Mazda CX-5: S posilneným výkonom

258
Mazda CX-5

Populárne SUV CX-5 z dielne automobilky Mazda je v modelovom ročníku 2019 opäť o dačo ďalej, okrem jemných retuší dostalo výkonovo posilnený motor.

Naftový agregát 2.2 Skyactive-D si pripočítal v kolónke maximálny výkon vyššiu hodnotu, tá je aktuálne 135 kW (184 k)/4000 ot./min, krútiaci moment ponúka špičku 445 Nm/2000 ot./min. Skôr, ako sa dostaneme do interiéru a k jazde s týmto vozidlom, musíme priznať, že po štylistickej stránke patrí CX-5 medzi najpútavejšie športovo-úžitkové vozidlá. Tohtoročníkové vydanie dostalo mierne úpravy prednej časti, zopár premien sa dostalo do interiéru a ak si objednáte vrcholnú výbavu Takumi Plus, dostanete s vozidlom okrem iného efektné 19-palcové disky z ľahkej zliatiny v čiernej farbe.

Mazda CX-5

Pohodlie pre každého

Posádku obklopuje kožená výbava, neprehliadnuteľné sú drevené obklady, to celé vytvára pocit komfortu a vysokej úrovne spracovania interiéru. Prední cestujúci si užívajú komfort na dobre a rozmerovo solídne tvarovaných sedadlách (s perforáciou sedacích častí), vpredu i vzadu je k dispozícii vyhrievanie. Vnútorný priestor sprostredkúva pohodlné cestovanie štvorčlennej posádke na každej pozícii. Batožinový priestor má kapacitu 506 l.

Pracovisko vodiča je orientované na pohodlné ovládanie, vzhľadom na výbavu Takumi Plus je k dispozícii celý rad prvkov podporujúcich komfort a bezpečnosť jazdy. Dotykový displej multimediálneho systému si našiel miesto na vrchnej časti palubnej dosky, počas jazdy sa dá obsluhovať ovládaním na stredovom tuneli. K užitočným bezpečnostným prvkom patrí farebný projekčný head-up displej, zobrazujúci teda dôležité údaje na čelné sklo.

Mazda CX-5

V ekologickom trende

Naftový 2,2-litrový motor využíva na čistenie výfukových plynov AdBlue, spĺňa predpisy normy Euro 6d Temp. Svojím zvukovým prejavom posádku neobťažuje, vyznačuje sa výraznou pružnosťou, ktorá príde vhod najmä pri bezpečných predbiehacích manévroch. V spolupráci s dobre pracujúcou 6-stupňovou automatickou prevodovkou a pohonom AWD dokáže CX-5 zrýchliť z 0 na 100 km/h počas 9,6 s. Kombinovaná spotreba je 7,1 l/100 km (podľa WLTP), čo je na stredne veľké SUV solídna hodnota.

Podvozok sa vie s prehľadom vysporiadať s prekonávaním nerovností, výborné jazdné vlastnosti podporuje systém G-Vectoring Control, ktorý zaisťuje bezpečné riadenie a maximálny kontakt s vozovkou.Mazda CX-5

Mazda CX-5 2.2 Skyactiv-D AWD 6AT patrí medzi špičku vo svojej kategórii, posádke poskytuje pohodlné priestranné zázemie, komfortnú a bezpečnú jazdu, a vo výbave Takumi Plus množstvo užitočných prvkov podporujúcich komfort i bezpečnosť jazdy. V takomto formáte objednané vozidlo má od predajcu stanovenú štandardnú cenovku 40 800 eur.

Text: Peter Stano, foto: Mazda