Ako zariadiť malú kúpeľňu

474
Kúpeľňa

Voľne stojaca vaňa v priestore, relaxačný kút alebo dvojité umývadlo. Vraj sú to veci, na ktoré môžete v malej kúpeľni zabudnúť. Trochu vám musíme dať za pravdu, no nevešajte hlavu. So štipkou skromnosti si môžete dopriať priestorovo úspornejšie varianty. Poradíme vám, ako z malého priestoru vykúzliť funkčné a útulné miesto, ktoré budete neradi opúšťať.

V malej kúpeľni budete musieť pristúpiť ku kompromisom, aby ste našli uspokojivé riešenie. Výsledok však bude stáť za to. Netrápte sa tým, že nemáte dostatok priestoru pre vaňu alebo vysnívaný kúpeľňový nábytok. Stačí trocha vynaliezavosti.

Doprajte si pohodlie vo vani

V tomto prípade platí, že čím je menšia kúpeľňa, tým menšia je aj šanca na umiestnenie veľkej vane. Neplatí však, že by ste na ňu museli úplne zabudnúť. Jediné, čo do malej kúpeľne nedostanete, je voľne stojaca vaňa. Ostatné majú zelenú. Na trhu nájdete veľké množstvo veľkostí a tvarov, ktoré perfektne zapasujú do malej kúpeľne. Pridaním vaňovej zásteny navyše získate praktický sprchový kút.

Kúpeľňa

Vaňu vyberajte na základe pohodlia. Nemali by ste sa v nej cítiť príliš stiesnene a hľadajte takú, ktorej povrch vás nebude chladiť. Z hľadiska materiálov si môžete vybrať vaňu akrylátovú, smaltovanú a liatinovú. Čo vás bude zaujímať ešte viac, sú tvary. Obdĺžnikové skvele pasujú do pozdĺžnych pôdorysov, rohové zas perfektne doplnia štvorcový priestor. A keď sa vám nehodí ani jedna z vyššie spomínaných, riešením je atypická vaňa s rôzne skosenými hranami.

KúpeľňaVyberte vhodný nábytok a farby

Dominantu novej kúpeľne máte vybratú a teraz prichádza na rad druhá najdôležitejšia časť – kúpeľňový nábytok. Mal by ladiť s ostatným vybavením vašej oázy pokoja, či už s umývadlom, vodovodnou batériou alebo s vaňou.

V prípade nábytku premýšľajte hlavne prakticky. Úložné priestory v malých kúpeľniach potrebujete ako soľ, preto využite možnosť mať skrinky pod umývadlom a aj v rohoch miestnosti. Vysoký a úzky nábytok nezaberie zbytočne veľa miesta a skryjete doň kopu pokladov, ako sú šminky, kozmetika či uteráky.

Nezabudnite sa porozhliadnuť aj po zrkadlách. Do malých priestorov by ste mali voliť čo najväčšie, aby sa miestnosť opticky zväčšila. Vhodné obkladačky vám tiež pomôžu priestor nafúknuť. Drobné vzory a výrazné farby radšej vynechajte. Menšie kúpeľne potrebujú veľké dlaždice v kombinácii s prírodnými a svetlejšími odtieňmi. Tmavé farby priestor ešte viac zmenšia.Kúpeľňa

Spoľahnite sa na odborníkov

Logické a správne rozvrhnutie malej kúpeľne si často vyžaduje pomoc odborníkov. Spoľahnite sa na dizajnérov, ktorí vám pomôžu všetko naplánovať. A nešetrite ani na vybavení. Nakupujte u renomovaných značiek, ako je slovenské Sanitino.sk, ktoré vám zaručí kvalitu, a tým aj dlhú životnosť vášho kúpeľňového nábytku, vaní a ďalšej sanitárnej techniky.

Text a foto:Sanitino.sk