Marianna Slivková
Marianna Slivková

Inšpirácia zo svetla pôsobí aj na nás. Od dizajnérov cez obchodníkov až po technikov – všetci máme možnosť prichádzať s nápadmi a zlepšovákmi. Takto môžeme povedať, že je to naše spoločné dielo, i keď, samozrejme, hlavné slovo v dizajne má v prvom rade dizajnér. Naše skúsenosti a know-how však tieto nové dizajny robia realistickejšími a osobnejšími, čo naši zákazníci cítia.

Realizujete osvetlenie aj do menších priestorov, napríklad bytov?

Samozrejme. FOSALI® vyrába úžasné kúsky do bytov, no priestor je nutné dotvoriť aj funkčným svietením. A keďže máme za sebou extrémne množstvo vývoja i know-how a vyrábame si vlastné LED pásy MASTER, tak je prirodzené, že klientom zabezpečíme kompletný návrh a dodávku osvetlenia od voľby riadiacej techniky až po samotnú montáž.

Prezraďte, čo sa skrýva za slovom FOSALI®? Prečo práve takéto pomenovanie? 

FOSALI® – fibre optic solutions & lighting – je pomenovanie toho, čo má značka vyjadrovať. Materiály, s akými pracujeme, tzn. Fibre (optické) vlákna, Solutions, kde naozaj vyriešime problematiku do najmenšieho detailu, A LIghting, keďže interiér dotvoríme vhodným osvetlením, stmievaním a inými užívateľskými črtami, ktoré robia naše produkty naozaj výnimočnými. No a prečo takéto pomenovanie? Lebo okamžite je každému jasné, čo robíme, lebo sa to veľmi dobre vyslovuje, lebo to znie exkluzívne a v spojení s logom a farbami, ktoré sme zvolili, to celé vyzerá veľmi luxusne.

Text: Bea Vrzgulová, foto: Fosali